عوارض هولناک سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا

به گزارش لوکو، عضو هیات مدیره علوم پرتو نگاری ایران درباره عوارض هولناک سی تی اسکن بی رویه و خودسرانه برای تشخیص کرونا هشدار داد.

عوارض هولناک سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، محمد اکبر نژاد عضو هیات مدیره علوم پرتو نگاری ایران درباره تاثیرات دستگاه رادیولوژی اظهار کرد: در حال حاضر مسئله مهمی که این روزها بیشتر سر زبان ها افتاده و افراد را درگیر خود کرده، موضوع کروناست. همین طور که می دانید یکی از راه های تشخیصی کر ونا انجام سی تی اسکن است که از ناحیه قفسه سینه فرد بیمار انجام می شود. در واقع بعد از pcr بیشترین درخواست ها، انجام سی تی اسکن است.

او گفت: به علت کمبود کیت های pcr درخواست های سی تی اسکن قفسه سینه افزایش پیدا کردهاست و برخی افراد با کوچیک ترین علائم و گاهی ا وقات بدون نشانه، با وسواس بیش از اندازه درخواست انجام سی تی اسکن از قفسه سینه می کنند و افراد در حالی که می دانند انجام این اعمال می تواند به شدت خطرناک باشد باز هم مشتاق به انجام آن هستند.

اکبرنژاد بیان کرد: سی تی اسکن بی رویه می تواند بعد از چند سال به دلیل مضرات اشعه به صورت سرطان خود را نشان دهد و افراد باید بدانند انجام سی تی اسکن های بی رویه فقط باعث می شود که دوز تجمعی اشعه تجمعی در بدن افزایش پیدا کند و در نهایت حداقل 3 تا 4 سال آینده با یک سونامی سرطان ناشی از سی تی اسکن های ریه روبرو شویم.

عضو هیات مدیره علوم پرتو نگاری ایران گفت: باید به همکاران تکنسین و کارشناس آموزش داده شود تا از کمترین دوز اشعه استفاده کنند تا خطری بیمار را تهدید نکند البته افراد هم باید تا جایی که می توانند اقدام به سی تی اسکن بی رویه و خودسرانه نکنند، باید حتما پزشک تشخیص بدهد که بیمار نیاز به سی تی اسکن دارد .در بسیاری از کنگره ها قرار است ما آموزش های لازم را به همکاران بدهیم تا بتوانند انواع اشعه ها را شناسایی کنند و تکنیک های لازم را برای انجام این کار دریافت کنند تا کمترین آسیب را ببینند.

او بیان کرد: طبق آمار هر باری که موج کرونا اوج می گیرد، میزان مراجعان هم بالا می رود. یعنی تقاضا برای عکس برداری از قفسه سینه افزایش پیدا می کند، وقتی موج اول در اسفند ماه رخ داد، حدود پنجاه مراجعان برای عکس برداری از قفسه سینه افزایش یافت و باید توجه داشت در صورتی که فرد دچار علائم تنفسی خطرناکی شود، آن وقت نیاز به انجام این کار وجود دارد.

اکبرنژاد گفت: بهترین راه حل این است که افراد مشکوک به کرونا ابتدا به پزشک مراجعه کنند و بعد در صورت نیاز سی تی اسکن انجام دهند و افراد به تنهایی صلاحیت خوددرمانی ندارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1266

به "عوارض هولناک سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض هولناک سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید