طارمی فرشته نجات پورتو می گردد؟

به گزارش لوکو، بازی برگشت پاری سن ژرمن و بایرن مونیخ در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا اگرچه تمام معیارهای لازم برای جذاب شدن یک بازی فوتبال را دارد اما بدون شک بسیاری از فوتبال دوستان ایرانی نگاه و توجه ویژه ای به بازی برگشت پورتو و چلسی دارند.

طارمی فرشته نجات پورتو می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران، دلیل آن، بازیکنی است که طی یک سال گذشته هر بار صحبت از درخشش لژیونرها بوده، نامش در صدر قرار داشته است: مهدی طارمی. طارمی که بازی رفت را به دلیل اخراج در بازی مقابل یوونتوس از دست داده بود، شاهد باخت 2 بر صفر تیمش در هفته گذشته بود.

از بین چهار بازی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان، فقط بازی چلسی و پورتو به دلیل پروتکل های سختگیرانه در پرتغال و انگلیس در زمین بی طرف و در استادیوم سانچس پیس خوان شهر سه ویای اسپانیا برگزار می گردد. شاگردان کنسیسائو و توماس توخل در حالی بازی برگشت را برگزار می نمایند که بازی لیگ های داخلی خود در این فاصله را با پیروزی پشت سر گذاشتند. پورتو توانست توندلا را با 2 گل شکست دهد تا فاصله اش با اسپورتینگ صدرنشین به 5 امتیاز برسد و از طرف دیگر جایگاهش برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان فصل بعد را محکم کند. دراگون ها خوب می دانند در صورت کمترین لغزش در لیگ پرتغال، بنفیکا جای آنها را در جمع دو تیم بالای جدول می گیرد.

نکته امیدوارنماینده برای پورتو و طرفدارانش در پیروزی شنبه شب، گلزنی مهدی طارمی بعد از 9 بازی بود. به احتمال زیاد، موسی مارگا و طارمی زوج خط حمله پورتو در بازی امشب را تشکیل می دهند که در بازی رفت مرحله قبل مقابل یوونتوس، بهترین نمایش خود را داشتند. دیگر نقطه امیدوارنماینده برای پورتو، بازگشت سرجیو اولیویرا، هافبک پرتغالی شان است که در این فصل 19گل برایشان زده و مثل طارمی در بازی رفت هفته پیش محروم بود.

برد 2 بر صفر چلسی در بازی هفته گذشته در واقع ششمین پیروزی این تیم در 9 تقابل اخیرشان مقابل پورتو بوده است. البته در سه تقابل آخرشان، این پورتو بوده که دو بار پیروز از زمین بیرون آمده و یک بار هم که همین هفته پیش بود، بازی را باخت. پورتو می داند عبور از این مرحله چه پیروزیت بزرگی برای این تیم است؛ زیرا آخرین باری که توانست به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان برسد، فصل 04-2003 بود که در همان سال با مربیگری ژوزه مورینیو به قهرمانی رسید.

در طرف مقابل، تیمی واقع شده است که بعد از آمدن توماس توخل به کلی متحول شده است. یکی از نشانه هایش این است که در سه بازی پیاپی در لیگ قهرمانان، دروازه اش را بسته نگه داشته است. همچنین این تیم از باخت به بایرن مونیخ در مرحله یک هشتم نهایی فصل قبل، هنوز نباخته و می خواهد تعداد شکست نخوردن هایش را به عدد 10 برساند. آخرین باری که آبی های لندن توانستند از این مرحله عبور نمایند، فصل 14-2013 بود. تنها نکته نگران نماینده برای آن دسته از طرفداران نسبتا خرافاتی چلسی این است که این تیم تا به امروز نتوانسته در سه بازی پیاپی در اسپانیا پیروز از زمین خارج گردد.

یکی از نکات جالب در خصوص چلسی این است که بسیاری از کارشناسان می گویند با توجه به حضور زیاد بازیکنان جوان، لندنی ها یکی از آینده دارترین تیم های حال حاضر اروپا به حساب می آیند. برای تایید این مساله فقط کافی است به سن و سال مهم ترین بازیکنان این تیم نگاهی بیندازیم: بن چیلول(24سال)، ریسی جیمز(21سال)، میسون مونت(22سال)، کای هاورتز(21سال)، تامی آبراهام(23سال)، کریستین پولیسیچ(22سال) و هادسون اودوی(20سال).

بایرن و معضل نبود لواندوفسکی

آن روزی که تیم پزشکی بایرن مونیخ اظهار داشت روبرت لواندوفسکی مصدوم شده و چند بازی از جمله رفت و برگشت مقابل پاری سن ژرمن را از دست داده، شاید تصور نمی شد نبود مهاجم لهستانی تا این اندازه روی کیفیت تیم هانسی فلیک تاثیر بگذارد. در بازی رفت هفته پیش و در استادیوم آلیانس آره نا که پاری سن ژرمن توانست با نتیجه 3 بر 2 باواریایی ها را شکست دهد، یک مساله بیش از همه چیز به چشم می آمد.

شاگردان فلیک در موقعیت سازی و کنترل بازی بسیار عالی بودند، اما مثل بازی های گذشته شان به راحتی به گل نرسیدند. آنها بعد از بازی چهارشنبه هفته پیش، بازی این هفته شان در بوندس لیگا را مقابل یونین برلین با تساوی

یک بر یک تمام کردند تا نبود لوا بیشتر احساس گردد. اگر بایرن نتواند در بازی امشب هم پیروز گردد، برای اولین بار از اکتبر 2018 است که این تیم نتوانسته در سه بازی پیاپی پیروز گردد. با این شرایط و اوضاع، فلیک باید تیمش را برای مهم ترین بازی فصلش وارد زمین کند.

پیروزیت مربی آلمانی در لیگ قهرمانان اروپا، سه شنبه هفته پیش تمام شد و با شکست مقابل پاری سن ژرمن، رکورد 17بازی بدون شکست این تیم از بین رفت. با این حال، طرفداران بایرن به این نکته امیدوارنماینده نگاه می نمایند که تیم شان در 10فصل اخیر فقط یک بار نتوانسته از مرحله یک چهارم نهایی به سلامت عبور کند. تنها باری که آنها در این مرحله پیروز به صعود نشدند، مربوط به فصل 15-2014 است که تنها شباهتش به سال جاری این است که در بازی رفت نتوانستند پیروز شوند. در حالی که باواریایی ها در هشت بازی اخیر خارج از خانه خود، هفت پیروزی را به دست آورده اند، اما به این مساله هم توجه می نمایند که پاری سن ژرمن هرگز در خانه مقابل تیم های آلمانی شکست نخورده است. همچنین از میان 50تیمی که بازی رفت خود در مرحله حذفی لیگ قهرمانان را بازنده شدند، فقط سه تیم توانستند در بازی برگشت جواز صعود را به دست آورند.

در مقابل بایرن، تیمی واقع شده است که در کمال تعجب آمارهای این فصلش در بازی های خارج از خانه به مراتب بهتر از بازی های خانگی اش بوده است. آنها در پنج بازی آخرشان در پارک دو پرنس فقط یک بازی را پیروز شده اند و در سه بازی هم بازنده شده اند. با این حال تیم پوچتینو اگرچه در بازی امشب بازیکن مهمی همچون مارکینیوش را ندارد، اما مثل بازی قبل و بازی شنبه شب مقابل استراسبورگ، بیش از همه امیدش به بازی کیلیان امباپه است. در صورت گلزنی در بازی امشب، امباپه می تواند اولین بازیکن تاریخ این باشگاه گردد که در چهار بازی پیاپی اروپایی برای تیمش گلزنی می نماید. از طرف دیگر، دست پوچتینو نسبت به بازی هفته گذشته بازتر شده و آخرین تست فلورنزی و مارکو وراتی منفی بود و ممکن است در این بازی به یاری تیم شان بیایند.

بازی امشب در واقع یازدهمین رقابت این دو تیم در بازی های اروپایی است و با برد هفته پیش، تعداد پیروزی های تیم فرانسوی به عدد 6 رسیده و بایرنی ها هم چهار بازی را برده اند. بایرن خاطره خوبی هم از آخرین حضورش در این استادیوم ندارد و در فصل 18-2017 با گل های نیمار، کاوانی و دنی آلوس از PSG بازنده شد.

علی دایی و خاطره خوش تقابل با چلسی

آنها که خبر لژیونرهای ایران طی چند دهه اخیر را دنبال می نمایند، یکی از بهترین خاطرات شان زمانی بود که در فصل 2000-1999 هرتابرلین در گروه H مسابقات در کنار تیم های شناخته شده ای همچون میلان، چلسی و گالاتاسرای ترکیه نهاده شد. آن روزها، علی دایی مهاجم اول تیم برلینی ها بود و در شب بازی تیمش مقابل چلسی، یکی از بهترین خاطرات فوتبالی ایرانی ها را شکل داد.

در بازی نخست آن فصل، هرتا برابر گالاتاسرای به تساوی 2-2 رسید و بازی دوم در استادیوم خانگی اش و در حضور 51هزار طرفدار مقابل چلسی انجام شد. هنوز دو دقیقه از آغاز بازی نگذشته بود که دایی روی یک توپ ارسالی، اولین گل تیمش را وارد دروازه اِد دی گوی هلندی کرد. در حالی که بازی تا دقیقه 70 با همان یک گل ادامه داشت، دایی توانست به زیبایی از مارسل دسایی، مدافع نامدار آن موقع تیم ملی فرانسه و چلسی توپ ربایی نموده و گل دوم خود و تیمش را بزند. دایی در بازی بعدی هم توانست دروازه میلان را باز کند. حالا مهدی طارمی این فرصت را دارد مثل دایی و بعد از گلزنی به یک تیم ایتالیایی (یوونتوس)، مقابل چلسی هم تعداد گل های اروپایی اش را زیادتر کند.

حسین خلیلی - گروه ورزش / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1554

به "طارمی فرشته نجات پورتو می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طارمی فرشته نجات پورتو می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید