ظرفیت تهاتر کالایی با آفریقا

به گزارش لوکو، معاون ارتقای کسب وکار های بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برنامه های این سازمان به منظور توسعه تجارت با آفریقا گفت: تجهیز زیرساخت های صادراتی و تقویت حضور رایزنان بازرگانی در این قاره در دستور کار قرار گرفته است.

ظرفیت تهاتر کالایی با آفریقا

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، سید احمدرضا علائی طباطبایی با اشاره به برنامه های این سازمان برای بهره برداری از ظرفیت های تجاری قاره آفریقا در دوره تازه، گفت: مهم ترین چالش در ارتباط با قاره آفریقا، مغفول ماندن فرصت ها و عدم شناخت کافی است.

علائی با بیان اینکه تمرکز ما در سازمان توسعه تجارت تقویت تجارت و روابط مالی با قاره آفریقاست، اظهار داشت: یکی از اصلی ترین پیش احتیاج ها در تجارت با آفریقا، تقویت زیرساخت های لجستیک به ویژه لجستیک دریایی است.

وی اضافه نمود: برقراری خطوط منظم کشتیرانی که اخیراً در شرق آفریقا شاهد آن هستیم و احتیاج به تقویت دارد، در غرب آفریقا نیز باید پیاده سازی و منظم گردد. در گذشته خطوط کشتیرانی به صورت نامنظم وجود داشته است. با تخصیص یارانه حمل سعی بر این داریم که این خطوط را منظم کنیم؛ به نحوی که تجار بتوانند روی این ظرفیت برنامه ریزی نمایند.

ظرفیت تهاتر کالایی با آفریقا

معاون ارتقای کسب وکار های بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ظرفیت تهاتر کالایی با قاره آفریقا گفت: با توجه به ایجاد زیرساخت و اجرایی کردن پلتفرم تهاتر به وسیله سازمان توسعه تجارت با چند کشور، امیدواریم بتوانیم این زیرساخت را در خصوص آفریقا نیز داشته باشیم.

وی با اشاره به لیست مصوب 1100 قلم کالایی تهاتر، توضیح داد: این ساختار موجود است و امیدواریم در تجارت با آفریقا بتوانیم با استفاده از تهاتر، بعضی از حوزه های کالایی را تقویت کنیم.

توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی به آفریقا

معاون ارتقای کسب وکار های بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به پتانسیل های کشور در زمینه خدمات فنی و مهندسی تاکید نمود: کشور هایی که در قاره آفریقا وجود دارند، از مهم ترین واردنمایندگان خدمات فنی و مهندسی هستند و خوشبختانه در سال های اخیر این ظرفیت در کشور تقویت شده است.

علایی اضافه نمود: در این خصوص نیز چالش هایی از جمله موضوع صدور ضمانت نامه و مطالبات معوق وجود دارد که مورد پیگیری قرار می گیرد.

افزایش شناخت تجار از قاره آفریقا و اعزام رایزنان بازرگانی

معاون ارتقای کسب وکار های بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه از دیگر برنامه ها در ارتباط با قاره آفریقا، افزایش شناخت تجار از این قاره و اعزام رایزنان بازرگانی است، گفت: برای اعزام رایزنان بازرگانی، قاره آفریقا را به چهار قسمت غرب، شرق، شمال و جنوب تقسیم کردیم؛ در شرق با موضوع کنیا، در غرب با موضوع نیجریه، در شمال با موضوع الجزایر و در جنوب با موضوع آفریقای جنوبی، اعزام رایزنان به این منطقه ها را در دستور کار داریم و به زودی شاهد اعزام رایزنان بازرگانی کنیا و تا خاتمه سال شاهد اعزام رایزنان به سه نقطه دیگر خواهیم بود.

وی با اشاره به افزایش 45 درصدی صادرات به آفریقا، توضیح داد: در حال حاضر غنا رتبه اول صادرات ج. ا. ایران به آفریقا را دارد و بعد از آن کشور های آفریقای جنوبی و نیجریه در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

معاون ارتقای کسب وکار های بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه نمود: بیشترین حجم تجارت قاره آفریقا به سایر کشور ها در حوزه صادرات مواد و مشتقات نفتی، نفت و گاز و سنگ های قیمتی است. واردات این کشور نیز در حوزه مواد خام و مواد نفتی سبک است که یکی از ظرفیت های ما نیز در همین حوزه است.

وی با بیان اینکه تقریباً در تمام حوزه های کالایی اشاره شده برنامه های مدونی برای تجارت با آفریقا داریم، اظهار امیدواری کرد با توجه به ظرفیت های قانون بودجه 1401 و با تقویت حوزه لجستیک و حمل ونقل بتوانیم آمار صادرات به آفریقا را ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه حجم تجارت ما با قاره آفریقا در حال حاضر بالا نیست و جای کار بسیار دارد، گفت: امیدوارم طبق برنامه 4 ساله بتوانیم به جایگاه در شأن ایران در تجارت با آفریقا برسیم.

علایی با اشاره به اینکه منظره روشنی را برای تجارت با آفریقا متصور هستیم، اظهار داشت: با اولویت بندی انجام شده و طبق منظره 1401، رقم 1.2 میلیارد دلاری فعلی تجارت با آفریقا دوبرابر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 2048

به "ظرفیت تهاتر کالایی با آفریقا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت تهاتر کالایی با آفریقا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید