تریتا پارسی کیست؟

به گزارش لوکو، رسانه های آمریکایی تریتا پارسی بنیانگذار شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) را به عنوان یکی از گزینه های جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای نقش آفرینی در یکی از مناصب کلیدی شورای امنیت ملی کاخ سفید معرفی نموده اند.

تریتا پارسی کیست؟

براساس گزارش ها بعضی گروه های چپ گرا در حزب دموکرات لیستی بلند بالا برای انتصاب در پست های کلیدی در نهاد های مختلف سیاسی و امنیتی به بایدن ارائه نموده اند.

بر این اساس چپ گرا ها به بایدن فشار می آورند تاتریتا پارسی رییس پیشین شورای ملی ایرانیان آمریکا و معاون موسسه کوئینسی را برای پست نظارت بر امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی کاخ سفید منصوب کند.

احتمال انتصاب تریتا پارسی در این پست خیلی قوی به نظر نمی رسد، اما مطرح شدن نام او قابل توجه است.

تریتا پارسی کیست؟

تریتا پارسی یکی از چهره های سرشناس در دیپلماسی آمریکا با ایران است و گفته می گردد نقش مهمی را در پیشبرد توافق هسته ای در دوره باراک اوباما داشته است.

او مخالفان زیادی در میان اپوزیسیون ایران دارد، اپوزیسیون خارج از کشور مدعی اند تریتا پارسی لابی جمهوری اسلامی در آمریکاست و روابطی به محمد جواد ظریف وزیر خارجه دارد.

پارسی متولد دو ژانویه 1974 در بهبهان است. او در خانواده زرتشتی به جهان آمد و در سن 4 سالگی (1978) همراه با خانواده به سوئد مهاجرت کرد.

پدرش دکتر تورج پارسی استاد دانشگاه جندی شاپور اهواز بود که هم در دوران پهلوی و هم پس از انقلاب زندانی شده بود.

تریتا پارسی و حسین فریدون برادر رییس جمهور در جریان مذاکرات برجام

پارسی بنیانگذار و نایب رئیس اجرایی مؤسسه کویئنسی برای کشورداری مسئولانه است. او رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) هم بوده است.

او از سوئد به آمریکا مهاجرت کرد و در مدرسه مطالعات پیشرفته بین المللی دانشگاه جانز هاپکینز تحت سرپرستی فرانسیس فوکویاما دکترای سیاست خارجی گرفت. پارسی کارت سبز آمریکا را از سال 2013 در اختیار دارد.

در 17 مه 2018، تریتا پارسی بیان کرد از 1 اوت 2018 از سمت ریاست خود در شورای ملی ایرانیان آمریکا کناره گیری نموده است.

با این حال اپوزیسیون ایران همچنان مدعی است که پارسی پشت پرده نایاک واقع شده است. شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) یک سازمان غیرانتفاعی و عام المنفعه است که به ادعای خود در جهت حمایت از حقوق سیاسی ایرانیان آمریکا در چارچوب قوانین در آمریکا تشکیل شده است. مقر این شورا در شهر واشنگتن دی سی است.

تریتا پارسی پشت سر عباس عراقچی معاون وزیر خارجه

در سال 2017، هوشنگ امیراحمدی، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه راتگرز آمریکا در مصاحبه ای با حسین دهباشی ادعا کرد که جواد ظریف در تاسیس نایاک نقش داشته است که این ادعا توسط جواد ظریف رد شد.

در 26 می 2019 طوفانی توییتری توسط مخالفان نظام به راه افتاد آنها طی هشتگ این موضع را مطرح کردند که نایاک لابی جمهوری اسلامی در آمریکاست.

در ژوئیه 2019 نیز گروهی از ایرانیان مقیم آمریکای شاقتصادی علیه فعالیت های نایاک در برابر ساختمان آن در واشنگتن گردهمایی اعتراضی برگزار کردند. آن ها معتقد بودند نایاک صدای ایرانیان مقیم آمریکا نیست و نماینده جمهوری اسلامی است.

در ژانویه 2020، سه سناتور جمهوری خواه تد کروز، تام کاتن و مایک بران از ویلیام بار، دادستان کل آمریکا خواستند تا در خصوص نقض بالقوه قوانین آمریکا توسط گروه نایاک تحقیق نمایند. آن ها معتقد بودند که گروه نایاک اگرچه ظاهرا برای بهبود درک متقابل مردم ایران و آمریکا تشکیل شده است، اما در واقع به نظر می رسد که در حال لابی کردن و انتشار پروپاگاندای نظام ایران در آمریکا است.

در تابستان 2019، پارسی به همراه جمعی دیگر تأسیس مؤسسه کوئینسی برای حکومت گری مسئولانه را بیان کردند. این مؤسسه که با اهدائیه اقتصادی جرج سوروس و چارلز کوک میلیاردر های چپگرا و راستگرا تأسیس می گردد، هدف خود را سرانجام دادن به جنگ های بی سرانجام آمریکا و اتخاذ یک سیاست خارجی جدید اعلام نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1351

به "تریتا پارسی کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تریتا پارسی کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید