159 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی دانشگاههای برتر جهان قرار گرفتند

به گزارش لوکو، به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران برترین دانشگاه ایرانی است که رتبه 436 جهانی و رتبه نخست ملی را به دست آورده است.

159 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی دانشگاههای برتر جهان قرار گرفتند

پس از این دانشگاه، دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی اصفهان، شهید بهشتی و علم و صنعت ایران در رتبه های دوم تا دهم ملی جای گرفته اند.

در ویرایش چهارم این نظام پروفایل نزدیک به 5 هزار موسسه شناسایی و ارزیابی شده است.

هدف کلیدی از انتشار این نظام رتبه بندی، تشویق موسسه های علمی و دانشگاهها به حضور بیشتر و فعال تر در فضای وب است. آزمایشگاه سایبرمتریکس سالانه دو ویرایش از این نظام را در ماه های جولای و دسامبر منتشر می کند. این نظام رتبه بندی، موسسه ها را با نشانی وب سایت شان در پایگاه گوگل اسکالر شناسایی و 10 پروفایل عمومی آنها را پایش می کند.

پس از آن استنادها شمارش و موسسه ها بر پایه شمار استنادهایشان رتبه بندی می شوند. اگر پروفایل های گوناگونی برای یک پدیدآور در گوگل اسکالر باشد، پروفایلی گزینش می شود که عملکرد بهتری دارد.

در جدول زیر، رتبه ملی و جهانی و شمار استنادهای 10 موسسه برتر ایرانی در نظام رتبه بندی دانشگاه ها بر پایه استناد گوگل اسکالر آمده است.

در فهرست دانشگاه ها بر پایه استنادهای گوگل اسکالر در جولای 2017، دانشگاه هاروارد با یک میلیون و 734 هزار و 533 استناد پیشگام است.

در همین حال دانشگاه های استانفورد، جان هاپکینز، ،کالیفرنیا برکلی، انستیتو فناوری ماساچوست MITT، شیگاگو، کمبریج، پرینستون، کالج لندن، آکسفورد در جایگاه دوم تا دهم هستند.

منبع: ویکی گرام
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1306

به "159 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی دانشگاههای برتر جهان قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "159 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی دانشگاههای برتر جهان قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید