نیویورک تایمز: سیاست ترامپ برای منزوی کردن ایران کارساز نبود

به گزارش لوکو، یک روزنامه آمریکایی ضمن تأکید بر اینکه ایران و کره شمالی هیچ هراسی از سیاست های واشنگتن ندارند، نوشت که واشنگتن به دنبال منزوی کردن ایران بود، اما پیروز به تحقق این هدف نشد.

نیویورک تایمز: سیاست ترامپ برای منزوی کردن ایران کارساز نبود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه نیویورک تایمز در یادداشتی به قلم دیوید سنگر تحلیلگر برجسته این روزنامه نوشت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ابتدای ریاست جمهوری خود متعهد شده بود قادر به منزوی کردن ایران و مسحور کردن کره شاقتصادی است، اما حالا مشخص شده که این امر به این سادگی ها هم نیست.

این گزارش در بخش مقدماتی خود به اعتراضات مردم عراق در مقابل سفارت آمریکا در بغداد در واکنش به حمله یکشنبه شب جنگنده های آمریکایی به مقر الحشد الشعبی عراق اشاره کرد و با نسبت دادن آن به ایران نوشت، در حالیکه حمله تحت حمایت ایران به سفارت آمریکا در بغداد ظاهراً تحت کنترل درآمده است، اما در واقع نگرانی های طولانی مدت و قدیمی ترامپ را تأیید می کند که می گفت دیپلمات ها و ارتش آمریکا در غرب آسیا به سادگی مورد هدف قرار می گیرند و همچنین تأییدی بر اظهارات او بود که خواستار خروج آمریکا از منطقه بود.

این گزارش همچنین به اظهارات روز چهارشنبه کیم جونگ اون رهبر کره شاقتصادی اشاره کرد مبنی بر اینکه جهان شاهد یک سلاح راهبردی جدید خواهد بود.

طبق این گزارش، این اظهارات کیم، ظاهراً سرانجام تجربه 18 ماهه ای است که طبق آن ترامپ معتقد بود که قدرت شخصیت وی و وعده پوچ تحولات اقتصادی کره شاقتصادی، مسئله ای را که 12 رئیس جمهور پیشین آمریکا با کره شاقتصادی داشتند، از بین می برد.

این گزارش سپس با اشاره به ناکارآمدی رویکرد ترامپ در قبال ایران و کره شاقتصادی نوشت،تهران و پیونگ یانگ هر دو ظاهراً آسیب پذیری رئیس جمهوری را حس کرده اند که در آستانه استیضاح است و با چالش انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور آمریکا روبرو است.

نیویورک تایمز سپس ادامه داد، تحولات اخیر در عراق و اظهارات اخیر رهبر کره شاقتصادی نشان می دهد که ترامپ تا چه اندازه در یکسال پیش جنجال بی فایده ای به راه انداخته بود که می گفت ایران یک کشور بسیار متفاوت است زیرا اعتقاد داشت که با از بین بردن درآمدهای نفتی این کشور، به اقتصاد این کشور ضربه زده است.

وی همچنین یکسال پیش در یک پیام توییتری درباره کره شاقتصادی گفت: دیگر هیچ تهدید هسته ای از سوی کره شاقتصادی وجود نخواهد داشت.

نویسنده این گزارش سپس به وعده های بی فایده ترامپ در قبال ایران و کره شاقتصادی اشاره کرد و نوشت، اظهارات یکسال گذشته ترامپ درباره ایران و کره شاقتصادی نابهنگام بود و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی، ترامپ اساساً قضاوت اشتباهی درباره واکنش های دو رقیب اصلی آمریکا داشته است.

بنا به گفته نویسنده این گزارش، هیچ یک از کشورهای ایران و کره شاقتصادی ظاهرا از ترامپ هراسی ندارند و این در حالی است که ترامپ در آغاز ریاست جمهوری خود وعده داده بود که تحت ریاست جمهوری وی، شدیدترین چالش های امنیت ملی آمریکا رفع خواهد شد.

این گزارش ادامه داد که احتمالاً مشکل اصلی سیاست ترامپ در قبال ایران و کره شاقتصادی این بوده است که فکر می کرده است که تنها انگیزه اقتصادی یا همان سودهای حاصل از فروش نفت در تهران و چشم انداز سرمایه گذاری و هتل های مجلل مقابل ساحل در کره شاقتصادی، بر تمامی منافع ملی دیگر سلطه دارد.

با اینحال، آنطور که نیویورک تایمز ادامه داده است، ترامپ عمق عزم ایران برای ظهور مجدد به عنوان قدرتمندترین نیرو در منطقه را نادیده گرفته است.

ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا روز سه شنبه درباره شکست سیاست ترامپ در قبال ایران و کره شاقتصادی گفت: ترامپ از یک طرف با مسئله رد دیپلماسی با ایران و از طرف دیگر با مسئله تمنای بیش از اندازه دیپلماسی از کره شاقتصادی روبرو است و در هیچ کدام از موارد (ایران و کره شاقتصادی) دیپلماسی سنتی را مورد استقبال قرار نداده است که در آن یک بسته موقت یا نسبی با درجه ای از خویشتنداری با درجه ای از کاهش تحریم ها وجود دارد..

این گزارش ادامه داد که ترامپ از چنین استدلالی حمایت نمی کند و به طور مداوم این شعار را تکرار می کند که ایران و کره شاقتصادی اجازه دستیابی به تسلیحات هسته ای را نخواهند داشت.

این گزارش نوشت که ترامپ طرح جامعی در قبال ایران ندارد و در سال 2015، زمانیکه به طور یکجانبه از برجام خارج شد، مشاورانش اطمینان داشتند که اروپا و چین و روسیه نیز همین جهت را در پیش می گیرند، اما چنین نشد و اروپا تلاش کرد تا با تحریم های آمریکا علیه ایران مقابله کند و بر حفظ برجام تأکید داشت.

دیوید سنگر سپس به حمایت روسیه و چین از ایران اشاره کرد و نوشت روسیه و چین نیز گام بعدی را برداشتند، هفته گذشته، یک رزمایش دریایی مشترک را با ایران در خلیج عمان آغاز کردند و این رزمایش گرچه از نظر نظامی اهمیتی نداشت اما از نظر ایران، این رزمایش های نظامی نماد داشتن دو ابرقدرت هسته ای در کنار این کشور محسوب می شد.

طبق این گزارش، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در هفته های اخیر تلاش کرد تا حمایت خود را از معترضان به افزایش قیمت بنزین در ایران، ابراز کند، اما تاریخ اعتراضات گذشته به ویژه اعتراضات 88 در ایران نشان می دهد که امید چندانی وجود ندارد که آمریکا بتواند با این حمایت ها، دولت ایران را تهدید کند.

این گزارش ادامه داد، علیرغم آنکه ایران در مقابل فشارهای حداکثری و قطع جریان نفت آسیب پذیر است اما از طرف دیگر، آمریکا نیز در مقابل حملات کاملاً آشکار به نظامیان و نفتکش ها آسیب پذیر است.

طبق تحلیل نیویورک تایمز، ایران به وضوح برای ترامپ شفاف کرده است که برای مذاکره مجدد با این کشور باید لزوماً به توافقی بازشود که ایران با باراک اوباما رئیس جمهور پیشین داشت و همچنین باید تا حد زیادی تحریم هایی را که در آغاز می 2018 (اردیبهشت 97) علیه این کشور تحمیل کرده را لغو کند.

نویسنده نیویورک تایمز سپس نوشت، نشانه هایی از اشتیاق ترامپ برای ازسرگیری مذاکرات با ایران وجود دارد که شامل تلاش وی برای اغوای حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نشست سپتامبر سازمان ملل در نیویورک برای برقراری تماس تلفنی با وی می شود.

این گزارش سپس به کره شاقتصادی اشاره کرد و نوشت، در خصوص کره شاقتصادی اوضاع پیچیده تر است، زیرا ترامپ یک فرایند دیپلماتیک خیالی و برجسته را با کیم آغاز کرده است، اما عدم عمل به وعده کاهش تحریم ها تا زمانیکه زرادخانه کره شاقتصادی منحل شود، موجب عدم پیشرفت روابط میان دو کشور شد و علیرغم آنکه ترامپ رزمایش های مشترک نظامی با کره جنوبی را لغو کرد اما این برای کیم کافی نبود.

نیویورک تایمز سپس نوشت که هم اکنون ترامپ در شرایطی قرار گرفته که منتظر یک آزمایش هسته ای جدید کره شاقتصادی است و آنطور که برخی کارشناسان می گویند، ممکن است این آزمایش، یک موشک بین قاره ای با سوخت جامد باشد تا نشان دهد که کره شاقتصادی در نهایت، سلاحی را با مهارت به دست آورده که قادر است باهشدار بسیار اندک پرتاب شود و همچنین چگونگی ساخت یک کلاهک هسته ای را نیز می داند.

این گزارش ادامه داد که در پیام سال نو کیم یک پیشنهاد بود و آن مذاکره با آمریکا درباره مقیاس و عمق نیروی اتمی کره شاقتصادی است که این واقعاً در خلع سلاح اتمی مورداستقبال نیست.

طبق این گزارش، کره شاقتصادی به دنبال مذاکره در خصوص کنترل تسلیحات به شیوه ای است که چندین دهه آمریکا با کرملین داسته است.

نیویورک تایمز در سرانجام نوشت و قطعاً کنترل تسلیحات چیزی است که کیم پدرش و پدربزرگش به دنبال آن بودند و آن بیمه نامه خانواده کیم به حساب می آید.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 701

به "نیویورک تایمز: سیاست ترامپ برای منزوی کردن ایران کارساز نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز: سیاست ترامپ برای منزوی کردن ایران کارساز نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید