در پارس جنوبی چه می گذرد؟، نصب دستاوردی شگرف در فاز 11

به گزارش لوکو، درست 3 سال پیش قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم ایرانی-فرانسوی-چینی توتال، منعقد شد.

در پارس جنوبی چه می گذرد؟، نصب دستاوردی شگرف در فاز 11

به گزارش خبرنگار، فاز 11 تنها فاز باقی مانده میدان گازی پارس جنوبی است که روزگاری قرار بود به عنوان نخستین IPC پرچم دار توسعه میادین نفتی و گازی ایران از طریق این قرارداد ها باشد، اما به صورت مستقیم تحت تاثیر تحریم های آمریکا علیه ایران قرار گرفت.

درست در 3 سال پیش همین موقع بود که قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم ایرانی-فرانسوی-چینی توتال، شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (CNPCI) و پتروپارس امضا شد.

براساس این گزارش، جذب 4.8 میلیارد دلار سرمایه برای ایران و درآمد 84 میلیارد دلاری ایران از طریق اجرای قرارداد توسعه فاز 11، در درجه دوم اهمیت قرار داشت.

توتال کار خود را در این فاز شروع و طبق برنامه حرکت کرد. ساخت نخستین جکت فاز 11 پارس جنوبی توسط شرکت های ایرانی، شروع به کار دفتر توتال در ایران، انجام کار توتال در فاز 11 طبق زمان بندی، برگزاری مناقصه، هزینه 90 میلیون دلاری توتال در فاز 11 از جمله مهم ترین اقدامات توتال بود.

با خروج ترامپ از برجام، برگ جدیدی از تعامل بین ایران و توتال گشوده شد و زمزمه های رفتن توتال به گوش رسید. زمزمه هایی که تحقق یافت و این شرکت فرانسوی رسما قرارداد را ترک کرد.

براین اساس سال گذشته بیژن زنگنه وزیر نفت، با اشاره به آخرین شرایط توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی گفت: اگرچـه شرکت پتروپارس از قبل برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی همراهِ شرکت توتال فرانسه و شرکت سی. ان. پی. سی چین بود، اما اکنون با خارج شدن دو شرکت دیگر از قرارداد، پتروپارس کاملا جای آن ها را گرفته و توسعه واحد اول فاز 11 پارس جنوبی به این شرکت محول شده است.

زنگنه با بیان اینکه شرکت پتروپارس فقط امکان توسعه واحد اول فاز 11 پارس جنوبی را دارد (که کار تولید گاز، همچون مابقی فاز ها را انجام می دهد)، اضافه کرد: فعلا به لحاظ تکنولوژیک و طراحی، امکان توسعه واحد دوم این میدان گازی توسط پتروپارس وجود ندارد.

وزیر نفت اضافه کرد: شرکت پتروپارس کار خود را شروع کرده و در حال انعقاد قرارداد برای اصلاح جکت و تامین کالا های اساسی به منظور حفاری چاه ها هستند.

طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ارزش 4.8 میلیارد دلار میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت پتروپارس امضا شده بود تا 12 تیر 96، بار ها مدیران شرکت توتال از عدم تعهد خود نسبت به موافقت نامه امضا شده با ایران گفته بودند و بعد از تاریخ امضای قرارداد، باز هم در اظهارات متعددی از عدم تعهد خود به قرارداد به امضا رسیده با ایران و احتمال خروج از آن خبر داده بودند.

اما هر بار به جای برخورد قاطع مسئولان نفتی کشور، با بی تفاوتی و گاهی اظهار نظر های عجیب روبرو می شدیم، انگار نه انگار که یکی از مهمترین بخش های توسعه ای میدان گازی پارس جنوبی که مرزی ترین فاز این میدان بوده و برای تولید گاز و میعانات گازی نقطه ای مطلوب تر از دیگر نقاط این میدان مشترک بود، معطل امروز و فردا کردن این شرکت فرانسوی است.

: چرا فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی توسعه پیدا نمی کند؟ / وزارت نفت همچنان در انتظار اروپایی ها!

این در حالی است که سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه مالی خبرنگاران گفت: در حال حاضر امکان تأمین مالی توسعه فاز 11 پارس جنوبی را داریم و می توانیم این پروژه را کاملا داخلی سازی کنیم.

او ادامه داد: در بخش سکو های تقویت فشار فاز 11 که در حال حاضر تکنولوژی آن در ایران موجود نیست در صورتی که مجموعه وزارت نفت به ما برای توسعه این فاز اعتماد کند ما می توانیم با ارتباطی که با بخش های مربوطه در خارج از کشور می گیریم این تکنولوژی را به داخل کشور وارد کرده و نیاز های این پروژه را در راه توسعه برطرف کنیم.

محمد گفت:در حال حاضر قرارگاه خاتم اعلام آمادگی در این خصوص را دارد و هرزمان که وزارت نفت اعلام آمادگی کند ما مسئله ای در این زمینه نداریم.

پیش از این گروه مپنا نیز برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی با توان داخلی اعلام آمادگی کرده بود.

در حالی که برای هرگونه تصمیم گیری به منظور توسعه فاز 11 پارس جنوبی، ابتدا باید قرارداد منعقد شده در تیرماه سال 96 معین تکلیف شود، به نظر می رسد هیچ برنامه ریزی یا پیگیری معینی برای معین تکلیف این قرارداد وجود ندارد.

با وجود تمامی تلاش های وزارت نفت و وزارت امورخارجه ایران، شرکت سی ان پی سی چین صنعت انرژی ایران را ترک کرد.

در ماه های اخیر سفر های متعددی توسط مقامات ایرانی به چین صورت گرفت که محور اصلی این گفتگو ها تداوم صادرات نفت ایران به این کشور و جلب رضایت شرکت سی ان پی سی برای تداوم فعالیت در فاز 11 پارس جنوبی بود.

این در حالی است که شرکت پتروپارس از قبل برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی همراهِ شرکت توتال فرانسه و شرکت سی. ان. پی. سی چین بود، اما اکنون با خارج شدن دو شرکت دیگر از قرارداد، پتروپارس کاملا جای آن ها را گرفته و توسعه واحد اول فاز 11 پارس جنوبی به این شرکت محول شده است.

در این باره رسول فلاح نژاد، سرپرست توسعه فاز 11 پارس جنوبی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاراقتصاد و انرژی گروه مالی خبرنگاران، گفت: در سال های 88 تا 91 با وجود منابع سرشار مالی ناشی از فروش مناسب نفت و قیمت بسیار بالای آن، هیچ اقدام جدی درباره توسعه بلوک فاز 11 صورت نپذیرفته و تنها به یک قرارداد راکد با شرکت چینی اکتفا شده بود که عملاً آن قرارداد هم اجرایی نشد و در سال 91 پایان یافت.

او ادامه داد: توسعه فاز 11 پارس جنوبی با استفاده از منابع خارجی به همراه انتقال فناوری در قالب قرارداد های جدید صورت پذیرد، ضمن اینکه مجدداً شرکت ایرانی پتروپارس به عنوان شریک پروژه حضور داشته و بنابر این در هیچ مرحله ای شرکت پتروپارس از توسعه فاز 11 کنار گذاشته نشد که البته فرایند و شرایط پیش آمده بعدی در فضای بین المللی قابل پیش بینی و انتظار نبود.

سرپرست توسعه فاز 11 پارس جنوبی با بیان اینکه توسعه فاز های 12، 15 و 16 و 17 و 18 که در اولویت توسعه قرار گرفت همانند فاز 11 در مرز قرار داشتند، شرح داد: پیشرفت بالای این پروژه ها سبب شد نسبت به فاز 11 در اولویت قرار گیرند.

او اضافه کرد: خوشبختانه صفر تا صد ساخت جکت پارس جنوبی کاملا ایرانی است و باتوجه به تحریم های ظالمانه توقفی صورت نگرفت و با همت مهندسان ایران روزگذشته نصب شد.

سرپرست فاز 11 پارس جنوبی ادامه داد: ما در گذشته ساخت این جکت ها را در کشور استارت زده بودیم و به همین دلیل با توجه به خروج توتال از پارس جنوبی توقفی صورت نگیرد.

فلاح نژاد به شرایط سخت تحریم در آن مقطع هم اشاره و با یادآوری اینکه قرارداد طرح توسعه فاز 11 اواخر دولت دهم به روش بیع متقابل امضا شد، اظهار کرد: واقعیت این است امکان تامین مالی برای این پروژه در آن شرایط امکانپذیر نبود.

او در ادامه در خصوص سوالی مبنی بر این که دانش خارجی بهتر از ایرانی برای گسترش فاز 11 پارس جنوبی بوده یا خیر؟ گفت:ما پیش تر هم اعلام کرده ایم امکان تأمین مالی توسعه فاز 11 را داریم و هم می توانیم این پروژه را کاملا داخلی سازی کنیم.

سرپرست فاز 11 پارس جنوبی ادامه داد: ما می توانیم با ارتباطی که با بخش های مربوطه در خارج از کشور می گیریم این تکنولوژی را به داخل کشور وارد کرده و نیاز های این پروژه را در راه توسعه برطرف کنیم.

فلاح نژاد در ادامه با اشاره به این سوال مبنی بر امکان بازگشت شرکت های خارجی در ایران مهیا شود، آیا شرکت پتروپارس به عنوان اپراتور در بخش دوم فاز 11 فعالیت خواهد کرد یا خیر اضافه کرد؟

این مسئله باید در سازوکار های قرارداد دیده و بر مبنای آن تصمیم گیری شود، اما ما به عنوان پتروپارس منافع ملی در اولویتمان است. البته معتقدم نباید ضرر و زیانی به پتروپارس که در حال اجرای فاز نخست آن است، وارد شود.

در این باره علی آبادی مدیرعامل شرکت مپنا گفت: من فکر می کنم پتانسیل های داخلی از جمله مپنا می توانند اجرای بخش قابل توجهی از برنامه های وزارت نفت را در این اوضاع و احوال به عهده بگیرند، کما اینکه در دوران تحریم، فاز های پارس جنوبی را با توان داخلی توسعه دادیم، پیشرفت بسیار خوبی هم در آن ها بود و در دوره اخیر هم این فاز ها تکمیل شد.

علی آبادی با بیان اینکه نباید فرصت را از دست دهیم و باید با اتکای به ظرفیت های داخلی، صنعت نفت را توسعه دهیم، گفت: فاز 11 پارس جنوبی اولین پیشنهاد مپنا به وزارت نفت بود، البته بعد از آنکه این پروژه به مپنا واگذار نشد، تا (تیر 97) ما دیگر مذاکره ای با وزارت نفت در خصوص فاز 11 پارس جنوبی نداشتیم.

وی اضافه کرد: مپنا در گذشته طرح توسعه ای را برای 100 درصد پروژه فاز 11 پارس جنوبی به مجموعه وزارت نفت پیشنهاد داده بود، اکنون نیز اگر وزارت نفت تشخیص دهد و دعوت کند، همراهی می کنیم و ما آمادگی داریم سهم توتال را در فاز 11 پارس جنوبی در اختیار بگیریم.

مدیرعامل شرکت گروه مپنا در پاسخ به اینکه آیا این شرکت توانایی تأمین مالی سهم توتال در فاز 11 پارس جنوبی را دارد؟ ، گفت: ما مشکل تأمین سرمایه برای توسعه فاز 11 نداریم.

این در حالی است که انتظار ها به سر رسید و روز پنج شنبه 11 اردیبهشت شروع رسمی توسعه فاز 11 پارس جنوبی کلید خورد به طوری که طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی پس از خروج شرکت های توتال فرانسه و شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی آی) چین به دلیل تحریم، به طور کامل به شرکت پتروپارس سپرده شده است.

قرارداد طرح توسعه فاز 11 یک قرارداد کاملاً روشن است و پتروپارس از ابتدا در این قرارداد حضور داشته و اکنون نیز اپراتور این فاز است. هدف و میثاق ما هم در شرکت پتروپارس اجرای فاز 11 پارس جنوبی و استفاده حداکثری از توان داخل است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 991

به "در پارس جنوبی چه می گذرد؟، نصب دستاوردی شگرف در فاز 11" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در پارس جنوبی چه می گذرد؟، نصب دستاوردی شگرف در فاز 11"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید