فینسک، شمالی در کویر

جنگل فینسک از جمله مناطقی است که با آب وهوای خزری شاید بتواند یکی از جایگزین های شمال باشد، جنگلی که به همراه چندین روستا در شیب جنوبی البرز و در ارتفاع 1400 تا 2700 متر از سطح دریا واقع شده و پوشش گیاهی و معماری عمارت ها و خانه های روستایی آن بیشتر یادآور گیلان و مازندران است.

فینسک، شمالی در کویر

منطقه زیبای فینسک در منطقه حفاظت شده پرور شهرستان مهدیشهر در 54 کیلومتری شمال شرقی شهمیرزاد در شهرستان مهدیشهر و در مسیر جاده شهمیرزاد - فولاد محله و در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده است؛ وجود گونه های متنوع جنگلی در این منطقه در کشور بی نظیر است و همچنین توپوگرافی و مناظر زیبا و بی نظیر صخره ای که مناسب برای ورزش های کوهنوردی است بر زیبایی های این منطقه افزوده و سالانه میزبان مسافران و گردشگران زیادی است.

برای دسترسی به این منطقه ابتدا باید از شهمیرزاد به سمت فولاد محله حرکت کرد. پس از طی 40 کیلومتر و قبل از روستای رسم رودبار، در سمت چپ جاده، جاده آسفالته تعیینی وجود دارد و باید به سمت منطقه حفاظت شده پرور حرکت کرد؛ در ابتدای جاده تابلوی بزرگی نصب شده که فاصله روستاها را از ابتدای جاده نمایش می دهد. باید به سمت این جاده پیچیده و به سمت فینسک حرکت کرد. پس از عبور از روستاهای پرور، کولیم، تم، تلاجیم، شلیم و... به روستای زیبای فینسک خواهید رسید، فاصله فینسک از ابتدای جاده حدود 14 کیلومتر است.

جنگل فینسک در 56 کیلومتری شمال شرقی شهمیرزاد و در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده است . اقلیم منطقه تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای با باران بهاره همراه است . این جنگل از لحاظ زیبایی به دلیل اوج دریافت بر فراز موه و حرکت در مسیر کنار دره دارای چشم اندازهای بدیع و زیباست . بیشترین بازدید از این جنگل در اواسط بهار و اوایل پاییز صورت می گیرد. برای دسترسی به این منطقه باید ابتدا از شهمیرزاد به سمت فولاد محله حرکت کرد.

پس از طی 40 کیلومتر و قبل از روستای رسم رودبار، در سمت چپ جاده، جاده آسفالته تعیینی وجود دارد که در ابتدای آن تابلوی بزرگی نصب شده که فاصله روستاها را از ابتدای جاده نمایش می دهد. باید به سمت این جاده پیچیده و به سمت فینسک حرکت کرد. فاصله فینسک از ابتدای جاده حدود 14 کیلومتر است. پس از گذر از روستاهای پرور، کولیم ، پس از کاورد و 2 کیلومتری روستای فینسک در محلی موسوم به پل شهدا (پل دارای تابلو است) که بر فراز تپه ای در شمال شرق آن آثار ساخت و ساز یک ساختمان به چشم می خورد.

از کنار سیل شکن ها در شمال جاده مسیر پاکوب شکل گرفته و با زیگزاگ های متوالی بر فراز تپه می رسد. صعود این مسیر حدود 15 دقیقه به طول می انجامد. مسیر از کنار آغل گوسفندان به سمت شرق امتداد می یابد. مسیر، پاکوب تعیینی است که دامنه کوه را به سمت شرق تراورس می نماید، سپس با عبور از میان درختچه های ازگیل و زرشک وحشی کم کم تغییر چهره داده و به انبوهی پوشش گیاهی آن افزوده می گردد. در طول مسیر به منطقه ای که چشمه های فراوان در آن جاریست می رسید. اینجا تنها منبع تامین آب شرب منطقه است و فاصله چشمه ها از آغل ابتدای مسیر حدود 1.5 ساعت است.

فینسک در مسیر شهمیرزاد به ساری واقع شده که از شهرستان های خوش آب و هوای سمنان به شمار می آید و با تهران نزدیک به 245 کیلومتر فاصله دارد. در کیلومتر 55 شهمیرزاد به فولاد محله و از سه راهی منطقه حفاظت شده پرور یک راه فرعی در سمت چپ جاده آسفالته به طول 15 کیلومتر وجود دارد که از آن می توان به فینسک راه یافت. برای گذر از این جاده حتما از قبل آب وهوا و وضعیت بارش پرس وجو گردد، چرا که دسترسی به این منطقه در باران سخت است. ابتدای این راه تابلو اطلاعات روستاها و به همراه مسافت آن ها به نسبت یکدیگر تعیین شده است.

فینسک در واقع بیشتر از آن که مسیر گردشگران باشد به خاطر کوه های اطرافش توقف گاه کوهنوردان است، اما پس از آن که یکی از شکارگاه های دوره پهلوی در آن به بومگردی تبدیل شد، پای گردشگران هم به آن منطقه باز شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فینسک، شمالی در کویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فینسک، شمالی در کویر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید