سفر درمانی ممکن است برای سلامت روان و درمان زوال عقل مفید باشد

به گزارش لوکو، زوال عقل بر توانایی های بسیاری از افراد برای تفکر، به خاطر سپردن و عملکرد تأثیر می گذارد. از آنجایی که زوال عقل هیچ درمانی ندارد، مراقبت اغلب تنها حمایتی است تا به افراد مبتلا به زوال عقل یاری کند که تا زمانی که ممکن است کیفیت زندگی بالاتری داشته باشند. تحقیقات نو نشان می دهد که گردشگری یا سفر درمانی ممکن است برای سلامت روان مفید باشد و ممکن است چندین مؤلفه داشته باشد که می تواند بر سلامت مغز تأثیر مثبت بگذارد.

سفر درمانی ممکن است برای سلامت روان و درمان زوال عقل مفید باشد

بسیاری از مردم دوست دارند برای استراحت، آرامش و الهام گرفتن سفر نمایند اما ممکن است مزایای شناختی قابل توجهی نیز وجود داشته باشد.

مطالعه منتشر شده در نسخه اکتبر 2022 مدیریت گردشگری، افکار یک تیم بین رشته ای متشکل از متخصصان در زمینه زوال عقل و گردشگری را ارائه می کند.

این تحقیق هنوز مورد بازبینی همتایان قرار نگرفته است اما کارشناسان پیشنهاد نموده اند که ممکن است مزایای قابل توجهی از سفر برای افراد مبتلا به زوال عقل، به ویژه در زمینه های سلامت روان و رفاه کلی وجود داشته باشد.

تاثیر بر زوال عقل

زوال عقل یک اختلال عصبی است که توانایی فرد را برای تفکر، استدلال و به خاطر سپردن تغییر می دهد. اغلب، زوال عقل افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد اما در بعضی موارد، ممکن است در بزرگسالان جوان تر نیز رخ دهد.

شرایط عصبی مختلفی بر مغز تأثیر می گذارد که با گذشت زمان بدتر می گردد و بخشی از روند طبیعی پیری محسوب نمی گردد. بر اساس داده های موسسه ملی پیری (NIH)، بیماری آلزایمر (AD) شایع ترین شکل زوال عقل است.

علائم زوال عقل می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد اما افراد مبتلا به زوال عقل می توانند موارد زیر را تجربه نمایند:

  • گیجی
  • گم شدن یا سرگردانی در مناطقی که زمانی آشنا بودند.
  • مشکل در به خاطر سپردن، از جمله نام دوستان یا اقوام
  • مسائل حرکتی یا تکمیل وظایف
  • تکرار سوالات مشابه بارها و بارها
  • استفاده از کلماتی که برای توصیف اشیاء آشنا مناسب نیستند.

در حال حاضر، زوال عقل هیچ درمانی ندارد اما بعضی داروها و درمان ها ممکن است به کنترل علائم یاری نمایند. مراقبت اغلب حمایتی است، از جمله یاری به افراد مبتلا به زوال عقل تا آنجا که می توانند به تنهایی انجام دهند و یاری به آنها برای داشتن کیفیت زندگی بالاتر.

محققان هنوز در کوشش هستند تا به برترین وجه به افراد مبتلا به زوال عقل یاری نمایند اما بسیاری از عناصر ارتقای رفاه کلی ممکن است مفید باشند. یکی از زمینه های مورد علاقه این است که چگونه سفر ممکن است برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید باشد.

چگونه سفر ممکن است برای سلامت مغز مفید باشد

نویسندگان این مطالعه مزایای بالقوه گردشگری را که گاهی اوقات سفر درمانی نامیده می گردد، در درمان افراد مبتلا به زوال عقل پیشنهاد کردند.

یکی از تعریف هایی که محققان از گردشگری استفاده کردند، بازدید از مکان های خارج از محیط روزمره فرد برای بیش از یک سال کامل بود. آنها خاطرنشان می نمایند که تجربه گردشگری چهار مولفه اصلی دارد:

  • چگونه بر احساسات، عواطف و خلق و خو تأثیر می گذارد (تجربه عاطفی)
  • چگونه بر افکار و خاطرات تأثیر می گذارد (تجربه شناختی)
  • چگونه بر رفتار تأثیر می گذارد (تجربه مادرزادی)
  • چگونه بر حواس تأثیر می گذارد (تجربه حسی)

نویسندگان مطالعه به این نتیجه رسیدند که گردشگری ممکن است به وسیله مؤلفه های مختلف تأثیر مثبت بالقوه ای بر رفاه و کیفیت زندگی داشته باشد. با این حال، ادبیات حمایت از این موضوع در درمان زوال عقل محدود است.

بر اساس آنالیز های تخصصی، محققان پیشنهاد کردند که چگونه گردشگری ممکن است به اجزای مداخلات غیردارویی در افراد مبتلا به زوال عقل رسیدگی کند. گردشگری می تواند بر حوزه های زیر و بسیاری از عناصر دیگر درمان تأثیر بگذارد:

تحریک شناختی و حسی: سفر افکار و دانش را تحریک می نماید که ممکن است برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید باشد. بعلاوه می تواند شامل تجربه احساساتی باشد که رفتار و رفاه را بهبود می بخشد.

محیط: سفر افراد را در محیط نوی قرار می دهد و می تواند تعامل اجتماعی را افزایش دهد که می تواند عملکرد مغز را برای افراد مبتلا به زوال عقل تحریک کند.

ورزش: طبیعتاً سفر شامل حرکت و ورزش است. نگهداری و بهبود عملکرد فیزیکی می تواند به افراد مبتلا به زوال عقل یاری کند.

استفاده از موسیقی درمانی: در حالی که سفر همواره شامل موسیقی نمی گردد اما موسیقی می تواند به بهبود عملکرد مغز و تقویت خلق و خوی افراد مبتلا به زوال عقل یاری کند. بنابراین سفرهایی که تمرکز بیشتری روی موسیقی دارند می توانند مفید باشند.

یادآوری خاطرات: صحبت کردن و یادآوری تجربیات گذشته می تواند برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید باشد. گردشگری ممکن است به تحریک خاطرات در افراد مبتلا به زوال عقل یاری کند.

نویسندگان مطالعه اضافه کردند که تمرکز بر مؤلفه های روان شناسی مثبت، مانند کارهایی که افراد می توانند انجام دهند، تجربیات مثبت و رفاه نیز ممکن است برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید باشد. آنها چند راه را برای پیاده سازی اجزای گردشگری برای یاری به افراد مبتلا به زوال عقل پیشنهاد کردند، مانند سفرهای گروهی که تعاملات اجتماعی را ارتقا می دهد یا سفر به مکان هایی که حواس را تحریک می نماید.

دکتر جون ون، نویسنده این مطالعه، مدرس گردشگری و مدیریت مهمان نوازی در دانشکده تجارت و حقوق در دانشگاه ادیت کوان، به اخبار پزشکی امروز اشاره نمود:

تمام تجربیات گردشگری عناصری از پیش بینی و برنامه ریزی را ارائه می دهند که هر دوی آنها عملکرد مغز را تحریک می نمایند. ورزش اغلب جزء مهمی از تجربه توریسم محسوب می گردد و اغلب در برنامه های مداخله زوال عقل گنجانده می گردد. تجربیات گردشگری مانند بازدید از ساحل به بیماران مبتلا به زوال عقل، تحریک حسی، تقویت خلق و خو، ورزش، موسیقی درمانی و القای حس آزادی را به عنوان مداخلات زوال عقل غیر دارویی ارائه می دهد. سفر گروهی ممکن است مداخلات روان شناختی را شبیه سازی کند و موسیقی در یک مقصد مطابق با برنامه های موسیقی درمانی برای مبتلایان به زوال عقل است. - دکتر جون ون

زمینه هایی برای ادامه تحقیقات

در حالی که داده های محدودی وجود دارد، ایده مزایای سفر نو نیست.

به عنوان مثال، دکتر آندریا رابینسون، در سال 2017 در یک خبرنامه روانپزشکی و سوء مصرف مواد در خصوص مزایای سفر برای سلامت روان نوشت:

تعطیلات بعلاوه می تواند سلامت روان ما را با کاهش افسردگی و اضطراب بهبود بخشد. تعطیلات می تواند با حذف افراد از فعالیت ها و محیط هایی که با استرس و اضطراب مرتبط است، خلق و خو را بهبود بخشد و استرس را کاهش دهد. یک مطالعه کانادایی روی بیش از 800 وکیل نشان داد که تعطیلات باعث کاهش افسردگی و محافظت در برابر استرس شغلی می گردد. حتی یک تعطیلات کوتاه می تواند استرس را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک ژاپنی نشان داد که یک سفر تفریحی کوتاه و سه روزه باعث کاهش سطح درک شده استرس و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول شد. - دکتر آندره رابینسون

مقاله دکتر ون ایده های زیادی را مورد بحث قرار می دهد که می تواند منجر به تحقیقات بیشتر و توسعه گزینه های درمانی متنوع تری برای افراد مبتلا به زوال عقل گردد و پیشنهاد می نماید که محققان بتوانند مزایای پزشکی گردشگری را به طور کامل تری آنالیز نمایند.

تحقیقات بیشتر می تواند بر مزایای سفر درمانی در افراد مبتلا به زوال عقل متمرکز گردد. نویسندگان خاطرنشان می نمایند که تحقیقات محدودی در خصوص اینکه چگونه سفر برای گردشگران دارای آسیب پذیری هایی مانند زوال عقل مفید است، وجود دارد.

مولفه دیگر این است که چگونه می توان این شیوه ها را به برترین نحو اجرا کرد. دکتر ون شرح داد که هر فرد مبتلا به زوال عقل نمی تواند سفر کند.

او گفت: رویکرد تیمی برای درمان زوال عقل به اطمینان از برترین مراقبت ممکن یاری می کند و تصمیم گیری در خصوص گردشگری به عنوان مداخله باید با مشارکت تیم کامل از جمله کادر پزشکی، مراقبان و اعضای خانواده گرفته گردد. از دیدگاه مقصد گردشگری، فرصت های زیادی برای بازاریابی یک مقصد به عنوان دوستدار زوال عقل وجود دارد.

دکتر ون اضافه کرد که کارکنان مهمان نوازی می توانند کوشش نمایند تا مهمانانی را که شرایط روانی دارند در فضایی مثبت پذیرایی نمایند. او گفت: مقصدهای خاصی ممکن است بتوانند بعضی از نمایشگاه های حسی اضافی را در خود جای دهند که تجربه غنی تری را برای بازدیدنمایندگان مبتلا به زوال عقل فراهم کند.

منبع:

medicalnewstoday

منبع: هفت گنج
انتشار: 13 آذر 1402 بروزرسانی: 13 آذر 1402 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 2257

به "سفر درمانی ممکن است برای سلامت روان و درمان زوال عقل مفید باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر درمانی ممکن است برای سلامت روان و درمان زوال عقل مفید باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید