وصل کردن برق ایران و سوریه به وسیله عراق

به گزارش لوکو، وزیر نیرو با اشاره به نقش صنعت برق در توسعه همکاری بین کشورهای همسایه گفت: در نظر داریم با استفاده از زیرساخت های موجود، امکان وصل کردن دو شبکه برق ایران و سوریه را به وسیله عراق فراهم کنیم.

وصل کردن برق ایران و سوریه به وسیله عراق

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز در حاشیه مراسم امضای یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت نیروی ایران و وزارت برق سوریه با تاکید بر این که صلح و آرامش منطقه به توسعه یافتگی آن وابسته است اظهار کرد: توسعه منطقه مستلزم همکاری بین کشورهای آن است البته منظور من از همکاری چیزی بیش از فروش محصولات بوده که ممکن است بین بسیاری از کشورها اتفاق بیفتد.

وی با تاکید بر این که نقش برق در توسعه یافتگی بسیار مهم است گفت: امکان تبادل انرژی بین ایران و همه کشورهای همسایه در چارچوب برنامه بلندمدت وجود دارد البته ما صرفا به دنبال صادرات نبوده و درصدد انتقال دانش و تجربه هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق که در روز گذشته رخ داد مطرح نمود: چنین اقدامی را روز گذشته با عراق شروع کردیم و شبکه برق دو کشور هم زمان شد.

اردکانیان ادامه داد: علیرغم این که در سال های گذشته با جمهوری عربی سوریه همکاری داشتیم، مجددا این همکاری را از سر گرفته ایم که آن نه فقط شامل ساخت نیروگاه و بازسازی تاسیسات آسیب دیده برق این کشور در جنگ است بلکه شامل بهبود شبکه توزیع، کاهش تلفات شبکه توزیع، آموزش نیروی انسانی و همکاری در سطح مدیریت است.

وی ادامه داد: در نظر داریم با استفاده از زیرساخت های موجود و امکان انتقال دو شبکه به وسیله عراق شبکه های برق ایران و سوریه را به یکدیگر متصل کنیم.

وزیر نیرو با بیان این که تفاهم نامه بین ایران و سوریه یک برنامه سه ساله است اظهار کرد: در این راستا کارگروه مشترکی بین ایران و سوریه شکل خواهد گرفت و به شکل منظمی در تهران و دمشق جلسه برگزار می نماید.

  • راه اندازی کمیته مشترک بین وزارت نیروی ایران و وزارت برق سوریه

در ادامه خربوطلی - وزیر برق جمهوری عربی سوریه - با بیان این که من به دعوت وزیر نیروی ایران برای شرکت در افتتاح نمایشگاه برق به ایران آمدم گفت: نقطه عطف این سفر، پیشنهاد وزیر نیروی ایران برای راه اندازی کمیته بین وزارت نیروی ایران و وزارت برق سوریه است.

وی با اشاره به امضای یادداشت تفاهم نامه بین ایران و سوریه اظهار کرد: هدف این یادداشت بومی سازی تکنولوژی صنعت برق در سوریه است و در راستای آن توافق کردیم زمینه انتقال تجربیات و آموزش نیروی فعال در سوریه را فراهم کنیم، همچنین قرار شد مرکز هماهنگی در وزارت برق سوریه که فعالیت آن از 10 سال پیش متوقف شده بود دوباره راه اندازی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 539

به "وصل کردن برق ایران و سوریه به وسیله عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وصل کردن برق ایران و سوریه به وسیله عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید