چالشی برای فراوری انبوه سیمان استخوانی ارتوپدی

به گزارش لوکو، برنامه چالش های فناوری و نوآوری (اینوتن) به منظور تجاری سازی و فراوری انبوه چالش ساخت سیمان استخوانی ارتوپدی بر پایه متاکریلات را برگزار نموده است.

چالشی برای فراوری انبوه سیمان استخوانی ارتوپدی

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، برنامه چالش های فناوری و نوآوری (اینوتن) چالش ساخت سیمان استخوانی ارتوپدی بر پایه متاکریلات برگزار نموده است. علاقه مندان می توانند حداکثر تا 25 مرداد ماه، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در سایت اینوتن معین شده، مدون و سپس به وسیله سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

در خاتمه مرحله اول طرح های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت نمایندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.

برگزیدگان مرحله نخست، سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و مالی طرح خود، یک نمونه آزمایشگاهی مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند. در خاتمه مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و مالی و هم نمونه آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت نماینده به وسیله هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می گردد.

یکی از مسائل مهم در خصوص کاشتنی ها یا همان ایمپلنت های ارتوپدی، تثبیت آن ها داخل بدن است. این مسئله خصوصاً در رابطه با کاشتنی های ارتوپدی فلزی بسیار مهم می گردد؛ چرا که زیست فعال نیستند، امکان ایجاد عفونت دارند، در داخل بدن در معرض سایش هستند و بعلاوه احتمال ایجاد لقی کاشتنی در موضع بافت پس از گذشت زمان وجود دارد؛ لذا استفاده از یک ماده تثبیت نماینده نظیر سیمان ­های استخوانی لازم است.

سیمان های استخوانی ارتوپدی رایج عموماً بر پایه پلیمر پلی­ متیل­ متاکریلات (PMMA) هستند که علاوه بر استحکام مناسب، زمان گیرش خوبی دارند و به تثبیت بهتر کاشتنی یاری می­ نمایند. متاسفانه این ماده فراوری داخلی ندارد. از طرفی عموماً دمای فراوریشده حین گیرش سیمان با این ماده بالاست که این مسئله به نکروز یا مرگ بافت منجر می­ گردد. هدف از این چالش، تهیه سیمان استخوانی PMMA با زمان گیرش نهایی کمتر از 15 دقیقه، استحکام 90 تا 120 مگاپاسکال و دمای گیرش فراوریشده کمتر از 80 درجه سانتی گراد است.

این محصول یکی از اقلام پزشکی اساسی و پرمصرف در اتاق عمل به تعداد می آید که تنها نمونه های خارجی آن در بازار موجود است. تا به امروز، مطالعات بسیاری در رابطه با سیمان استخوانی در کشورمان ایران انجام شده است. لیکن به دلیل روش های فراوری آزمایشگاهی و غیرصنعتی، تا به امروز این محصول برای فراوری انبوه تجاری سازی نشده است. موضوع محوری این چالش، تجاری سازی سیمان استخوانی برپایه پلی متیل متاکریلات برای فراوری انبوه است.

از طرفی به دلیل دمای بالا حین گیرش سیمان، از چالش های این محصول، ارائه راهکاری برای پایین آوردن دما برای جلوگیری از نکروز و مرگ بافت است. بعلاوه از چالش های دیگر این دسته از سیمان ها، عدم زیست فعالی آن هاست که در صورت ساخت کامپوزیت مناسب با زمینه پلی متیل متاکریلات، بدون کاهش در خواص استحکام و زمان گیرش، حل آن مطلوب و گامی رو به جلو به شمار میرود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1665

به "چالشی برای فراوری انبوه سیمان استخوانی ارتوپدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالشی برای فراوری انبوه سیمان استخوانی ارتوپدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید