میراث ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای آمریکا چه بود؟

به گزارش لوکو، با پایان یافتن ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا که تحولات بسیاری را در عرصه داخلی و بین المللی رقم زد، اکنون تحلیلگران کار ارزیابی فعالیت های او و تاثیرات کوتاه یا بلندمدت آنها بر سرنوشت سیاسی این کشور و جهان را آغاز کرده اند.

میراث ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای آمریکا چه بود؟

به نقل از ایندیپندنت، از همان ابتدا روشن بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری متفاوت از همتایان پیشین خود در ایالات متحده خواهد بود. او در ماه دوم ریاست جمهوری، فرمان جنجالی ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا را امضا کرد و در همان ماه نیز شاهد استعفای مایکل فلن، مشاور امنیت ملی خود پس از رسوایی ارتباط با مقامات روسیه بود (مایکل فلن که هنوز یک ماه از فعالیتش در این سمت نگذشته بود، پس از انتشار گزارش هایی که نشان می داد او به سفیر روسیه در ایالات متحده دربارۀ بهبود روابط در دوران ریاست جمهوری ترامپ و کاستن از تحریم های روسیه وعده هایی داده، مجبور به استعفا شد).

این دو حادثه، منشاء پیدایش اختلافات نژادی و حقوقی بسیاری شد که بر تمام دوران ریاست جمهوری ترامپ سایه افکند.

سه سال اول ریاست جمهوری او نیز با جنجال هایی همراه بود که هر کدام از آنها به تنهایی می توانست رویدادی سرنوشت ساز و معین کننده برای هرکدام از رؤسای جمهور پیش از او باشد. برخی از این تحولات جنجالی عبارتند از تحقیقات دربارۀ دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، خروج از پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس و توافق هسته ای ایران، جنگ تجاری با چین، جدایی خانواده ها در مناطق مرزی و درنهایت درگیری های مرگبار گروههای راست افراطی در شارلوتزویل.

در واکنش به هرکدام از این تحولات نیز، دونالد ترامپ با انتشار پیام های توییتری جانبدارانۀ خود، بیش از همیشه سیاستمداران را در شوک فرو برد.

سپس سال 2020 میلادی از راه رسید؛ سالی که جهان گرفتار همه گیری ویروس کرونا شد. ایالات متحده نیز در این زمینه مستثنی نبود و عواقب اقتصادی شیوع کرونا در کنار اعتراضات گسترده به نبود عدالت نژادی در این کشور، شکاف اجتماعی عظیمی را بوجود آورد و این تحولات در کنار سخنان دونالد ترامپ، پر مناقشه ترین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رقم زد.

دو هفتۀ انتهای ریاست جمهوری ترامپ نیز در حالی سپری شد که سرخط اخبار رسانه های جهان، مملو از اخباری با موضوعات شورش در واشنگتن و حمله به کاپیتول، استیضاح دوم و انتخابات بحث برانگیز سنای آمریکا بود.

اگرچه در تمام این چهار سال مناقشات بسیاری روی داده است، اما تحلیلگران عمدتا بر این باورند که اصلی ترین نماد میراث به جا مانده از دونالد ترامپ را باید حملۀ آشوبگران به کنگره آمریکا دانست.

از نظر آنها این شورش مرگبار نقطۀ عطفی در تاریخ تحولات ایالات متحده است؛ زیرا بی اعتنایی های رئیس جمهور به حقیقت، باعث شد تا تهدید بزرگی علیه دموکراسی در این کشور شکل بگیرد و شکاف میان آمریکایی ها عمیق تر از هر زمانی شود.

برخی نیز پاسخ ضعیف دولت ترامپ به همه گیری ویروس کرونا را که باعث شد بیش از 400 هزار نفر در این کشور جان خود را از دست بدهند، مهمترین میراث ریاست جمهوری او می دانند.

گام بعدی چیست؟

دونالد ترامپ بامداد چهارشنبه واشنگتن را ترک می کند و در مراسم تحلیف جو بایدن نیز شرکت نخواهد کرد. برنامۀ وی برای دوران پس از ریاست جمهوری هنوز روشن نیست و احتمال حضور او در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری (سال 2024 میلادی) نیز بستگی به رأی سنا درباره نقش او در قبال حادثه حمله به کنگره دارد. قرار است با انتها یافتن فرایند انتقال قدرت و ورود جو بایدن به کاخ سفید، فرایند استیضاح ترامپ نیز در سنای آمریکا آغاز شود.

اما فرای تصمیم سنا دربارۀ آینده سیاسی ترامپ، بسیاری از تحلیلگران او را تهدیدی منحصر به فرد برای دموکراسی آمریکایی توصیف کرده اند و معتقد هر نکته مثبتی که می توانست از او به یادگار بماند نیز با حملۀ جمعیت طرفدارش به کنگره از خاطرات محو شده است.

تریپ گابریل، خبرنگار و مفسر نیویورک تایمز در این باره می گوید: خشونت الهام گرفته از سخنان دونالد ترامپ که باعث حمله طرفدارانش به کنگره شد، چیزی فراتر از یک نمایش تماشایی بود. این حادثه یکی از خطرناکترین بخش های میراث به جا مانده از ترامپ را نمایان کرد: اینکه بسیاری از طرفداران او دیگر اعتقادی به دموکراسی ندارند.

کیمبرلی استراسل، تحلیلگر وال استریت ژورنال نیز بر این باور است که یک سیاستمدار باید واقعا خیلی کار کند تا بتواند هم میراث خود را و هم آینده کشور را در یک روز نابود کند. ترامپ چنین چیزی را ممکن کرد.

امت تیرل، خبرنگار نشریه آنلاین محافظه کار American Spectator می نویسد: نمی دانم که در آینده، آمریکا چه سرنوشتی خواهد داشت اما مطمئن هستم که سیاست ترامپیسم بدون ترامپ هم ادامه خواهد یافت.

تحریریه فایننشال تایمز نیز بر این باور است که تنش های نژادی که ترامپ بطور جدی بر آن دامن زد، پیچیده تر از آن است که به این زودی آرام شود. این نکته قابل توجه است که اگرچه شکافهای اجتماعی توسط ترامپ خلق نشده اند و اختلاف میان نژادها قدمتی به اندازه تاریخ آمریکا دارند، اما هیچ رئیس جمهوری به اندازه ترامپ در عصر نوین، در راه گسترش و تعمیق این شکافها قدم برنداشته است.

جان فوند از فاکس نیوز به بازسازی دادگستری فدرال توسط دونالد ترامپ اشاره دارد و آن را اقدامی برجسته می داند و در مقابل جاناتان لمیر و دارلن سوپرویل از آسوشیتدپرس معتقدند که دهه ها طول می کشد تا پیامدهای اقدامات فردگرایانه ترامپ روشن شود.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1402

به "میراث ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای آمریکا چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای آمریکا چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید