باداب سورت کجاست؟

به گزارش لوکو، برای بسیاری از افراد، سفر به معنای کشف ناشناخته ها و کسب تجربه های نو است. قدم زدن در سواحل بکر، تماشای جنگل های مه آلود، بالا رفتن از دیوارهای صخره ای یا پیش رفتن در غارهای نمکی هرکدام به نوبه خود می توانند یک تجربه فراموش نشدنی باشد. اگر اهل سفر هستید یا دوستان ماجراجویی دارید حتما جاهای زیادی را می شناسید و عکس های خوبی هم از آنها ثبت کرده اید؛ اما آیا نام باداب سورت به گوشتان خورده است؟ اصلا می دانید باداب سورت کجاست؟ برای پاسخ به این سوال با مجله گردشگری خبرنگاران همراه شوید.

باداب سورت کجاست؟

چشمه پلکانی باداب سورت یا پاموکاله ترکیه؟

تصور کنید در گوشه ای از پهنه یک دشت سرسبز ایستاده اید و روبه روی شما یک چشمه پلکانی رنگانگ است که از دو طرف به بوته زارهای زرشک وحشی و از بالا به جنگل های سوزنی می رسد. پله های پایینی چشمه، آبی و سفید هستند و هرچه رو به بالا می رود، رنگ زرد، نارنجی، کرمی و قرمز به خودش می گیرد. بازتاب نور روی سطح آب، نمایی شفاف و شیشه ای به آن داده و بستر آن سنگ رسوبی و حفره دار تراورتن است. مثل یک پالت رنگ سنگی که در دامنه البرز جا خوش کرده است.

از شگفتی های باداب سورت این است که اگر به آب دست بزنید دمای معتدلی دارد و اگر آب حوضچه ها را بچشید با هم تفاوت دارند؛ بعضی شور و بعضی ترش مزه هستند. برای تماشا این منظره تماشایی و مسحور کننده نیازی نیست به پاموکاله ترکیه بروید؛ چون چشمه باداب سورت از جاهای تماشای مازندران در شمال کشور است. اگر مایل هستید درباره این چشمه و راز رنگارنگ بودن آن بیشتر بدانید یا در مورد نحوه سفر کردن به این منطقه و اقامت کردن در آن اطلاعاتی کسب کنید با ما همراه شوید.

ریشه یابی نام باداب سورت

اولین بار که این نام به گوش می خورد شاید کمی نامتعارف به نظر برسد. کلمه باداب ترکیب دو واژه باد و آب است. در لغت، باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت و تندی است. البته در زبان محلی، سورت معنی سوت نیز دارد. بعضی از افراد محلی معتقد هستند دلیل نام گذاری باداب سورت این است که وقتی در قسمت عمیق آب شور شیرجه می زنید، گوش شما سوت می کشد و این به دلیل وجود حباب های گاز موجود در آب است.

اما تشبیه دیگری که برای انتخاب نام چشمه های باداب سورت وجود دارد، کمی شاعرانه تر است. سورت را به پایکوبی، و باداب سورت را به پایکوبی باد و آب تشبیه کرده اند. به این دلیل که باد به هر سمتی که می وزد، آب هم به همان سمت می رود و روی پلکان جاری می شود.

ویژگی های چشمه باداب سورت

چشمه های باداب سورت در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا در دامنه سرسبز البزر قرار دارند. اطراف آن دشتی پوشیده از درختچه های زرشک است و در قسمت های بالاتر، جنگل های سوزنی به چشم می خورند. این چشمه، در دامنه کوهستان واقع شده و حوضچه های آن از جنس سنگ های رسوبی است که در گذر زمان به شکل طبقاتی و حوضچه شکل گرفته اند.

چشمه ها از زمین می جوشند اما دلیل به وجودآمدن این پلکان رنگین کمانی چیست؟ یکی از عجایب این چشمه این است که، جنس سنگ ها و مواد معدنی موجود در آنها باعث شده تا رنگ و حتی طعم آب در حوضچه های مختلف متفاوت باشد. حوضچه های پایین باداب سورت بسیار عمیق و شور هستند و حوضچه های بالایی که رسوب آهن دارند قرمز و نارنجی هستند و طعم ترش دارند.

چشمه های باداب سورت که به نوعی ژئوپارک است، از چند سال گذشته، تحت حفاظت میراث فرهنگی و محیط زیست قرار گرفته است. سازمان میراث فرهنگی در سال 1387 پس از کوه دماوند، باداب سورت را به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرد. همچنین، از سال 1393 برای محافظت از حریم این چشمه، ضوابط حفاظتی برای آن معین شده است.

روش های دسترسی به باداب سورت

از توصیف زیبایی های باداب سورت که بگذریم اولین سوال این است که چشمه های باداب سورت کجاست؟ و چگونه می توانیم به چشمه سورت برویم؟ راه ساده این است که در نقشه گوگل آن را پیدا کنید و از مسیری که به شما نمایش می دهد به آن سمت حرکت کنید. به طور کلی برای تماشا این چشمه دو راه اصلی وجود دارد:

1-می توانید از جاده کیاسر به ساری بروید. سپس از شهر چهاردانگه که در جنوب ساری واقع شده است، وارد دهستان پشت کوه شوید و از آنجا به روستای ارست بروید. بعد به سمت روستای مال خواست حرکت کنید. در مسیر حدفاصل این دو روستا به باداب سورت می رسید.

2-راه دیگر این است که از سمت سمنان به روستای ارست بروید، از شهرهای مهدی شهر، شهمیرزاد، فولادمحله و سه راه تلمادره بگذرید تا به روستای ارست و سپس این چشمه های زیبا برسید.

بهترین زمان بازدید از چشمه های باداب سورت

باداب سورت از جاهای تماشای ساری است که از تماشاش سیر نمی شوید و در تمام فصول سال می توان از زیبایی آن لذت برد. اگر گرمای هوا را دوست دارید و تابش مستقیم آفتاب شما را اذیت نمی کند، تابستان به تماشای این چشمه بروید. البته توجه داشته باشید که در این فصل گرم، کمی سطح آب پایین تر است. برعکس، در پاییز و زمستان چشمه ها پرآب هستند و قرمزی آنها بیشتر است اما به دلیل سردی هوا و بارندگی باید در مسیر بیشتر احتیاط کنید. بهترین زمان سفر به باداب سورت، فصل بهار است. زمین سرسبز، چشمه ها پرآب و هوا مطبوع و دلپذیر است و لذت این ماجراجویی را برای شما دوچندان می کند.

نکات مهم برای بازدید از چشمه های باداب سورت

اگر تجربه رفتن به جاهای بکر را دارید باید بدانید که معمولا مسیر آسفالت شده و همواری ندارند. این قضیه در مورد باداب سورت نیز صدق می کند و از چند کیلومتر مانده به چشمه باید وارد مسیر خاکی شوید. برای بازدید از این منطقه باید چند نکته را در نظر داشته باشید. اول از همه اینکه، برای ثبت تماشای های چشمه سورت، دوربین عکاسی را از قلم نیاندازید که قطعه پشیمان می شوید. همچنین حتما آب و خوراکی با خودتان به همراه داشته باشید اما زباله ها را با خود نگه دارید و در سطل هایی که در محل قرار دارند، بریزید.

علاوه بر این توجه داشته باشید که تشکیل این حوضچه های رسوبی سال ها زمان برده است؛ بنابراین وارد چشمه و محدوده حوضچه ها نشوید و لبه آنها راه نروید. همچنین باید بدانید که بردن حیوانات خانگی به این محل ممنوع است. علاوه بر این ها اگر در فصل سرد به این منطقه سفر می کنید، حتما لباس گرم و مناسب با خود به همراه داشته باشید زیرا روشن کردن آتش در این محدوده مجاز نیست.

اگر قصد ماندن در آن حوالی دارید یا در جستجوی اقامتگاه و هتل در باداب سورت هستید، می توانید از اقامتگاه های روستاهای مجاور آن استفاده کنید. همچنین، به این نکته توجه داشته باشید که تماشای چشمه در نور روز لذت بخش تر است و زیبایی آن در هنگام غروب خورشید به اوج می رسد. به علاوه، برای اینکه یک دل سیر باداب سورت را تماشا کنید و در اطراف آن به گشت و گذار بپردازید، 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارید.

تماشای های چشمه باداب سورت

می توانید پیش از رفتن به چشمه های باداب سورت، از روستای تاریخی اروست تماشا کنید. این روستای تاریخی و زیبا، چندین محله قدیمی دارد و وسعت آن زیاد است. گفته می شود که در گذشته یک محله زرتشتی به نام سورت لنگه در آن وجود داشته که اهالی اش برای عبادت، با آداب و رسوم خاصی، به باداب سورت می رفتند. علاوه بر این ها، اطراف باداب سورت دشت سرسبزی پر از بوته های زرشک وحشی است که قدم زدن در آن حال و هوای خوبی دارد.

مکان های مشابه باداب سورت در دنیا

تنها تعداد انگشت شماری از این پدیده طبیعی در دنیا وجود دارد. باداب سورت دومین چشمه آب شور ثبت شده در دنیا است. اولین چشمه، پاموکاله در دنیزلی ترکیه است. به پاموکاله قلعه پنبه ای هم می گویند که دلیل آن بافت سفید و نمکی بستر چشمه است. اما آنچه باداب سورت را متمایز می کند، حوضچه های رنگی آن محسوب می شود. از دیگر مکان های مشابه باداب سورت ساری می توان به ایوان های مطبق سفید و صورتی در نیوزلند، منطقه یلو استون یا سنگ زرد در آمریکا، هیرو ال آگوارا در مکزیک، باگنی سان فلیپو در ایتالیا و بایشوایتای در چین را نام برد.

باداب سورت، شگفتی طبیعت در مازندران

ایران زیبای ما پر از تماشای های شگفت انگیز است. از جنگل های سرسبز شمال، تا سواحل مرجانی جنوب، از شن زارهای کویر و آسمان پرستاره اش، تا منطقه ها سردسیر کوهستانی همه و همه پر از مکان های تماشای هستند. برای رفتن به بسیاری از این مکان ها نیازی به صرف هزینه زیادی نیست، تنها چند روز وقت آزاد لازم دارد، یک کوله پشتی و وسیله ای که ما را برساند. در واقع باید اهل سفر و ماجراجو باشید. شما از مکان های بکر و کمتر دیده کشورمان، چه جاهایی را می شناسید؟ در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: فلای تودی
انتشار: 4 اسفند 1401 بروزرسانی: 4 اسفند 1401 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 2169

به "باداب سورت کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باداب سورت کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید