فعالیت 6500 پرستار در آذربایجان شرقی

به گزارش لوکو، خبرنگاران/آذربایجان شرقی رئیس نظام پرستاری آذربایجان شرقی گفت: 116 هزار پرستار در کشور در حال خدمت رسانی هستند که سهم استان از این تعداد، 6500 پرستار است.

فعالیت 6500 پرستار در آذربایجان شرقی

برای سفری دلچسب با تور خیلی ارزان آذربایجان همراه شوید و از شهر زیبای باکو دیدن کنید و با فرهنگ مردم خونگرم آذربایجان آشنا شوید.

محمد ارشدی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته پرستار، اظهار کرد: شعار روز پرستار در امسال، جامعه و سلامت، هویت و منزلت، رفاه و معیشت است و خوشبختانه سازمان بهداشت جهانی، شعار سال جدید میلادی(2020) را تحت عنوان پرستار نام گذاری نموده است.

وی گفت: در راستای تامین کمبود نیرو، حدود 1000 هزار نفر به وسیله بخش های شرکتی به نظام پرستاری استان جذب شده اند و با توجه به این که پرستاران فعلی در شرف رسیدن به سن بازنشستگی هستند، با کمبود نیرو در این رابطه روبرو هستیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه اقدامات مفیدی در زمینه نوآوری و پذیرش دانشجو اجرا شده و حتی برای اولین بار مقطع پی اچ دی در استان به راه افتاده است.

رئیس نظام پرستاری استان اضافه کرد: بیش از 9 واحد دانشگاهی در شهرهای مختلف استان با بیش از 2000 هزار دانشجوی پرستاری در حال فعالیت هستند.

تحصیل 1058 دانشجوی رشته پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی تبریز

رئیس دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این نشست خبری با بیان اینکه 1058 نفر دانشجو پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حال تحصیل هستند، گفت: 25 درصد از فراوری علم جهان مربوط به دانشکده پرستاری و مامایی است.

وحید زمان زاده اظهار کرد: متاسفانه تصور مردم از جامعه پرستاری کامل نیست، چرا که فقط قسمت خدمات را مشاهده می نمایند، در حالی که زحمات پرستاران قابل بیان نیست.

وی اضافه کرد: با توجه به کمبود نیرو، از این رو پرستاران به بعضی از وظایف مهم خدماتی خود عمل می نمایند.

وی با اشاره به تاریخچه دانشکده، یادآور شد: دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز 103 سال قبل آغاز به تربیت پرستار نموده است.

رئیس دانشکده پرستاری اعلام کرد: برای اولین بار مقطع دکترای پرستاری در شهر اولین ها آغاز شده که نزدیک به 52 هئیت علمی دارد؛ این رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو تربیت می نماید.

وی اضافه کرد: در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان رشته های مختلف پذیرش می شوند، اما در مقطع دکترا تنها در یک رشته دانشجوی پرستاری تربیت می کنیم.

زمان زاده تبریز را مهد طرح های فعال و خلاق در کشور دانست و گفت: طرحی اجرا خواهیم کرد که در قالب آن هئیت های علمی در بیمارستان ها حضور داشته باشند، تا هم به دانشجویان یاری نمایند و هم بار علمی کار ارتقا یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 673

به "فعالیت 6500 پرستار در آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 6500 پرستار در آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید