ماده 18قانون بهبود فضای کسب وکار سه سال معطل امضای وزیر

اکبر شوکت در مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به تدوین آیین نامه اجرایی ماده 18 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار گفت: در این ماده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده به منظور ارتقاء کیفیت خدمات، شفاف سازی و شکل گیری بازار کار در زیربخشهای مختلف بخش ساختمان و ایجاد سهولت و امنیت برای متقاضیان نیروی کار، زمینه شکل گیری تشکلهای صنفی شاغلان در بخش ساختمان را فراهم کند.

ماده 18قانون بهبود فضای کسب وکار سه سال معطل امضای وزیر

وی ادامه داد: بر اساس ماده مذکور، این تشکلها باید مسئولیت مشخص هویت، طبقه بندی مهارتی، کاریابی، معرفی کارجویان به کارفرمایان، معرفی کارگران و استادکاران به مراکز فنی و حرفه ای و پیگیری امور بیمه درمان، بازنشستگی و امور رفاهی شاغلان در بخش ساختمان را بر عهده بگیرند.

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور اضافه کرد: آیین نامه اجرایی ماده 18 قانون مذکور در سال 94 با دستور نهاوندیان مسئول دفتر وقت رئیسجمهور با مساعدت مرحوم نوربخش، رئیس وقت سازمان تامین اجتماعی توسط موسسه عالی پژوهش سازمان تامین اجتماعی با همکاری کارشناسان وزارت کار، وزارت راه و شهرسازی، سازمان تامین اجتماعی و کانون های کارفرمایی و کارگری تدوین و به وزارت کار ارسال شد اما اکنون پس از سه سال همچنان در این وزارتخانه خاک می خورد.

شوکت با تشریح مزایای آیین نامه اجرایی ماده 18 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار گفت: یکی از مهمترین مسائل در مشاغل مربوط به ساخت و ساز، فعالیت تعداد زیادی از کارگران و استادکاران غیرماهر اتباع بیگانه در این حوزه است به طوریکه استادکاران غیرایرانی در صنعت ساختمان 30درصد از نیروی کار را این بخش را تشکیل می دهند.

وی، نبود امنیت شغلی را یکی از مهمترین معضلات کارگران ساختمانی مطرح کرد و گفت: امنیت شغلی این کارگران با اجرایی شدن این آیین نامه افزایش می یابد و قراردادهای این کارگران نیز شفاف می گردد. علاوه بر این نحوه به کارگیری نیرو در ساخت و ساز سیستمی می گردد؛ به این نحو که حتی رزومه گچ کار و سیمان کار در سامانه ثبت خواهد شد و کارفرمایان و استادکاران می توانند نیروهای ماهر را برای افزایش کیفیت ساختمان جذب نمایند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور، همچنین درباره پیگیری های اجرا شده از وزارت کار برای نهایی کردن آیین نامه اجرایی ماده 18 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار ادامه داد: پیگیری های متعددی در این حوزه اجرا شده اما پاسخ مشخصی دریافت نکردیم. ضمن اینکه اجرایی شدن آن نیازمند دستور صریح شخص وزیر است که از سه سال پیش همچنان معطل مانده است.

وی با بیان اینکه اتباع بیگانه متاسفانه به دلیل ارزان بودن دستمزد نسبت به کارگران ایرانی، بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند، گفت: این در حالی است که بسیاری از کارگران غیرایرانی فاقد کارت مهارت هستند.

شوکت اضافه کرد: آمار رسمی از تعداد حضور اتباع بیگانه در کشور وجود ندارد، به این دلیل که تعدادی از آنها به صورت غیرمجاز وارد کشور می شوند؛ اتباع خارجی از زمان شروع ساخت مسکن مهر و رونق در ساختمان سازی، از حرفه های مختلف به ساخت و ساز هجوم آوردند اما به دلیل از دست دادن مشاغل قبلی خود حتی با وجود خروج از دوران رونق مسکن، در این صنعت ماندگار شدند و با نصف قیمت نسبت به کارگر ایرانی به فعالیت خود ادامه دادند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ماده 18قانون بهبود فضای کسب وکار سه سال معطل امضای وزیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماده 18قانون بهبود فضای کسب وکار سه سال معطل امضای وزیر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید