دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی منصوب شد

به گزارش لوکو، به گزارش خبرنگاران ، به نقل ازمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیمحمود شالویی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره حکم انتصاب خود به عنوان دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی گفت: برابر این حکم لازم است مفاد مندرج در آیین نامه اجرایی قانون ممنوعیت به­ کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب1378 و همچنین بند 6 از اصلاحات اجرا شده در آیین نامه اجرایی مصوب 1394 هیأت محترم وزیران که براساس مصوبه 1375 مجلس محترم شورای اسلامی تهیه، تنظیم و ابلاغ شده است، با جدیت بیشتری مورد پیگیری قرارگیرد و به همین منظورهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است تا شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی را تشکیل دهد.

دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی منصوب شد

وی ادامه داد: این شورا متشکل از 12 دستگاه مهم و مرتبط نظیر وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت صنعت، معدن و تجارت ، وزارت اقتصاد و دارایی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نیروی انتظامی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان صدا و سیما و شهرداری تهران است که ریاست آن را وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی برعهده دارد و دبیری آن هم به اینجانب سپرده شده است.

مشاور وزیر در امور پاسداشت زبان فارسی تاکید کرد: شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی، جلسات خود را با حضور کنندگان تام الاختیار دستگاه های عضو برگزار و سپس مصوبات مربوطه را که خود در حکم قانون است، جهت اقدام بعدی به مبادی مربوطه ابلاغ می کند.

شالویی افزود: این شورا با ترکیب قانونی و موثری که دارد هرگونه هجوم و یا آسیب احتمالی به زبان و خط فارسی را بررسی و در صورت نیاز به قوانین، مقررات، ضوابط مربوطه و یا هر آئین نامه ای را که لازم باشد، تصویب خواهد کرد.

وی همچنین یادآور شد: دبیرخانه این شورا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود و علاوه بر این شورا، کارگروه دیگری هم که از یک سال قبل در وزارت متبوع شکل گرفته و مدیران کل دستگاه های عضو شورا در آن حضور دارند، موضوعات مربوط به همین حوزه را بررسی و موارد مهمی که در این کارگروه احصا می شود را به شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی ارجاع می کنند.

مشاور وزیر در امور پاسداشت زبان فارسی در ادامه ابراز امیدواری کرد که با وجود قانون مشخص و تأکید محکم رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص پاسداشت زبان فارسی، فعالیت در این زمینه به طور جدی پیش برود و با مانعی روبرو نشود.

شالویی تاکید کرد: زبان فارسی دروازه تمدن ایران است که اگر مورد هجوم قرار بگیرد باید منتظر عواقب شومی باشیم. از سوی دیگر ، زبان فارسی یکی از شیرین ترین زبان های دنیا است بنابراین انتظار مردم ما برای مراقبت از این زبان به جاست و از این رو باید تلاش کنیم تا در امر تبلیغات، آموزش، فرهنگ سازی، برنامه سازی، الگوسازی و حتی تولیدات خود از اسامی فارسی استفاده کنیم و بدیهی است چنانچه زبان به مخاطره بیفتد، فرهنگ غنی ما مورد تهدید قرار می گیرد و اگر فرهنگ تهدید شود در حقیقت کشور تهدید شده است .

وی در سرانجام گفت: امیدواریم در شورای پاسداشت بتوانیم مصوبات خوبی را داشته و پیگیری های لازم را انجام دهیم و در عین حال بر آئین نامه ها نظارت لازم را به عمل آوریم، ضمن اینکه در کنار اجرای دقیق قوانین باید در جهت تجهیز زیرساخت های فرهنگی نیز اقدام کنیم تا راه های هجوم به زبان و خط فارسی را ببندیم.

یادآور می شود در متن حکم سید عباس صالحی به محمود شالویی، آمده است:

نظر به جایگاه زبان فارسی در هویت ملی - دینی و باتوجه به پیشینه علمی و فرهنگی ارزشمندتان، به استناد ماده 17 از آیین نامه اجرایی قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه (مصوب 1378/2/19) و همچنین بند 6 از اصلاحات اجرا شده در آیین نامه اجرایی مصوب 1394/11/14 هیأت محترم وزیران به عنوان مشاور وزیر و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی منصوب می شوید.

زبان فارسی، یادگار زرین تمدن بشری و کانون هویت بخش و امنیت آفرین در کهن بوم ایرانی است و از جناب عالی انتظار می رود که در هماهنگی و نظارت وظایف وزارت متبوع در حوزه پاسداشت و گسترش زبان فارسی کوشا باشید.

امید می رود که با یاری خداوند متعال و همراهی معاونت ها و سازمان ها و مراکز، در انجام وظایف پیروز باشید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1124

به "دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی منصوب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی منصوب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید