وجود 117 نوع صنایع دستی در فارس

به گزارش لوکو، استاندار فارس گفت: از 244 نوع صنایع دستی ثبت شده در ایران، 117 نوع در استان فارس وجود دارد که هنرمندانی از این دیار در گستره های عشایری، روستایی و شهری به آن اشتغال داشته یا دارند.

وجود 117 نوع صنایع دستی در فارس

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، اسماعیل تبادار در دیدار با ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی که به فارس سفر نموده اند، با اشاره به اینکه هنر منبت کاری شهرستان آباده از صنایع دستی کهن و دارای پیشینه تاریخی فارس است، گفت: تعداد زیادی از اساتید برجسته در شهرستان آباده به این هنر پرداخته و پس از آنها نیز شاگردان و فرزندانشان این راه را ادامه دادند.

وی استان پهناور فارس را سرزمینی تاریخی، فرهنگی و میراثی توصیف و بر نقش و صندلی برجسته این سرزمین در ابعاد مختلف تاکید و اضافه نمود: در کنار وجود انسان های تاریخ ساز در سرزمین فارس، از گذشته تا امروز هنرمندان برجسته ای نیز در این دیار حضور داشته اند .

استاندار فارس فرش قشقایی را یکی از انواع صنایع دستی برشمرد و یادآور شد: شاید هنرمندان بافنده این فرش ها نقشه و طرحی پیش رو نداشته باشند اما با جادوی فکر و انگشتان خود اثری هنری را به وجود می آورند که با روح و ذهن بیننده ارتباط برقرار می نماید .

تبادار با اشاره به اینکه این استان در تاریخ، هنر، ادب و فرهنگ ایران زمین صندلی ویژه ای دارد، به بیان سایر ظرفیت ها و قابلیت های استان فارس پرداخت و اضافه نمود: استان فارس با دارا بودن رتبه دوم در فراوریات کشاورزی بیش از 10درصد از امنیت غذایی کشور را تامین می نماید، از این رو به رغم مسائل کمبود آب حفظ اقتصاد کشاورزی یکی از اولویت های مدیریت استان است .

وی به وجود دانشگاه های برجسته ای همچون دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی در این استان اشاره نمود و گفت: استان فارس از گذشته های دور تا امروز سرزمین علم و دانش بوده است .

استاندار فارس ابعاد مختلف گردشگری را از دیگر ظرفیت های استان فارس دانست و اعلام کرد: علاوه بر وجود جاذبه های گردشگری، تاریخی، مذهبی و طبیعی در استان، توریسم سلامت نیز در فارس صندلی ویژه ای دارد .

تبادار ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه های مختلف پیوند کبد، کلیه، حلزون گوش و... به ارایه خدمات درمان و سلامت به کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارش مشغول است .

غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی نیز در این دیدار به صندلی ویژه ایران و استان فارس در زمینه صنایع دستی اشاره و اضافه نمود: درخواست شما برای ثبت جهانی شهر منبت را دریافت کردیم و به نظر ما درخواست برجسته ای است .

وی با اشاره به پیشینه غنی تاریخی، هنری و فرهنگی استان فارس ابراز امیدواری کرد شهر آباده شرایط دستیابی به این صندلی در حوزه صنایع دستی را داشته باشد .

هیجاوی ادامه داد: آثار هنری هنرمندان استان فارس از عمق روح و ذهن این هنرمندان برخواسته و از این رو با روح و ذهن مخاطب نیز ارتباط برقرار می نماید.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، تاریخ کهن ایران را دارای شهرت جهانی دانست و گفت: آثاری همچون تخت جمشید و وجود شاعرانی همچون حافظ و سعدی در جهان شناخته شده است .

افزایش 184 درصدی صادارات صنایع دستی استان فارس

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز در این دیدار استان فارس را یکی از استان های مهم کشور در حوزه صنایع دستی برشمرد و گفت: در 6 ماهه نخست سال 97 صادرات صنایع دستی استان فارس 184 درصد رشد داشته که نشان دهنده پذیرش این آثار در بازارهای جهانی است .

وی اضافه نمود: کشورهای حاشیه خلیج فارس،کشورهای عرب زبان و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا از علاقه مندان صنایع دستی استان فارس هستند .

محمودیان با اشاره به اینکه اتحادیه صنایع دستی استان فارس از اتحادیه های فعال و موثر در صنایع دستی کشور است، یادآور شد: هنرمندان حوزه صنایع دستی استان فارس درصد قابل توجهی از هنرمندان کشور را تشکیل می دهند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد: سایت های تاریخی، بازارهای تاریخی، سراها و تیمچه هایی که در شیراز صنایع دستی را به گردشگران عرضه می نمایند؛ نمادی از زیبایی های بی نظیر تلقی می شوند .

محمودیان با اشاره به اینکه دهکده صنایع دستی در شمال استان فارس در حال احداث است، ابراز امیدواری کرد در سفر آتی خانم هیجاوی این دهکده برای بازدید آماده شده باشد .

شهرستان آباده نگین صنایع دستی استان فارس است

نماینده شهرستان های آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار به بیان صندلی ویژه هنر منبت کاری در شهرستان آباده پرداخت و خطاب به رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: بازدید میدانی شما از شهرستان آباده به خوبی نشان خواهد داد که این شهرستان در مباحث صنایع دستی نگینی در استان فارس محسوب می گردد .

رحیم زارع اعلام کرد: علاوه بر هنر کهن منبت کاری انواع دیگر صنایع دستی از جمله خاتم، ساخت سازهای موسیقی و... نیز در شهرستان آباده رواج دارد .

وی به وجود کارگاه منبت کاری بی نظیر شهرستان آباده اشاره نمود و اضافه نمود: در این کارگاه بیش از 200 نفر از بانوان به فراوری آثار منبت کاری مشغول هستند.

زارع گفت: این کارگاه با ایجاد شغل برای بانوان سرپرست خانوار، در کنار اشتغال زایی به رونق هنر منبت کاری نیز یاری نموده است.

به گزارش خبرنگاران، غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و یوشا کریشنا مشاور رئیس و عضو شورای جهانی صنایع دستی صبح امروز با هدف ارزیابی شرایط و موقعیت شهرستان آباده به عنوان کاندیدای ثبت جهانی شهر منبت، به استان فارس سفر نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 80

به "وجود 117 نوع صنایع دستی در فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود 117 نوع صنایع دستی در فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید