پیشرفت در مذاکرات نیازمند عقب نشینی تهران است!

به گزارش لوکو، آکسیوس به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که کمیسیون مشترک برجام در نشستهای پیشین خود در وین شاهد پیشرفت در اغلب زمینه ها بوده است.

پیشرفت در مذاکرات نیازمند عقب نشینی تهران است!

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، به نقل از الجزیره، پایگاه خبری- تحلیلی آکسیوس به نقل از یک مقام آمریکایی در دولت بایدن گزارش داد که نتیجه گفتگوهای پیشین اعضای شرکت کننده در کمیسیون مشترک برجام در وین شامل توافقاتی بر سر کاهش حجم تحریم ها بر جمهوری اسلامی ایران بوده است.

در ادامه گزارش آکسیوس آمده است: توافق اولیه اجرا شده است و زمان بر نخواهد بود؛ اما شکل گیری پیشرفت در سایر حوزه های این توافق نیازمند عقب نشینی تهران از برخی از مواضع است.

این در حالی است که سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره کننده ایران در وین، پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در گفتگویی مبنی بر اینکه چه مسائلی در این مذاکرات برای حل و فصل کردن باقی مانده است، گفت: در دور آخر مذاکرات، ما قادر بودیم پیشرفت های حائز اهمیتی داشته باشیم، اما هنوز برخی مسائل مهم حل نشده باقی مانده است.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه گفت: بر این عقیده ام که ما جلسه کمیسیون مشترک را با عزم پایدار تمامی اعضا شروع کردیم. فکر می کنم تمامی طرف ها در این مذاکرات به اندازه کافی جدیت به خرج می دهند و جدیت و عزمشان را به وضوح نشان داده اند و تمامی طرف ها مایلند مسائل مهم باقی مانده در اسرع وقت حل شود و حتی مذاکرات در این دور به نتیجه برسد. نمی توانم بگویم که می توانیم در این دور از مذاکرات کارمان را به نتیجه برسانیم، اما امکانش وجود دارد.

از سوی دیگر، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در مصاحبه ای با فایننشال تایمز گفته بود که ایران از حق حاکمیتی برای پیشبرد برنامه هسته ای خود برخوردار است اما این درجه ای (از غنی سازی) است که نیازمند هوشیاری و توجه بیشتر است. وی همچنین مدعی شد که اقدام ایران مبنی بر تولید اورانیوم با غنای 60 درصد مایه نگرانی است چرا که فقط کشورهایی که بمب می سازند به این سطح از غنی سازی می رسند و غنی سازی تجاری همان 2 تا 3 درصد است.

مدیرکل آژانس در بخشی از اظهارات خود گفت که اغلب اقدامات اتخاذ شده از سوی تهران، به راحتی قابل بازگشت است حال آنکه سطح پیشرفت برنامه هسته ای ایران مسئله ساز است.

اظهارات گروسی در حالی بیان می شود که ایران بارها بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تأکید کرده و فرایند فعلی نیز ناشی از بدعهدی آمریکا و اروپا در برآورده کردن مزایای مشروع ایران ذیل برجام است. ایران برای نشان دادن حسن نیت خود، همزمان با برگزاری نشست وین، توافق نظارتی با آژانس را برای یک ماه دیگر تمدید کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1616

به "پیشرفت در مذاکرات نیازمند عقب نشینی تهران است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت در مذاکرات نیازمند عقب نشینی تهران است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید