منتظر تغییر نظام ایران نباشید، قدرت تهران رو به افزایش است

به گزارش لوکو، یک اندیشکده آمریکا ضمن اشاره به قدرت رو به گسترش ایران در چهار دهه گذشته به دولت این کشور پیشنهاد داده منتظر تغییر نظام ایران نباشد.

منتظر تغییر نظام ایران نباشید، قدرت تهران رو به افزایش است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی روز پنجشنبه با یادآوری اینکه سیاست های دولت های متوالی آمریکا علیه نظام ایران در 40 سال گذشته ناکام مانده به دولت فعلی این کشور به ریاست دونالد ترامپ توصیه کرده که منتظر تغییر نظام ایران نباشد.

اندیشکده شورای آتلانتیک در تحلیلی به قلم جک گلدستون نوشته است: از زمان وقوع انقلاب ایران در سال 1979، ایالات متحده منتظر فروپاشی جمهوری اسلامی بوده است.

شورای آتلانتیک خاطرنشان کرده، جمهوری اسلامی ایران در برابر جنگ هشت ساله با عراق، چندین دهه تحریم و ناآرامی های پس از انتخابات سال 2009 (1388) دوام آورده و باثبات باقی مانده است.

در بخشی از این تحلیل آمده است: [جمهوری اسلامی ایران] حتی در حالی که انقلاب های رنگی و قیام ها شرق اروپا، شوروی سابق، شرق آسیا و خاورمیانه را درمی نوردید، باثبات باقی مانده است. در واقع، به نظر می رسد با وجود همه این چالش ها قدرت نظام ایران افزایش یافته است و نیروهای نیابتی ایران در سراسر خاورمیانه، از حزب الله در لبنان گرفته تا حوثی ها در یمن، در کار دولت های خارجی اخلال ایجاد کرده و نفوذ گروه های مایل به ایران در سراسر منطقه را افزایش داده اند.

شورای آتلانتیک نوشته با ثبات ماندن نظام ایران تنها یک دلیل ندارد و ده ها عامل در اینکه تهران توانسته در برابر فشارهای عجیب خارجی و داخلی دوام بیارد، نقش داشته اند.

اندیشکده آمریکایی در ادامه به ذکر عوامل فوق الذکر پرداخته است. مطابق این تحلیل، نخستین دلیل برای پایداری نظام جمهوری اسلامی این است که نظام های انقلابی که در زمان جنگ شکل می گیرند اغلب بادوام تر از حکومت های دیگر هستند.

تحلیلگر شورای آتلانتیک نوشته است: حکومت های انقلابی که در آزمون جنگ قرار می گیرند مجبورند ارتش های قدرتمند و بوروکراسی های موثری ایجاد کرده و برای بقا اختلاف های داخلی شان را کمرنگ یا حذف کنند.

گلدستون نوشته چنین نظام هایی مملو از سیاستمداران کهنه کار است که علی رغم اختلافاتشان هدفِ مشترک دفاع از نظام انقلابی، آنها را به هم پیوند می دهد.

او در توضیح در توضیح درباره دومین دلیل مدعی شده تحریم های اعمال شده علیه ایران موجب شده مقام ها در تهران بتوانند عملکرد اقتصادی ضعیف خود را توجیه کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 462

به "منتظر تغییر نظام ایران نباشید، قدرت تهران رو به افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتظر تغییر نظام ایران نباشید، قدرت تهران رو به افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید