18 علت رایج نازکی و ریزش مو در زنان و 5 روش معجزه آسا برای درمان آن

به گزارش لوکو، این روزها ریزش مو (آلوپسی) یک مشکل رایج در میان مردان و زنان به شمار می رود. شاید فکر کنید مردان بیشتر دچار این مشکل می شوند، اما واقعیت این است که زنان هم از مشکل ذکر شده رنج می برند. نازک شدن مو در خانم ها می تواند در اثر ژنتیک، عدم تعادل هورمونی، فرآیند پیری یا مصرف بعضی داروها رخ دهد. خوشبختانه می توانید با ایجاد بعضی تغییرات در سبک زندگی، به کار بردن بعضی اقدامات پیشگیرانه و مصرف بعضی داروها این مشکل را حل کنید. در مقاله ای که پیش روی شماست، تصمیم داریم به بررسی 18 علت نازکی مو در خانم ها بپردازیم. علاوه بر این روش های مفید برای پیشگیری و درمان این عارضه را در اختیارتان قرار می دهیم. در انتها هم شما را با طرز درست کردن 5 ماسک موی خانگی مفید آشنا می کنیم. تا انتها این مقاله از مجله خبرنگاران در کنار ما باشید.

18 علت رایج نازکی و ریزش مو در زنان و 5 روش معجزه آسا برای درمان آن

1. ژنتیک

ممکن است از لحاظ ژنتیکی دچار نازکی مو باشید. به ریزش موی با الگوی زنانه که به دلیل ژنتیک رخ می دهد، آلوپسی آندروژنیک یا ریزش موی ارثی گفته می شود. در بیشتر موارد، زنان بر خلاف مردان عقب رفتن خط رویش مو یا کچلی سکه ای را تجربه نمی کنند، اما دچار نازک شدن مو می شوند.

2. افزایش سن

نازک شدن یا ریزش مو در اثر بالا رفتن سن یک پدیده کاملا طبیعی است که ممکن است هر کسی آن را تجربه کند. زمانی که سن زنان زیاد می شود، سرعت رشد موهایشان کاهش پیدا می کند، موهایشان کم پشت می شود و فولیکول های موهایشان به دلیل تغییرات هورمونی کوچک می شود. این موضوع باعث می شود کف سر آن ها خالی شود.

3. یائسگی

هورمون های استروژن و پروژسترون مسؤول حفظ مو در مرحله رشد (آناژن) است. این هورمون ها همچنین به رشد سریع تر مو کمک می کنند. زنان بین 40 تا 50 سالگی یائسگی را تجربه می کنند. طی دوران یائسگی تولید هورمون های استروژن و پروژسترون کاهش پیدا می کند. در نتیجه این موضوع فولیکول های مو کوچک شده و موها نازک می شوند که این مسأله متوقف شدن رشد مو را در پی دارد.

4. پرتودرمانی ناحیه سر

ریزش یا نازکی مو در اثر پرتودرمانی می تواند موقت یا دائمی باشد. پرتودرمانی با دوز کم ریزش موی موقت را به همراه دارد، اما پرتودرمانی با دوز بالاتر، همچنین پرتودرمانی پوست سر یا مغز می تواند منجر به ریزش موی دائمی شود. بعد از انجام پرتودرمانی ممکن است مو مثل قبل رشد نکند.

5. بستن مو به روش اشتباه و رنگ کردن مکرر آن

بستن مو به صورت بافت تنگ، دم اسبی یا دم خرگوشی می تواند منجر به نوعی از ریزش مو به نام آلوپسی ترکشن شود که در اثر کشیده شدن مکرر مو رخ می دهد. حتما شنیده اید که رنگ کردن مکرر مو باعث آسیب دیدن موها می شود. رنگ مو حاوی ترکیباتی است که به فولیکول های مو آسیب می رسانند و منجر به نازک شدن و حتی ریزش مو به صورت دائمی می شوند. استفاده مکرر از ابزارهای حالت دهنده مو از جمله سشوار، اتوی مو و بابیلیس هم می تواند ریزش مو را به همراه داشته باشد.

 • 9 نکته ای که قبل از انجام اکستنشن مو باید به آن ها توجه کنید

6 . کمبود پروتئین در رژیم غذایی

مو برای حفظ سلامت خود به پروتئین نیاز دارد. برای اینکه موهای سالم و ضخیمی داشته باشید، باید منابع غذایی پروتئین از جمله ماهی، تخم مرغ، لوبیا، گوشت کم چرب، عدس، مغزها، دانه چیا، جو دوسر، کینوا و… را در رژیم غذایی خود جای دهید. مو از کراتین تشکیل شده است. کراتین نوعی پروتئین است. اگر در رژیم غذایی خود به اندازه ی کافی پروتئین مصرف نکنید، موهایتان شروع به نازک شدن و ریزش می کنند.

7. مصرف بعضی از داروها

مصرف داروهایی از جمله رقیق کننده های خون مانند هپارین و وارفارین، قرص های ضدافسردگی مثل پروزاک (فلوکستین) و داروهای کاهش فشار خون مانند لیزینوپریل ممکن است در بعضی از خانم ها منجر به ریزش و نازکی مو شود. داروهایی مانند متوترکسات (که از آن ها برای درمان روماتوئید استفاده می شود.)، داروهای تجویز شده برای درمان جوش و آکنه که حاوی ویتامین A (رتینول) هستند، داروهای پایین آورنده سطح کلسترول خون و لیتیوم تجویز شده برای اختلال دوقطبی ممکن است ریزش مو را در زنان به همراه داشته باشند.

8. مصرف استروئیدهای آنابولیک

زنان ورزشکاری که از استروئیدهای آنابولیک برای افزایش توده عضلانی خود استفاده می کنند، ممکن است نازکی مو یا ریزش مو را تجربه کنند. بر اساس گزارش های آکادمی متخصصان پوست آمریکا، اثرات این استروئیدها روی بدن زنان مانند اثرات سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. ترکیبات ذکر شده می توانند باعث نازک شدن موهای کف سر شوند. هرچند زمانی که مصرف این داروها تمام شود، مو دوباره رشد کرده و سلامت موها بهبود پیدا می کند.

9. تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا عارضه ای است که به آن اختلال کندن مو هم گفته می شود. در این عارضه فرد به طور غیرقابل کنترل موی خود را می کَند. عارضه ذکر شده در زنان رایج تر است. کندن دائم و مکرر مو ممکن است منجر به ریزش تکه ای موی کف سر، نازک شدن مو و ریزش شدید مو شود.

10. آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یا ریزش سکه ای مو نوعی اختلال خودایمنی به شمار می رود که در اثر فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن منجر به ریزش و نازک شدن مو می شود. در این عارضه سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کند. این موضوع ریزش شدید و ناگهانی مو در یک ناحیه (بیشتر در کف سر) را در پی دارد. این عارضه را می توان با مصرف بعضی از داروها مانند روژائین درمان کرد.

11. لوپوس

خانم هایی که دچار لوپوس هستند، ممکن است آلوپسی را تجربه کنند. لوپوس هم یک عارضه خودایمنی دیگر است که در آن سلول های سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کنند. این موضوع نازک شدن یا ریزش قابل توجه مو را به همراه دارد.

12. کاهش وزن قابل توجه

کاهش وزن ناگهانی و شدید می تواند منجر به مسائل مختلف برای سلامتی شود که ریزش مو یکی از این مسائل به شمار می رود. کاهش وزن ناگهانی به بدن آسیب می رساند و می تواند اثرات بدی روی سلامت و ضخامت مو داشته باشد. زمانی که وزنتان را کاهش می دهید، مواد مغذی و ویتامین ها را به اندازه کمتر دریافت می کنید. کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نازک شدن یا ریزش مو را در پی دارد.

13. استرس فیزیکی

استرس فیزیکی که شامل تصادف، جراحت و بیماری های مزمن می شود، می تواند باعث آسیب به بدن شوند و ممکن است ریزش و نازکی مو را به همراه داشته باشند. به این عارضه تلوژن افلوویوم گفته می شود که در آن مو به دلیل شوک ناگهانی شروع به ریزش می کند. استرس وارد شده به بدن تعداد زیادی از فولیکول های مو را در حالت استراحت قرار می دهد. بعد از مدتی ممکن است موهای تحت تأثیر قرار گرفته دچار ریزش شوند. ریزش مو در اثر استرس فیزیکی معمولا موقت است و بعد از مدتی موها دوباره سلامت خود را به دست می آورند.

14. استرس احساسی

استرس احساسی به طرز غیرقابل انتظاری روی هورمون ها اثر می گذارد. یکی از اثرات منفی این موضوع نازک شدن یا ریزش مو است. می توانید برای مبارزه با استرس از روش های کاهنده استرس استفاده کنید. از قلم نیاندازید که دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، خوابیدن به اندازه کافی و پیاده روی می توانند در مبارزه با استرس مفید باشند.

15. سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی رایج محسوب می شود که زنان زیادی دچار آن می شوند. زنان مبتلا به این عارضه افزایش تولید آندروژن (هورمون مردانه) را در بدن خود تجربه می کنند. بالا رفتن سطح هورمون آندروژن منجر به نازک شدن موی جلوی کف سر می شود. این عارضه آلوپسی آندروژنیک یا ریزش موی با الگوی زنانه نام دارد. عارضه ذکر شده را می توان با مصرف بعضی داروها و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی درمان کرد.

16. پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید یک عارضه قابل پیشگیری است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. پرکاری تیروئید شدید و طولانی می تواند منجر به نازک شدن یا ریزش مو شود. درمان این عارضه به رشد دوباره مو کمک می کند.

17. آنمی ناشی از کمبود آهن

زنانی که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن هستند، نازک شدن و ریزش مو را تجربه می کنند. آهن به شکل فریتین در فولیکول های مو ذخیره می شود. زمانی که سطح آهن در بدن پایین باشد، بدن از آهن ذخیره شده در شکل فریتین (که در فولیکول های مو وجود دارد) استفاده می کند که این موضوع آسیب دیدن، نازک شدن و متوقف شدن رشد مو را به همراه دارد . آنمی ناشی از فقر آهن را می توانید با اضافه کردن مواد غذایی حاوی آهن به رژیم غذایی خود درمان کنید . از جمله منابع غذایی آهن می توانیم گوشت قرمز، ماهی، سبزیجات، عدس و… را نام ببریم. حتی از مکمل آهن هم می توانید استفاده کنید .

18. کمبود ویتامین B

ویتامین B یک ترکیب مهم برای سلامت مو و کف سر به شمار می رود. مواد غذایی مانند مغزها، غلات سبوس دار مثل برنج و بلغور جو، حبوباتی مانند عدس و لوبیا، میوه هایی مانند موز و آووکادو، گوشت قرمز، ماهی و گوشت ماکیان و تخم مرغ همگی منابع خوبی از ویتامین B محسوب می شوند. اگر زنان مواد غذایی غنی از ویتامین B را مصرف نکنند، دچار کمبود ویتامین B می شوند که این موضوع منجر به نازکی و ریزش مو می شود. مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین B می تواند سلامت مو را بهبود ببخشد .

درمان نازکی و ریزش مو

اگر دچار نازکی و ریزش مو هستید، می توانید از روش های درمانی زیر کمک بگیرید.

1. ماینوکسیدیل

مانوکسیدیل یک داروی بدون نسخه پزشک (OTC) است که از طریق سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است. این دارو مرحله رشد فولیکول های مو را طولانی می کند. سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه می کند زنان برای افزایش رشد مو و پیشگیری از ریزش و نازک شدن موهای خود از ماینوکسیدیل 2 درصد استفاده کنند.

2. استروژن درمانی

درمان جایگزینی هورمون که به آن استروژن درمانی هم گفته می شود، می تواند در درمان آلوپسی آندروژنیک (ریزش مو با الگوی زنانه) مفید باشد. این روش درمانی اندازه کافی استروژن به بدن می دهد تا کمبود استروژن جبران شود. ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو اثربخش تر از استروژن درمانی است.

3. کورتیکوستروئیدها

زنانی که به دلیل آلوپسی آره آتا نازک شدن یا ریزش مو را تجربه می کنند، می توانند از کورتیکوستروئیدها استفاده کنند. در این روش درمانی کورتیکوستروئیدها به چند بخش مختلف ناحیه مدنظر از سر تزریق می شوند. معمولا بعد از 4 هفته می توان بهبود سلامت مو را مشاهده کرد.

4 . مکمل آهن

کمبود آهن که به آن آنمی هم گفته می شود، دلیل نازکی و ریزش مو در بعضی از زنان به شمار می رود. پزشک معمولا برای درمان عارضه ذکر شده مکمل آهن تجویز می کند. این مکمل به متوقف کردن ریزش مو کمک می کند.

5. از ماسک موی خانگی استفاده کنید

می توانید برای درمان ریزش مو و تقویت موهای خود بعضی ماسک های خانگی را روی موهایتان قرار دهید . در ادامه طرز درست کردن چند ماسک موی عالی برای رشد و ضخیم کردن مو را آموزش داده ایم.

 • 12 روش آسان برای تحریک موهای سر و رشد بیشتر آن ها

1. ماسک روغن کرچک

روغن کرچک سرشار از اسیدهای چرب است که مو را مرطوب می کند و خواص ضدمیکروبی دارد. این ماسک برای درمان خشکی و شوره مو معجزه می کند.

مواد لازم
 • روغن کرچک: یک قاشق چای خوری
طرز استفاده
 1. روغن کرچک را درون یک کاسه کوچک بریزید.
 2. کاسه را به مدت تقریبا 10 ثانیه در مایکروویو قرار دهید. حواستان باشد روغن باید گرم و نه داغ باشد.
 3. با استفاده از نوک انگشتان خود روغن را روی کف سرتان ماساژ دهید و به سمت ساقه مو بروید.
 4. 15 دقیقه صبر کنید. سپس موهای خود را آبکشی کنید و با شامپو بشویید.

2. ماسک مو با روغن نارگیل و دارچین

این ماسک برای درمان نازکی و شکنندگی مو مفید است. دارچین جریان خون را افزایش می دهد و رشد و استحکام مو را بهبود می بخشد. روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب است که به ترمیم مو کمک می کنند.

 • 36 کاربرد جالب روغن نارگیل؛ از آشپزی و خانه داری تا سلامت پوست و مو
مواد لازم
 • پودر دارچین: یک قاشق چای خوری
 • روغن نارگیل: یک قاشق چای خوری
طرز تهیه
 1. یک کاسه بردارید و در آن پودر دارچین و روغن نارگیل را با یکدیگر ترکیب کنید.
 2. ماسک را روی ریشه های مو و کف سر خود قرار دهید.
 3. اجازه دهید ماسک به مدت تقریبا 30 تا 45 دقیقه روی موهایتان بماند. سپس موهایتان را با آب گرم آبکشی کنید.

3. ماسک با روغن نارگیل، لیموترش، ماست و تخم مرغ

این ماسک برای موی خشک عالی است. این ماسک حاوی ویتامین های مختلف است و به همین دلیل تارهای مو را تغذیه می کند . روغن نارگیل و ماست استفاده شده در این ماسک موها را هیدراته می کنند.

مواد لازم
 • روغن نارگیل: یک قاشق چای خوری
 • لیموترش: یک عدد
 • ماست بدون طعم: نصف فنجان
 • تخم مرغ: یک عدد
طرز تهیه
 1. برای درست کردن این ماسک مو اول از همه آب لیموترش را بگیرید.
 2. در یک کاسه روغن نارگیل، آب لیموترش تازه، ماست بدون طعم و تخم مرغ را خوب با هم ترکیب کنید.
 3. با استفاده از نوک انگشتان خود ماسک را روی کف سر خود قرار دهید و به سمت نوک مویتان بروید.
 4. موهایتان را با حوله حمام بپوشانید .
 5. 15 تا 20 دقیقه صبر کنید. سپس موهایتان را با آب گرم آبکشی کنید و طبق روال عادی با شامپو بشویید.

4. ماسک با روغن نارگیل، عسل و روغن آووکادو

اگر موهایتان وز است و علاوه بر این از ریزش مو رنج می برید، حتما از این ماسک موی خانگی استفاده کنید. اسیدهای چرب، مواد معدنی و خواص آنتی اکسیدانی این ماسک به کاهش وز مو و افزایش درخشندگی مو کمک می کنند.

مواد لازم
 • روغن نارگیل تصفیه شده: یک قاشق چای خوری
 • عسل: یک قاشق چای خوری
 • روغن آووکادو: یک قاشق چای خوری
طرز تهیه
 1. یک کاسه بردارید و در آن روغن نارگیل، عسل و روغن آووکادو را با یکدیگر مخلوط کنید .
 2. ماسک به دست آمده را با استفاده از نوک انگشتانتان روی کف سرتان بمالید و به سمت نوک موهای خود بروید.
 3. اجازه دهید ماسک به مدت تقریبا 10 دقیقه روی موهایتان بماند.
 4. حالا موهای خود را با آب گرم آبکشی کنید و با شامپو بشویید.

5. ماسک روغن نارگیل و عسل

اگر موهای خشک و آسیب دیده ای دارید، این ماسک برای شما بهترین گزینه است. این ماسک به از بین بردن موخوره کمک می کند و موهای شما را نرم، لطیف و درخشان می کند.

مواد لازم
 • روغن نارگیل: یک قاشق غذاخوری
 • عسل خام: یک قاشق غذاخوری
طرز تهیه
 1. روغن نارگیل و عسل خام را در یک کاسه کوچک با یکدیگر ترکیب کنید .
 2. ماسک ایجاد شده را روی موهای خود بمالید. روی نو ک موهایتان تمرکز کنید.
 3. حدود 30 دقیقه صبر کنید. سپس بعد از آبکشی، موهایتان را طبق روال عادی با شامپو بشویید.

چطور از نازکی مو پیشگیری کنیم؟

می توانید به کمک روش های زیر از نازکی مو جلوگیری کنید .

 • سبک زندگی خود را تغییر دهید و مواد غذایی سرشار از پروتئین و مفید برای مو را در رژیم غذایی خود جای دهید. مصرف شکر، چربی ترانس و مواد غذایی فرآوری شده و خوراکی های حاوی طعم دهنده های مصنوعی و مواد نگهدارنده را کاهش دهید.
 • سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • برای کاهش سطح استرس خود بیشتر ورزش کنید، خوب بخوابید و برای سلامت روحی و جسمی تمرینات یوگا را انجام دهید.
 • مواد غذایی سرشار از آهن از جمله مرغ، گوشت قرمز کم چرب، ماهی، سبزیجات برگ دار، محصولات سویا، دانه چیا و عدس را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. زمانی که در بدنتان به انداز ه کافی آهن وجود داشته باشد، سلامت موهایتان حفظ می شود.
 • هیچ وقت به خودتان گرسنگی ندهید و یک رژیم غذایی سالم و مغذی را دنبال کنید . اگر می خواهید وزنتان را کاهش دهید، به جای کمتر غذا خوردن، غذاهایی که مصرف می کنید را تغییر دهید . مواد غذایی مغذی بخورید و از مصرف خوراکی های فرآوری شده و سرشار از چربی اجتناب کنید .

کلام آخر

نازکی و ریزش مو مسئله ای است که زنان زیادی آن را تجربه می کنند. در این مقاله از مجله خبرنگاران 18 نمونه از دلایل نازک شدن مو را با هم بررسی کردیم. در پایان روش های درمان و پیشگیری از این عارضه را در اختیارتان قرار دادیم و طرز درست کردن 5 ماسک موی خانگی عالی برای ضخیم کردن مو را آموزش دادیم.

منبع: natural remedy ideas

منبع: دیجی استایل
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1823

به "18 علت رایج نازکی و ریزش مو در زنان و 5 روش معجزه آسا برای درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 علت رایج نازکی و ریزش مو در زنان و 5 روش معجزه آسا برای درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید