ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه بار بدنبال داشته است

به گزارش لوکو، وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد که ابرقدرت ها با اشتباهات محاسباتی خود موجب بروز فجایع بزرگی در جهان شده و به رشد افراط گرایی در جهان دامن زده اند.

ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه بار بدنبال داشته است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در دومین جلسه از سلسله سخنرانی های خود با عنوان جهان در گذار گفت که اشتباهات محاسباتی ابرقدرت ها فجایع بسیاری را در جهان رقم زده است.

محمدجواد ظریف با اشاره به حمله امریکا به عراق به عنوان یکی از اشتباهات محاسباتی قدرت های بزرگ، گفت: زمانی که این حمله انجام شد، ابهام های زیادی درباره این حمله وجود داشت اما یک چیز خیلی واضح بود؛ اینکه از همان ابتدا مشخص بود این جنگ موجب رشد افراط گرایی در جهان خواهد شد.

وی اضافه نمود: افراط گرایی ناشی از اشتباهات محاسباتی و اشغالگری بود. مشکل اصلی که به اوضاع غم بار کنونی انجامیده مشکل سوء تفاهم است و اشتباه محاسباتی است که منجر به اشتباهات قدرتهای منطقه ای و ابرقدرتها شده است.

ظریف به فقدان درک از زمان پایان این دوران گذار اشاره کرد و گفت: ما 30 سال است که در این دوران به سر می بریم و نباید زمان پایان آن را پیش بینی کرد. این دوره طولانی است. دوران جنگ سرد حدود 50 سال طول کشید.

وزیر امور خارجه کشورمان مشخصه دیگر این دوران را رقابت شدید دانست. وی گفت: این رقابت ها اهداف کوتاه و میان مدت دارد.

ظریف در بخشی دیگر از بحث امروز خود گفت: ما نمی توانیم استنباط های ساده انگارانه از واقعیت ها داشتیم باشیم. فرضیه ها و استنباط های ساده انگارانه به فاجعه منجر می شود. همچنین تفکرات خشک و غیرقابل انعطاف می تواند به بروز فجایع منجر شود.

وی اضافه نمود: امروز فقر یک چالش جهانی است . تبعات ناشی از آن هم تبعاتی فراگیر و جهانی است. حل این چالش با تلاش تنها یک یا چند کشور امکان پذیر نیست. اینگونه چالش ها راه حال جهانی و جمعی می طلبد. شیوع ویروس کرونا هم امروز یک چالش جهانی است که مقابله با آن راه حل جهانی را می طلبد.

ظریف ادامه داد: ما می دانیم که تا وقتی یک نفر از بشر باقی مانده باشد، این ویروس نیز خواهد بود. سعدی چند صدسال پیش گفته است اگر یک عضو بدن انسان آسیب ببیند، بقیه اعضا نمی توانند سالم بمانند. بهداشت یک هدف مشترک جهانی است.

به گفته ظریف، یکی از مهم ترین چالش های جهانی اجتماعی کنونی کشورهای اروپایی، مهاجرت است که موجب برافروخته شدن آتش ملی گرایی و میهن پرستی افراطی و نابرابری های اقتصادی و مسائل دیگر می شود، بنابراین فقر نیازمند یافتن راه حل جهانیست.

وزیر امور خارجه تاکید کرد هیچ کشوری نمی تواند مشکل مهاجرت را به تنهایی حل نماید. بیکاری، جرائم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر نیز مسائل جهانی هستند.

ظریف در بخشی با اشاره به مسئله تروریسم و حادثه 11 سپتامبر نیویورک اشاره کرده و گفت: تروریسم هم یک چالش جهانی است. ایجاد امنیت نیازمند عزم و اقدام جهانی است. کسی به تنهایی نمی تواند در جهان امنیت ایجاد کند. امنیت هر کشور، امنیت دیگران است و به همین جهت، ایجاد امنیت در جهان، تلاش جمعی همه کشورها را می طلبد.

ظریف در ادامه به رویکرد آمریکا در قبال خروج از توافق نامه های بین الملل اشاره کرد و گفت که این رویکرد دقیقا همانند افکار خشک و سختگیرانه ای است که نمی تواند خود را با حقایق جهان امروز مطابق دهند.

وی همچنین به موارد مهم دیگر از دوران گذار در جهان امروز اشاره کرد که یکی از انها ماهیت ائتلاف های جهانی طی مقاطع مختلف بوده که در سالهای دور ابتدا در بلوک شرق بود اما فقط به بلوک شرق محدود نشد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین به موقتی بودن ماهیت برخی ائتلاف ها در عرصه جهانی اشاره کرد.

ظریف همچنین مطرح نمود که مورد خیلی مهم دیکر در عرصه بین الملل طی دوران گذار این است که چه اتفاقاتی در حال رخ دادن برای جهانی سازی است. وی گفت که شاهد تغییر ماهیت جهانی سازی هستیم که لازم است مورد توجه قرار بگیرد.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: نمی توان همزمان در افغانستان شاهد فاجعه و ناآرامی بود و انتظار امنیت کامل در آمریکا داشت.

وی اضافه نمود: نمی توان در یک جامعه امنیت ایجاد کرد وقتی که جاهای دیگر شاهد ناامنی است زیرا امنیت یک پدیده جهانی است. باید این واقعیت را بپذیریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شرح داد: اگر بپذیریم که امنیت یک مقوله جهانی است، پس دیگر چه نیازی به بازدارندگی در جهان وجود خواهد داشت.

وی گفت: این ها حقایق و واقعیت های مربوط به مفهوم جهانی امنیت است. اما سیاستمداران همیشه در مخالفت با این مفهوم بوده اند زیرا همیشه سر این چانه می زنند که آنها چه سهمی برای ایجاد امنیت دارند و دیگران چه سهمی باید در این زمینه ایفا کنند. اما این مسئله نباید باعث شود که ما این حقیقت نادیده بگیریم که امنیت یک جامعه نمی تواند به قیمت ایجاد ناامنی برای دیگر جوامع ایجاد شود.

ظریف اضافه نمود البته در این میان بازی های بزرگ اقتصادی برای تولید کنندگان سلاح در جهان وجود دارد که مانع از دسترسی به امنیت حقیقی در کشورها می شود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از سخنانش، سیال بودن را یکی از مشخصه های دوره گذار مطرح نمود و گفت: در دوره های قبل یکسری قوانینی حاکم بود که می شد آینده را پیش بینی و بر اساس آن اقدام کرد.

به گفته ظریف، در دوره گذار سخت می توان پیامدها را پیش بینی کرد چون همه در شرایط تبدیل شدن قرار دارند و تلاش می کنند به شیوه انقلابی عمل کنند و تصویر آینده را بر اساس منافع خود تغییر دهد.

ظریف مطرح نمود که برخی از بازیگران مانند ایالات متحده تلاش کردند با قواعد پیشین و اعمال برتری نظامی خود در دوره گذار کنترل اوضاع را به دست بگیرند اما رفتار آن ها منجر به فاجعه شد. وی با بیان اینکه آمریکا به روش یک انقلاب عمل کرد، مطرح نمود که پس از جنگ خلیج فارس، جهان هر سال درگیر جنگ بود و آمریکا از این طریق تلاش کرد برتری خود را در نظم جهان تحمیل کند.

ظریف با اشاره به تلاش سایر بازیگران برای رفتار به روش انقلاب نتیجه گرفت که به همین خاطر شرایط در این برهه دائما در حال تغییر است.

وی مطرح نمود که با این وضع دیگر نمی توان بر اساس فرضیات عمل کرد و دائما باید نگاه خود را مورد ارزیابی قرار دهیم. وی شرح داد که فرضیات منجر به فاجعه می شوند و دائما باید مذاکره کرد.

به گفته وی در این شرایط آنهایی که از افکار جامد برخوردار هستند بسیار خطرناک هستند.

وزیر امور خارجه گفت، در آمریکا و برخی مناطق بلوک غرب افراط گرایی از ملی گرایی پیشی گرفته است. آقای ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حاضر می شود و می گوید هرکس باید به دنبال تامین منافع ملی خود باشد.

به گفته ظریف طبیعی است که تمام کشورها منافع ملی خود را دنبال می کنند اما اینکه کسی در سالن یک نهاد جهانی حاضر شود و اعلام کند بی خیال منافع دیگران، هرکس وظیفه دارد منافع خودش را دنبال کند، پیامد و واکنشی به واکنش جهانی شدن است.

وی شاخص های عملی جهانی شدن را مورد اشاره قرار داد و مطرح نمود که در این زمینه انحصار اطلاعات معنایی ندارد و نیازی نیست امپراطور رسانه باشید تا اطلاعات را نشر دهید.

ظریف اضافه نمود: این بدین معنا نیست که امپراطورهای رسانه از بین رفته اند. آنها سرجایشان هستند اما شما نیازی به آن ها وجود ندارد. در گذشته صدای شما بدون برخورداری از امپراطور رسانه شنیده نمی شد اما امروزه می توان با یک دوربین می توان پیام را به سراسر جهان منعکس کرد.

وی مطرح نمود که امروز هر انسان می تواند یک بازیگر جهانی باشد و این مساله یکی از اهرم های مهم جهانی شدن است.

وزیر خارجه سپس مطرح نمود که جهان دچار چالش هایی است که توسط یک کشور یا ائتلاف قابل بر طرف شدن نیست و باید به صورت جهانی مورد توجه قرار گیرد. توجه نکردن به این مساله باعث درک غلط و اشتباه محاسباتی در 30 سال گذشته شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1112

به "ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه بار بدنبال داشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه بار بدنبال داشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید