ظریف: دولت جدید آمریکا را تا به امروز تنها در حد اعلام موضع دیده ایم

به گزارش لوکو، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آنچه که تا به امروز از دولت جدید آمریکا شنیده ایم بیشتر در حد صحبت و اعلام مواضع بوده است و همانطور که پیش ازاین اعلام کرده ایم ما به عمل پاسخ می دهیم.

ظریف: دولت جدید آمریکا را تا به امروز تنها در حد اعلام موضع دیده ایم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمد جواد ظریف امروز سه شنبه پس از دیدار با وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف در مسکو اظهار کرد: روابط ایران و روسیه یک رابطه اصیل است، نوع روابط موجود بین دو کشور ایران و روسیه واکنش به روابط ما با دیگران نیست.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان با بیان اینکه ایران و روسیه دو کشور همسایه هستند که دارای دیدگاه های مشترک در سطح بین المللی می باشند، گفت: ایران و روسیه در حوزه منطقه ای برای ایجاد صلح و امنیت در منطقه به صورت مشترک همکاری کردند، دیدگاه های دو کشور در ارتباط با حل و فصل بحران های سوریه، یمن، قفقاز و افغانستان بسیار نزدیک به هم است و از نزدیک با هم همکاری دارند.

ظریف ادامه داد: روابط ما با روسیه رابطه اصیلی است، سابقه روابط دو کشور از سابقه کل حیات آمریکا بیشتر است. رابطه تهران و مسکو وابسته به روابط با کسی نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه امید داریم دولت جدید ایالات متحده در روابط ما با دیگر کشور ها از جمله روسیه خللی ایجاد نکند و از ایجاد مزاحمت برای روابط دو کشور دست بردارد، افزود: اقدامات غیرقانونی که در گذشته از سوی دولت آمریکا اجرا شده مانع از این شده است که شرکت های ایرانی و روسی و همچنین دولت های دو کشور آن گونه که می خواستند روابطشان را در حوزه های مختلف گسترش دهند

ظریف شرح داد: آنچه که تا به امروز از دولت جدید آمریکا شنیده ایم بیشتر در حد صحبت و اعلام موضع بوده است این در حالی است که ما پیش از این نیز گفته ایم ما به عمل پاسخ می دهیم و هر گاه آمریکا تحریم های غیرقانونی خود علیه ایران را که برخلاف برجام و تعهدات این کشور در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است، بردارد، آمادگی داریم به نحوی مناسب به این موضوع پاسخ دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه نشست مطبوعاتی خود با وزیر خارجه روسیه در مسکو در ارتباط با موضوع بحران قره باغ نیز گفت: ایران نزدیکترین کشور به محل درگیری های تاسف بار قره باغ بوده است و در 30 سال گذشته یعنی زمانی که این درگیری ها شروع شده است با موج آوارگان و ناامنی در مرز های خود روبرو بوده است؛ بنابراین برای ایران حل و فصل این بحران دارای اهمیت زیاد امنیتی و ملی است. چرا که این بحران در کنار مرز های ما واقع شده است.

ظریف ادامه داد: بعد از شروع درگیری های اخیر در قره باغ در تابستان و پاییز سال گذشته میلادی ایران تلاش بسیار خوبی کرد که یک راه حل منطقه ای برای حل و فصل این بحران ارائه کند. در این زمینه من چندین بار گفتگو هایی با آقای لاورف داشتم و به همین دلیل آقای عراقچی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور ایران راهی منطقه شد و طرح پیشنهادی ایران برای حفظ صلح در منطقه و خاتمه درگیری را به دوستانمان ارائه کرد و شادمان هستیم که روسیه با ارائه راه حلی شبیه به راه حل ما این تلاش را کرد که بحران در منطقه قره باغ به خاتمه برسد و اکنون شاهد حرکت در این منطقه از سمت مخاصمه به سمت همکاری هستیم.

ظریف با بیان اینکه باید بتوانیم از فرصتی که اکنون به وجود آمده به خوبی استفاده کنیم افزود: امروز زمینه برای شکوفایی قره باغ و افزایش همکاری ها فراهم شده است. به خصوص اینکه کشور های منطقه در حوزه های اقتصادی و ترانزیتی مشارکت و همکاری بیشتری داشته باشند. این همکاری و مشارکت می تواند بخشی از مسائل تاریخی و آلام و درد ها را کاهش دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر منطقه ای خود به کشور های آذربایجان، روسیه، ارمنستان، گرجستان و ترکیه اظهار کرد: در این سفر ما تلاش داریم که دیدگاه های متفاوتی را که تا به امروز برای افزایش همکاری های منطقه ای مطرح شده، بررسی کنیم تا زمینه برای افزایش همکاری ها فراهم شود. تا به امروز شاهد واکنش های مثبتی به این تلاش ها بوده ایم و امیدواریم در سفر به سه کشور باقیمانده نیز شاهد همین واکنش های مثبت باشیم تا بتوانیم با همکاری یکدیگر به سمت یک نظام همکاری در منطقه به پیش برویم و از فرصت ایجاد شده برای ساختن یک آینده بهتر استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1409

به "ظریف: دولت جدید آمریکا را تا به امروز تنها در حد اعلام موضع دیده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: دولت جدید آمریکا را تا به امروز تنها در حد اعلام موضع دیده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید