تحلیل عباس عبدی از وقایع آمریکا: حیرت انگیز!

به گزارش لوکو، عباس عبدی روزنامه نگار و تحلیلگر در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: رویداد های ایالات متحده را فقط می توان در قالب کلمه حیرت انگیز و غیرمنتظره توصیف کرد. چرا؟ به این علت ساده که اگر چند سال پیش از کسی که با مسائل امریکا و سیاست آشنا است پرسیده می شد که، آیا ممکن است روزی فردی، چون ترامپ به کاخ سفید حاکم گردد و سپس در برابر نتایج انتخابات بایستد و در انتها هم، کار را به اغتشاش و اوباشگری بکشاند؟ بعید می دانم که کسی برای وقوع چنین رخدادی احتمال حتی اندکی را می داد، حتی در سال 2016 نیز شانس اندکی برای پیروزی ترامپ قائل بودند و کم کم به این واقعیت رسیدند.

تحلیل عباس عبدی از وقایع آمریکا: حیرت انگیز!

با این وجود که، رفتار های نامتعارف او را برای 4 سال تجربه کردند، باز هم کمتر کسی گمان می کرد که پایان کار به اینجا برسد. این نشان از ظرفیت های عجیب درون هر جامعه ای است که به دلیل غلبه تفکرات متعارف و کلیشه ای ما، این واقعیات را تا پیش از رویداد، نمی توانیم ببینیم.

گرچه اتفاقات چهارشنبه 6 ژانویه حیرت انگیز بود، ولی نحوه مقابله نظام سیاسی ایالات متحده با ماجرا نیز در نوع خود جالب بود. این برخورد نشان دهنده اعتماد به نفس نظام سیاسی است. هنگامی که تظاهرنمایندگان حتی به کنگره کشور هم وارد می شوند، در مقابله با آن، به نسبت خویشتنداری خود را حفظ می نمایند و تا به امروز نیز در برابر مواضع غیرقانونی ترامپ بردبارانه برخورد نموده اند.

نکته بدیع ماجرا این است که، پیشاپیش گفته می شد، ترامپ با انتصاب سه نفر از قضات دیوان عالی امریکا توانسته سوگیری آنان را در هرگونه شکایت احتمالی به صورت قاطعی 6 بر 3 به نفع جمهوری خواستار تغییر دهد، ولی در عمل هیچ آبی از این تنور برای او گرم نشد.

اتفاق مهم تر اینکه درنهایت معاون اول ترامپ نیز راهی مخالف او را برگزید و امروز ترامپ تنهاتر از همواره شده است. خودش مانده و احتمالا خانواده اش. اگر زنش از او طلاق نگیرد! شاید او را در آینده محاکمه نمایند، نمی دانیم چه خواهد شد، ولی در کش و قوس دعوا، فعلا کاری علیه او ننموده اند، چون شاید این کار، به او حقانیتی می داد که شایسته آن نیست.

رویداد های امریکا به طور قطع این کشور را در برابر دنیا و به ویژه چین و تا حدی روسیه تضعیف خواهد نمود، ولی یک نکته مثبت و برجسته آن وجود این حقیقت است که اگر نهاد های اجتماعی و سیاسی و رسمی قدرتمند و مستقل باشند هیچ کس نمی تواند جامعه را از مدار قانون خارج کند. نهاد رسانه و نهاد قضایی و نهاد نیرو های مسلح و نهاد پولی و بانک مرکزی، چهار نهاد اصلی هستند که کمابیش باید استقلال نسبی خود را حفظ نمایند.

نگاه کنید که پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه چگونه به مزدور گوش به فرمان ترامپ تبدیل شده بود و تا هنگامی که خورشید ترامپ به طور کامل غروب نکرد، به خود اجازه نداد که چیزی خلاف منویات او بگوید. در مقابل فرماندهان نظامی، مدیران رسانه ای، قضات و رییس بانک مرکزی و حتی نهادی مثل سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) و... همگی استقلال نسبی خود را در برابر زیاده خواهی های او حفظ کردند و تن به خواست های نامشروع او ندادند؛ و بالاخره وجود یک بخش خصوصی قدرتمند این زمینه را فراهم می نماید که اگر کسی تحت امر او است و به هر دلیلی با عقاید ترامپ موافق نبود به راحتی استعفا دهد و زندگی خود را در دریای بیکران اقتصاد غیردولتی تامین کند و به حضور در دولتی که مدیر گوش به فرمان می خواهد، نیازی نداشته باشد.

ترامپ نتوانست رسانه ها را ابزار کند. نتوانست قضات را گوش به فرمان کند، نتوانست بانک مرکزی را مطیع اوامر خود کند، نتوانست نیروی نظامی را در خدمت خود بگیرد و بالاخره نتوانست همه اطرافیان خود را مزدور و گوش به فرمان نماید، چون همه این ها تا حدی واجد استقلال بودند. این همان بخش از حقیقتی بود که کمتر کسی باور می کرد، امریکا با چنین چالشی روبرو گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1390

به "تحلیل عباس عبدی از وقایع آمریکا: حیرت انگیز!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل عباس عبدی از وقایع آمریکا: حیرت انگیز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید