توصیه هایی برای افرادی که تازه مادر شده اند

به گزارش لوکو، تبیان/مادر شدن کمی گیج کننده است، خصوصاً وقتی که توصیه های جورواجور از هر طرف سرازیر می شوند. برای همین، یک سری از نکات و توصیه های کارشناسانه و لازم را برای شمایی که تازه مادر شده اید جمع آوری نموده ایم تا اعتماد بنفستان در نقش تازه و شیرینی که در زندگی پیدا نموده اید بیشتر گردد و بیشتر از آن لذت ببرید.

توصیه هایی برای افرادی که تازه مادر شده اند

خود را مشغول کارهای بیخودی نکنید

بیشتر مادرهای امروزی فکر می نمایند خیلی کارها باید برای کودکشان انجام دهند و مدام مشغول رسیدگی به او باشند. اما چیزی که کودک بیشتر از هر چیز دیگری به آن احتیاج دارد، یک مادر بانشاط است که نسبت به خودش مطلع و با خودش مهربان باشد. حضور مطلعانه یک مادر با تمام وجود چیزی است که یاری می نماید مغز کودک برای باقی سال های زندگی اش به خوبی تنظیم و سازگار گردد.

این دوران هم می گذرد

مرحله کودکی فرزند شما واقعاً فقط یک مرحله است و باید بارها به خودتان یادآوری کنید که این مرحله هم می گذرد. فرزند شما با پستانک به دانشگاه نخواهد رفت! زمانی خواهد رسید که شب ها سه بار از خواب بیدار نگردد! او بالاخره خودش با قاشق و چنگال غذا خواهد خورد! و خیلی چیزهای دیگر. پس این مرحله از زندگی خود و کودکتان را همین طوری که هست بپذیرید و سعی نکنید در عبور دادن او از این مراحل عجله به خرج دهید. زمانی می رسد که به عقب نگاه می کنید و آرزو می کنید کاش از این روزها بیشتر لذت برده بودید.

بدنتان را مثل یک نعمت نو ببینید

به خودتان فشار نیاورید تا به اندام پیش از بارداری تان برگردید. بدن شما همان بدنی نیست که قبلاً از بچه دار شدنتان بوده و نباید هم باشد. شما حالا قوی تر شده اید و این یک نعمت است. هر مادری باید بداند که یک قهرمان است. شما انسانی را در وجودتان پرورش داده اید و کار عظیمی نموده اید، پس شگفت انگیزید. با خودتان با عشق و مهربانی رفتار کنید و شکیبا و مطلع باشید.

سعی کنید زمان شیردهی را از زمان خواب کودک جدا کنید

این کار یاری زیادی می نماید تا کودک عادت کند بدون شیر بخوابد. یعنی زمان خوابش وابسته به شیر خوردنش نباشد. البته این کار در اغلب موارد خیلی هم راحت نیست.

این مرحله از زندگی خود و کودکتان را همین طوری که هست بپذیرید و سعی نکنید در عبور دادن او از این مراحل عجله به خرج دهید. زمانی می رسد که به عقب نگاه می کنید و آرزو می کنید کاش از این روزها بیشتر لذت برده بودید

ترس های خودتان را به کودک منتقل نکنید

خیلی وقت ها تازه مادرها احساس ترس و ناامنی های خود را به کودکشان هم انتقال می دهند. دلیلی ندارد اگر کودک دوستتان به بیماری خاصی دچار شده یا خودتان در کودکی مسئله ای داشته اید، فرزند شما هم دچار گردد. فکر و خیال ها و ترس هایتان را از کودکتان جدا کنید و اجازه دهید او با ویژگی ها و شرایط خودش رشد کند. شما باید به این موجود کوچک اطمینان کنید تا همان طور که هست باشد و روال طبیعی رشد جسمی و روانی خود را طی کند.

برخی از توصیه ها را نشنیده بگیرید

همه به شما پند و اندرز خواهند داد، چه زمانی که باردار بودید و چه الآن که نوزادی دارید. خیلی خوب است که به تجربیات و نظرهای دیگران هم گوش دهید چون یاری می نماید عقاید خودتان را شکل دهید؛ اما اول باید مطمئن شوید که می دانید چه توصیه هایی مناسب شماست و با شرایط شما جور در می آید. توصیه ای که برای یک مادر و کودکش مفید است ممکن است برای یک مادر دیگر و فرزندش کاربردی نداشته باشد. به غریزه مادری تان گوش دهید او پادرمیانی می نماید.

کم کم ورزش را از سر بگیرید

حالا که می توانید دوباره ورزش را آغاز کنید به این معنی نیست که با همان سرعت و شدت قبل ورزش کنید. برای آغاز، هدفتان را کوچک کنید تا هم قابل اجرا باشد و هم واقع گرایانه. یادتان باشد هر حرکت سبُکی هم به نام تحرک ارزش دارد، چه پیاده روی نیم ساعته باشد چه انجام چند حرکت کششی وقتی که کودکتان خواب است.

خوب بخوابید

خواب و استراحت برای شما یک ضرورت است، حتی بیشتر از قبل. اجازه دهید دیگران هم یاریتان نمایند. اگر یکی از اعضای خانواده به شما پیشنهاد می نماید شما چُرتی بزنید و نگران ناهار یا شام نباشید، بپذیرید. سعی نکنید با انجام همه کارها خودتان را قوی جلوه دهید. شما قهرمان هستید اما احتیاج به استراحت هم دارید و قرار نیست همه مسئولیت ها را به تنهایی تقبل کنید.

اجازه دهید همسرتان به شما یاری کند

همسرتان هم پدر کودکتان است و باید تشویقش کنید تا بخشی از مسئولیت ها را به عهده بگیرد. پدر هم احتیاج دارد تا فرصت هایی برای برقراری پیوند عاطفی با کودک در اختیارش قرار بگیرد و چه خوب که این فرصت ها به وسیله انجام یک سری از کارهای کودک در اختیارش قرار بگیرند تا شما هم استراحتی بکنید.

به خودتان اطمینان کنید

قبلاً هم گفتیم که اطرافیان سعی می نمایند در خصوص نحوه عظیم کردن کودکتان به شما توصیه هایی بنمایند. اما شما تنها کارشناسی هستید که می دانید کودکتان چه چیزهایی احتیاج دارد. پس هر وقت احساس کردید احتیاج به توصیه ای دارید، اول به حس خودتان مراجعه کنید و اگر به جوابی نرسیدید یاری بخواهید.

زیاد عکس بگیرید

مطمئن باشید بعداً هرگز از اینکه عکس های زیادی از کودکتان گرفته اید پشیمان نخواهید شد. با عظیم شدن فرزندتان، از تماشا عکس های دوره های قبلی زندگی او لذت خواهید برد. این عکس ها، یکی از ارزشمندترین دارایی های شما خواهند شد.

سعی نکنید مادر کاملی باشید

چیزی به نام یک مادر کامل بودن وجود ندارد. مادر بودن یکی از سخت ترین عناوینی است که شما افتخار آن را پیدا نموده اید و بیشترین پاداش ها حق شماست. به غریزه تان اطمینان کنید و با معیارهای دیگران خودتان را قضاوت نکنید. اگر اشتباهی مرتکب شدید به خودتان سخت نگیرید و خودتان را سرزنش نکنید. اگر از روشی نتیجه نگرفتید، تجربه کنید و روش دیگری را امتحان کنید.

به تغذیه اهمیت بدهید

حالا وقت آن نیست که رژیم بگیرید و خودتان را محدود کنید و به خودتان گرسنگی بدهید. تغذیه کافی هم برای سلامت خودتان مهم است و هم برای سلامت کودکتان. شما باید بدنتان را به خوبی تغذیه کنید تا بتوانید از کودکتان خوب مراقبت کنید. تمرکزتان را روی مواد غذایی ارزشمند و سرشار از کلسیم، زینک (روی)، مهمیم، ویتامین B6 و اسیدفولیک بگذارید.

در هر شرایطی خونسردی خود را حفظ کنید

همه چیز قرار نیست طبق برنامه پیش برود و این درس خوبی از زندگی است. بارداری، زایمان و بچه داری قرار نیست دقیقاً طبق برنامه های شما روی بدهند و گاهی چیزهایی دور از انتظار ما اتفاق می افتند. پس تمام سعی خود را بکنید که آرام باشید، شرایط پیش آمده را بپذیرید و خونسردی خود را حفظ نمایید. با این شیوه تفاوت عظیمی در آنچه تجربه می کنید و نتیجه ای که می گیرید ایجاد خواهد شد.

همسرتان را از قلم نیاندازید

حالا که بچه دار شده اید و سرتان گرم رسیدگی به کارهای بی تعداد اوست به راحتی ممکن است همسر و رابطه تان را فراموش کنید. خصوصاً در هفته های اول تولد کودک، خستگی ها، خونریزی ها، برنامه های تغذیه و خواب و بیداری کودک که هنوز به آن عادت ننموده اید و خیلی چیزهای وقت گیر دیگر باعث می شوند به سختی زمانی برای ارتباط دونفره تان پیدا کنید اما ضروری است که این وقت را پیدا کنید.

قبول کنید که گاهی ایجاد پیوند عاطفی بین مادر و کودک به زمان احتیاج دارد

برقرار شدن پیوند عاطفی بین شما و کودکتان هم به زمان احتیاج دارد و هم به تمرین. پس این انتظار را داشته باشید که زمان هایی خواهد بود که احساس کنید به سختی می توانید با کودکتان ارتباط برقرار کنید و انگار احتیاج دارید به خودتان فرصت بدهید و چیزهایی را تمرین کنید. نگران نباشید، پیوند عاطفی مادر و کودک، اتفاقی است که بی بروبرگرد رخ خواهد داد. گاهی فقط ضروری است صبر کنید و هدایت های درستی دریافت کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1660

به "توصیه هایی برای افرادی که تازه مادر شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای افرادی که تازه مادر شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید