عراقچی: حفظ برجام به کوشش اروپا بستگی دارد

به گزارش لوکو، فارس نوشت: معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک پایگاه خبری هلندی گفت اروپا باید در برابر تسلط آمریکا بر سیستم اقتصادی خود مقاومت نموده و برای حفظ برجام ضروری است که کوشش بیشتری کند.

عراقچی: حفظ برجام به کوشش اروپا بستگی دارد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه توافق هسته ای ایران را هنوز می توان حفظ کرد، گفت اروپا باید کوشش بیشتری برای حفظ برجامی انجام دهد که خواهان تداوم آن است.

عراقچی در مصاحبه با وبگاه هلندی اِن.آر.سی با بیان اینکه برجام هم اکنون در شرایطی مانند مراقبت های ویژه قرار گرفته است، شرح داد: می خواهم تأکید کنم که یکی از درس هایی که ما از مسئله برجام گرفتیم، این است که نتیجه این توافق و پایبندی به آن، ظاهرا اعمال تحریم های جدید بود. اگر قرار است چنین باشد، ما نیز شاید مجبور به تغییر رویه شویم. اینکه چطور را فعلا نمی توانم بگویم. دیگر درسی که گرفتیم این است که مقاومت، بیش از تمایل برای همکاری جواب می دهد.

وی ضمن اشاره به اینکه کسی نمی تواند آسیب هایی که تحریم ها به ایران زده را نفی کند، گفت: در همین حال، کاملا طبیعی است که مردم از سیاست دولت ناراضی باشند و آن را نشان دهند. مردم کاملا حق دارند بحث نموده و خواسته های خود را بگویند. این در هر جامعه دموکراتیکی رخ می دهد. شما هر شنبه این را در پاریس می بینید. اما کسی نمی پذیرد که این مسئله با توسل به خشونت و آتش زدن ساختمان های عمومی همراه گردد.

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که اروپا در چه زمینه ای پیروز عمل ننموده، گفت: اینکه [اروپا] با ایران تجارت کند، کاملا قانونی و مشروع است. اما کمپانی های اروپایی بعد از تحریم های آمریکا از ایران رفتند. کشورهای اروپایی می گویند که می خواهند به برجام پایبند باشند اما اروپا نشان داده یا نمی تواند یا نمی خواهد در برابر تسلط آمریکا به سیستم اقتصادی [آنها] مقاومت کند.

عراقچی با بیان اینکه اروپا باید از حاکمیت و استقلال خود دفاع کند، توضیح داد: [اروپا] باید صندوقی ایجاد کند که از کمپانی های خود در برابر تنبیه آمریکا محافظت کند، حتی با وجود اینکه تجارت با ایران کاملا قانونی است. اروپایی ها باید از خودگذشتگی بیشتری نشان دهند. هرچیزی بهایی دارد. یک ضرب المثل ایرانی می گوید، نمی توانید بدون خیس شدن، شنا کنید.

وی در پاسخ به سوال درباره فرصت های باقی مانده برای حفظ برجام، شرح داد: به نظرم این فرصت وجود دارد اگر طرف دیگر به تعهداتش ذیل توافق کاملا عمل کند. ایران تا کنون هزینه های خود را پرداخت نموده و اکنون نوبت دیگر طرف هاست که چنین کاری را انجام دهند. ما پذیرفتیم که برنامه هسته ای خود را محدود کنیم. [اما] ما در شرایط فشار حداکثری از سوی آمریکا قرار گرفتیم. ما از تحریم ها آسیب می بینیم. راهکارهای عملی برای خلاص شدن از تحریم ها باید ایجاد گردد.

معاون دستگاه دیپلماسی ایران درباره کوشش های امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای حفظ توافق هسته ای نیز گفت: ما از کوشش های او قدردانی می کنیم. اما سوال بزرگتر اینجاست که آیا آمریکا هم قدر آن را می داند. راستش را بخواهید، من فعلا هیچ فرصت بزرگی [برای اقدامات ماکرون] نمی بینم.

عراقچی در سرانجام، به این سوال که آیا ایران تمایل دارد درباره توافق گسترده تری همانطور که آمریکا می خواهد مذاکره کند، اینگونه پاسخ داد: خیر، ما نمی خواهیم دوباره بر سر برجام مذاکره کنیم. همچنین ما بر سر برنامه موشکی خود به هیچ وجه مذاکره نمی کنیم. موشک ها برای امنیت ما لازم است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 520

به "عراقچی: حفظ برجام به کوشش اروپا بستگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: حفظ برجام به کوشش اروپا بستگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید