بنگلادش روهینگیایی های سرگردان در دریا را به جزیره ای دورافتاده منتقل کرد

به گزارش لوکو، مقامات بنگلادشی روز یکشنبه اعلام کردند: بیش از 20 مسلمان روهینگیا پس از هفته ها سرگردانی در دریا به جزیره ای دورافتاده، خالی از سکنه و سیل خیز در خلیج بنگال منتقل شده اند.

بنگلادش روهینگیایی های سرگردان در دریا را به جزیره ای دورافتاده منتقل کرد

گزارش روز دوشنبه شبکه خبری نیوز 18 حاکی است مقامات بنگلادشی سال گذشته اقدام به ایجاد امکانات در جزیره باهسان چار با هدف انتقال 100 هزار مسلمان روهینگیا به آنجاکردند.

طبق این گزارش،ساخت و ساز در این جزیره به خاتمه رسیده است و مسلمانان روهینگیا می توانند در خانه های ساخته شده در آن ساکن شوند. این درحالی است که سازمان های حقوق بشر بین المللی اعلام نموده اند که این جزیره خالی از سکنه دارای زمینی گلی است که همواره با توفان های شدید در خلیج بنگال روبرو می گردد. بارندگی های شدید در آن نیز امری تهدید نماینده برای ساکنین آن خواهد بود.

ای کی عبدل مومن وزیر امور خارجه بنگلادش گفت: 28 مهاجر روهینگیا روز یکشنبه به این جزیره منتقل شدند. به دلیل نگرانی از ابتلای این افراد به ویروس کرونا، از انتقال آن ها به اردوگاه های مهاجران در جنوب بنگلادش خودداری شد.

تانموی داس یک مقام دولتی محلی گفت: این اولین گروه مسلمانان روهینگیا است که به این جزیره منتقل می شوند. نیروی دریایی بنگلادش به نیازهای آن ها رسیدگی خواهد نمود.

وی اضافه کرد: این گروه شامل 15 زن و 5 کودک می باشد. آن ها با یک قایق کوچک به سواحل بنگلادش رسیده بودند که توسط گارد ساحلی بازداشت شدند. بیش از 250 مهاجر روهینگیا که با استفاده از قایق های کوچک، کشتی گرفتار در دریا را ترک نموده اند، هنوز پیدا نشده اند.

بنگلادش با وجود درخواست سازمان ملل و سایر گروه های هوادار حقوق بشر، با ورود بیش از 500 مهاجر روهینگیا به خاک خود مخالفت نموده است.

تا به امروز موردی از ابتلا به ویروس کرونا در اردوگاه های بسیار شلوغ مهاجران روهینگیا در منطقه کاگس بازار گزارش نشده است.

طرح دولت بنگلادش برای انتقال روهینگیا به جزیره باهسان چار به دلیل مخالفت مسلمانان روهینگیا به زمان دیگری موکول شده است.

لویس دنوان سخنگوی کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهجویان گفت: پیش از انتقال پناهجویان به این جزیره، باید ارزیابی های جامع و کامل در مورد شرایط آن انجام شوند. کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهجویان امکانات کافی برای قرنطینه همه مهاجرانی که وارد خاک بنگلادش می شوند را در اختیار دارد.

ماه گذشته نیروهای مرزی بنگلادش بیش از 390 مهاجر روهینگیا را از قایقی در دریا نجات دادند. این افراد چند ماه در آب های آزاد سرگردان بودند و غذا و آب آن ها به اتمام رسیده بود. به گفته مقامات بنگلادشی بیش از 60 مهاجر روهینگیا در این قایق جان خود را از دست داده بودند.

همه ساله هزاران مهاجر روهینگیا بر قایق های شلوغ و غیر استاندارد سوار می شوند و به امید زندگی بهتر، سفری خطرناک و نامشخص را به سوی کشورهای دیگر شروع می نمایند.

طبق گزارش مقام های بنگلادش از ماه اوت (مرداد) سال 2017 قریب به 700 هزار مسلمان روهینگیا به بنگلادش فرار نموده اند، درحالی که پیش از این چند صد هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.

اکنون نیزحدود یک میلیون نفر از مسلمان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه کاگس بازار بنگلادش زندگی پرصعبی را می گذرانند که 700 هزار نفر آن ها پس از شروع دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال2017 به بنگلادش فرار کردند.

بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی ها را مهاجرینی غیرقانونی می دانند و لذا این مردمان از تبعیض هایی که علیه شان روا می رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی ها همانند مردمانی فاقد ملیت خانمان برخورد می نماید و به آن ها تابعیت نمی دهدو به همین دلیل روهینگیایی ها با محدودیت های سفت و سختی روبرو هستند؛ از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی. ،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 968

به "بنگلادش روهینگیایی های سرگردان در دریا را به جزیره ای دورافتاده منتقل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنگلادش روهینگیایی های سرگردان در دریا را به جزیره ای دورافتاده منتقل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید