گواهی سپرده خرما بزودی در بورس کالا عرضه می گردد

به گزارش لوکو، معاملات گواهی سپرده خرما پس از انجام اقدامات لازم و پذیرش نخستین انبار به زودی در بورس کالای ایران راه اندازی می گردد که خرمای مضافتی بم آغاز کننده این معاملات در بورس کالا است.

گواهی سپرده خرما بزودی در بورس کالا عرضه می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بورس کالای ایران ، علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات مالی بورس کالای ایران، از شروع معاملات گواهی سپرده خرما در آینده ای نزدیک اطلاع داد و بیان کرد: گواهی سپرده خرما در ادامه راه اندازی گواهی سپرده گروه محصولات کشاورزی در حال راه اندازی است که برای امکان سنجی و معین کالا، آنالیز های زیادی با مشارکت مجموعه وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تعاون روستایی، انجمن خرما و فراوریکنندگان بخش خصوصی انجام شد و در نهایت مقرر گشت در فاز اول، نخستین نماد گواهی سپرده این حوزه با خرمای مضافتی بم بازگشایی گردد.

ناصرپور اضافه کرد: به همین دلیل نخستین انبار متعلق به سازمان تعاون روستایی در شهرستان نرماشیر در فاصله 35 کیلومتری شهرستان بم پس از ارائه تضامین و آنالیز مدارک در بورس کالای ایران پذیرش شد و به زودی شاهد بازگشایی نخستین نماد معاملات گواهی سپرده خرما خواهیم بود.

به گفته وی، معاملات گواهی سپرده خرما با محصول مضافتی بم شروع می گردد و ورود انواع دیگر خرما به این معاملات به همراه پذیرش انبارهای جدید به منظور تکمیل پوشش جغرافیایی انبارهای تحت کلید بورس کالا عموما در مناطق جنوبی کشور در دستور کار بورس کالا قرار گرفته است.

مزایای معاملات گواهی سپرده خرما

معاون توسعه بازار و مطالعات مالی بورس کالای ایران در مورد مزایای راه اندازی معاملات گواهی سپرده خرما در بورس کالا گفت: کشف نرخ شفاف و عادلانه، یاری به ایجاد بازاررسانی بهتر محصول، استانداردسازی محصول در بلندمدت، کنار رفتن واسطه ها با امکان فروش مستقیم محصول کشاورز در بورس و تبدیل شدن ایران به مرجع قیمت خرما در منطقه و حتی جهان با توجه به حجم فراوری مطلوب، از جمله مزایا و اهداف ورود خرما به بورس کالای ایران است.

فرآیند عرضه محصول از سوی کشاورزان

ناصرپور به چگونگی بهره مندی کشاورزان و فرآیند معامله خرما در بورس کالا اشاره نمود و گفت: فرآیند عرضه خرما در بستر گواهی سپرده کالایی به این صورت است که پس از پذیرش یک یا چند انبار، کشاورزان می توانند محصول خود که با استانداردهای معین شده از سوی بورس کالا منطبق است، به انبار بسپارند. در این مرحله یک قبض انبار به نام کشاورز صادر می گردد که این قبض انبار در حکم گواهی سپرده کالایی بوده و امکان معامله آن به صورت مستقیم توسط کشاورز در بستر آنلاین یا توسط کارگزاران در بازار گواهی سپرده بورس کالا وجود دارد.

معاون توسعه بازار و مطالعات مالی بورس کالای ایران توضیح داد: به این ترتیب کشاورز می تواند به صورت مستقیم و بدون حضور واسطه ها محصول خود را به وسیله تابلوی بورس به کل کشور عرضه کند، این موضوع علاوه بر حذف واسطه ها به کشف نرخ واقعی قیمت نیز یاری می نماید.

آموزش بورس به کشاورزان

وی در انتها در مورد سطح آشنایی کشاورزان با معاملات بورس کالا گفت: با توجه به محدودیت های ایجاد شده در پی شیوع ویروس کرونا، امکان برگزاری کارگاه های آموزشی حضوری برای کشاروزان همانند گذشته فراهم نیست که البته بورس کالا آمادگی خود را در این زمینه با رعایت پروتکل های بهداشتی اعلام نموده است. اما مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی و بورس کالا در حال اطلاع رسانی و آموزش به کشاورزان هستند و شبکه کارگزاری ها نیز در استان کرمان مستقر است تا خدماتی مانند دریافت کد معاملاتی، مشاوره و آموزش را به کشاورزان ارائه دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1292

به "گواهی سپرده خرما بزودی در بورس کالا عرضه می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "گواهی سپرده خرما بزودی در بورس کالا عرضه می گردد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گواهی سپرده خرما بزودی در بورس کالا عرضه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید