غرامتی که برای جانباختگان هواپیمای اوکراینی تعیین کرده ایم، بالاتر از تعهد ماست

به گزارش لوکو، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه با بیان این که تعدادی از خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی غرامت دریافت کرده اند، گفت: غرامتی که مشخص کردیم خیلی بالاتر از آن چیزی است که در حقوق بین الملل به آن متعهد هستیم.

غرامتی که برای جانباختگان هواپیمای اوکراینی تعیین کرده ایم، بالاتر از تعهد ماست

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محسن بهافرایند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که هفته گذشته به منظور شرکت در سومین دور مذاکرات ایران و اوکراین درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی به کی یف سفر کرده بود، در گفت وگویی در این باره گفت: در دور سوم مذاکرات درباره چند بعد از پفراینده که لازم بود بین دو کشور مورد بررسی قرار بگیرد، مثل بعد هواپیمایی کشوری و ایمنی، بعد نظامی و همچنین بعد کیفری تبادل اطلاعات کرده و به صورت مفصل بحث حقوقی کردیم.

بهافرایند همچنین گفت که درباره صلاحیت قضایی رسیدگی به این پفراینده و مسائل دیگر بحث و تبادل نظر کردیم.

* دادگاه ایران صالح به رسیدگی است

وی با بیان این که اتفاقی در سرزمین ایران و در درون مرز های ایران رخ داده و دادگاه ایران صالح به رسیدگی است، گفت: تا حالا در دادگاه ایران از طریق دادستان کیفرخواست صادر شده و به دادگاه فرستاده شده و فکر می کنم سه قاضی این پفراینده را بررسی خواهند کرد و در حال مطالعه این پفراینده هستند.

معاون وزیر خارجه یادآور شد: اگر کسی قصوری در این کار داشته است، حتما مطابق قوانین با آن برخورد می شود.

وی با بیان این که در دور سوم مذاکرات در کی یف، در بعد حقوق بین الملل با هم صحبت کردیم، گفت: تحقیقات نظامی، قضایی و متخصصان هواپیمایی کشوری با همکاری یک گروه مشورتی از سازمان بین المللی هوانوردی ایکائو با کارشناسانی از آمریکا، فرانسه و انگلیس تقریبا همه این تحقیقات به این نتیجه رسیده است که این اتفاق غم انگیز در اثر یک خطای انسانی رخ داده است.

بهافرایند درباره غرامت هم بیان کرد: غرامتی که تعیین کردیم خیلی بالاتر از آن چیزی است که در حقوق بین الملل متعهد هستیم، پرداخت کنیم. دولت تصویب کرد که به ازای هر جانباخته 150 هزار دلار به خانواده، بازماندگان و کسانی که ورثه قانونی آن فرد چه داخلی و چه خارجی باشند، پرداخت خواهد کرد و تا حالا تعدادی از این افراد غرامت را دریافت کرده اند.

* سیاسی کردن مسائل تخصصی باعث زیان همه می شود

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان این که سیاسی کردن مسائل تخصصی باعث زیان همه می شود، گفت: اینها، چون استاندارد های هوایی هستند اگر کسی بخواهد سوء استفاده سیاسی کند، کل جامعه بین المللی لطمه می بیند. استفاده سیاسی از این باعث مقاومت در مورد رسیدگی، تحقیقات و رسیدن به حقیقت و عدالت می شود، چون به یک مسئله سیاسی تبدیل می شود و مثلا کشوری مثل کانادا شروع می کند به تجارت با غم و اندوه خون قربانیان.

وی ادامه داد: ما با کشور هایی که به چند چیز احترام می گذارند، نه این که بخواهیم به کسی چیزی را تحمیل کنیم؛ این قانون ما و قانون بین الملل است؛ حاضریم هر گونه همکاری کنیم. اول این که صلاحیت جمهوری اسلامی ایران را مثل اوکراین و بقیه به رسمیت بشناسد، به حاکمیت ما و مصونیت دولتی ما باید احترام بگذارد، به استقلال سیاسی ما باید احترام بگذارد. با رعایت احترام متقابل و پروتکل های دیپلماتیک، اگر کسی بخواهد گروه درست کرده و بعد به جنجال تبدیل کند اصل قضیه را از بین می برد. مثل دادگاهی در یکی از استان های کانادا، رایی که داده گفته من با کنار گذاشتن احتمالات، حدس می زنم این قضیه عمدی بوده است، در حالی که در قضایای کیفری احتمالات را کنار هم نمی گذارید.

معاون وزیر امور خارجه بیان کرد: کشوری که مصونیت سیاسی دولت ایران را نقض می کند، باید به ما حق دهد که ما نه با آن صحبتی داریم و نه صحبت دوجانبه ای می کنیم، مگر این که رفتار خودش را اصلاح کند.

محسن بهافرایند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه 11 خرداد ماه برای شرکت در دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین در رأس هیأتی از کارشناسان جمهوری اسلامی ایران وارد کی یف شد. دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین به ریاست محسن بهافرایند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه و یوگنی ینین معاون وزیر خارجه اوکراین درباره ابعاد فنی و حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی طی روز های چهارشنبه و پنجشنبه (12 و 13 خرداد ماه) در کی یف برگزار شد.

در همین خصوص منوچهر مرادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوکراین امروز (جمعه) 14 خرداد ماه در رشته توئیتی در این باره نوشت: دور سوم تبادل نظر های معاونان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و اوکراین پیرامون سانحه پرواز PS752 پس از دو روز مذاکره فشرده و جدی و در فضایی سازنده و حرفه ای پایان یافت. در این مذاکرات، طیف وسیعی از موضوعات شامل فرایند رسیدگی کیفری و مسائل فنی از جمله هوانوردی، ایمنی پرواز و گزارش نهایی ایران مورد بررسی قرار گرفت. پس از گزارش طرف ایرانی از فرایند رسیدگی کیفری و اقدامات اجرا شده در جهت محاکمه متهمان، طرف اوکراینی صلاحیت محاکم قضایی ایران در رسیدگی به این پفراینده را مورد تاکید قرار داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1699

به "غرامتی که برای جانباختگان هواپیمای اوکراینی تعیین کرده ایم، بالاتر از تعهد ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرامتی که برای جانباختگان هواپیمای اوکراینی تعیین کرده ایم، بالاتر از تعهد ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید