کارت سبز ورود گردشگران به چابهار

به گزارش لوکو، آیا سازمان میراث فرهنگی این بار صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان را به سر منزل مقصد می رساند تا از این رهگذر چابهار جایگاهی مثل کیش و قشم در جذب توریست پیدا کند.

کارت سبز ورود گردشگران به چابهار

ایران: علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در گام نخست برنامه ریزی برای سفر به جنوب شرق ایران، به چابهار رفت. رئیس عمارت آزادی در این سفر از طراحی برنامه های ویژه برای تحول گردشگری این استان اطلاع داد.

محمد ابراهیم لاریجانی مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری کشور هم برگزاری همایش های دولتی را که تا پیش از این در قشم و کیش برگزار می شد یکی از راه چارهی شکستن طلسم ورود گردشگر به چابهار می داند. ساکنان عمارت آزادی، گوشه چشمی هم به کنسرسیوم ایران، افغانستان، عمان و پاکستان برای جذب گردشگران این کشورها به دلیل قرابت و نزدیکی فرهنگی دارند.

آرش نورآقایی کارشناس گردشگری هم ایجاد کمپین برای معرفی زیبایی های سیستان و بلوچستان را راه چاره حضور توریست ها در این استان می داند. او می گوید: زمان آن رسیده که به کمپین های ناامید نماینده که یک چهره فقیر از سیستان و بلوچستان ساخته اند، خاتمه دهیم.

پیش از علی اصغر مونسان، زهرا احمدی پور رئیس پیشین عمارت آزادی سال جاری را سال سفر به سیستان و بلوچستان معرفی کرد. گروهی از خبرنگاران را هم به این استان فرستاد تا از زیبایی های استان بنویسند. جوانان سیستان و بلوچستان هم آستین همت را بالا زدند و بسیاری از مناطق ناشناخته استان را در شبکه های مجازی از جمله توئیتر معرفی کردند. صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان اما از انزوا بیرون نیامد. هرچند لاریجانی اعتقاد دارد که این فعالیت ها بی اثر نبوده و سیستان و بلوچستان به مقصدی چند باره برای بعضی از گردشگران داخلی تبدیل شده است. او می گوید: هر گردشگری که به سیستان و بلوچستان می آید دوست دارد این سفر را تکرار کند. آمارهایی که فریدون محمدی دبیر ستاد تسهیلات نوروزی کشور بیان می نماید، نشان می دهد سواحل سیستان و بلوچستان در جذب گردشگر ناکام ماندند. این استان سال جاری در لیست 5 استان کم گردشگر نهاده شد. سیستان و بلوچستان در دور اول سفرهای نوروزی تنها میزبان 6 هزار گردشگر بود، در حالی که بوشهر با بیش از یک میلیون گردشگر در همان زمان در صدر استان های توریست پذیر ایستاد. به رغم ناامیدی ها، لاریجانی می گوید این بار میراثی ها طرح نویی برای تبدیل جنوب شرقی به مقصد گردشگران داخلی، دارد.

خرید ارزان

لاریجانی می گوید راه چارههای مختلفی برای رونق گردشگری در سیستان و بلوچستان وجود دارد. او خرید ارزان را یکی از این روش ها می داند و از هماهنگی با گمرک و نیروی انتظامی خبر می دهد. کارت سبز در دهه های گذشته از جمله بهانه هایی بود که ایرانی را به سمت کیش برد. تعداد بسیار زیادی از ایرانی در فهرست گردشگران خرید قرار دارند. کشورهای همسایه از جمله ترکیه، امارات و عربستان از این ویژگی برای جذب گردشگران ایرانی سود برده و آنها را به توریست های ثابت کشور خود تبدیل نموده اند.

لاریجانی معتقد است که چابهار دارد خودش را به یک مقصد ثابت برای سفر تبدیل می نماید. او درباره علت انتخاب سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد کم شناخته شده، هم از برنامه ریزی مونسان برای جلب توجه گردشگران داخلی به این استان و دو استان کردستان و سمنان خبر می دهد و می گوید: آمار ها نشان می دهد که ورود گردشگران، اقامت و ماندگاری آنها در این استان ها به رغم ظرفیت های بالای تاریخی- طبیعی و گردشگری کم است.

او نوار بکر ساحلی گواتر، دَرَک، کوه های مریخی و منطقه آزاد چابهار و… را از جمله جاذبه های گردشگری استان می داند و می گوید: این ساحل با همه سواحل ایران فرق دارد.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری کشور از وجود یک برنامه اجرایی روی میز مدیران معاونت گردشگری خبر می دهد که 25 بند دارد. به گفته لاریجانی این برنامه ها کوتاه مدت و ضربتی است. او تأکید می نماید: برنامه رؤیایی و درازمدت برای جنوب شرق ایران طراحی ننموده ایم. این برنامه قرار است در طول یک سال انجام بشود. این کارشناس فراخوان طرح ایده برای معرفی استان در فضای مجازی، برگزاری تورآشناسازی با تمرکز بر استان های همجوار، تور آشناسازی برای آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرتی، تور آشناسازی رسانه ها، بلاگرها و فعالان مجازی، برگزاری هفته فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان در کرمان، بیرجند، گرگان، مشهد و تهران و… را از جمله برنامه های ضربتی می خواند.

سفر از هفت استان به مقصد شهرسوخته

عمارت آزادی به گفته لاریجانی می خواهد گردشگران استان های همجوار یعنی هرمزگان، کرمان، یزد، خراسان جنوبی را به سیستان و بلوچستانی ها وصل کند. این گام نخست برنامه ریزی برای حضور گردشگران داخلی در جنوب شرق ایران است. لاریجانی می گوید: در گام دوم استان های خراسان رضوی، گلستان و تهران را در نظر گرفته ایم. گلستان پناهگاه سیستان و بلوچستانی هایی است که خشکسالی و هجوم شن های روان، آنها را به ترک خانه شان وادار کرد. آنها سال ها است که در گلستان ساکن شده اند. بخشی از مهاجران جنوب شرق ایران در گلستان، روی زمین های کشاورزی کار می نمایند. لاریجانی این حضور را باعث ایجاد قرابت میان گلستانی ها با سیستان و بلوچستانی ها می داند. او این هفت استان را مبدأ سفر به سیستان و بلوچستان معرفی می نماید

فروش تبلیغاتی

استفاده از ظرفیت های تبلیغاتی بناهای تاریخی به نظر می رسد یکی از راه چارههای اقتصادی سازمان میراث فرهنگی برای تأمین هزینه تبلیغات سیستان و بلوچستان باشد. به گفته لاریجانی شرکت ها به جای خرید بیلبوردهای گران شهر، می توانند از فضای بناها و آثار تاریخی برای تبلیغ محصول خود استفاده نمایند. درآمد حاصل از این واگذاری ها می تواند بخشی از مسائل اقتصادی استان را برای آوردن گردشگر حل نماید. تهاتُر فضای تبلیغاتی بین استان های مختلف هم از دیگر برنامه های میراث فرهنگی است. لاریجانی می گوید: برای مثال در این روش سازمان میراث فرهنگی در همدان فضا را برای تبلیغات در اختیار کرمانشاه قرار می دهد و کرمانشاه هم در اختیار همدان.

لاریجانی اجرای روشی را که پیش از این قشم و کیش را به مقصد گردشگران تبدیل نموده بود راه چاره قابل اجرا در چابهار اعلام می نماید. او می گوید: در این روش به مجتمع های تجاری، رستوران ها و… به ازای هر مسافری که می آورند یارانه می دهند. او از این روش به زنجیره تأمین یاد می نماید.

جشنواره ساحل نشینان

جشنواره ساحل نشینان به گفته لاریجانی قرار است رویدادی برای دعوت کشورهای ساحلی حاشیه خزر و خلیج فارس با هدف معرفی جاذبه های استان، باشد. میزبانی سومین نشست وزرای کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آئورا) نیز از دیگر برنامه های عمارت آزادی برای مردمی است که 5 هزار سال پیش نخستین چشم مصنوعی را در حدقه یک زن کاشتند. همچنین لاریجانی می گوید: مکاتباتی در جریان است تا با افزایش تورها امکان چارتر پروازها بوجود بیاید. این روش کاهش قیمت بلیت پروازها به استان را در پی خواهد داشت.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 250

به "کارت سبز ورود گردشگران به چابهار" امتیاز دهید

1 کاربر به "کارت سبز ورود گردشگران به چابهار" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارت سبز ورود گردشگران به چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید