کمالوندی: گازدهی به سانتریفیوژهای جدید در گام سوم کاهش تعهدات برجام

به گزارش لوکو، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

کمالوندی: گازدهی به سانتریفیوژهای جدید در گام سوم کاهش تعهدات برجام

به گزارش خبرنگار لوکو، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در کنفرانس خبری امروز شنبه خود درباره جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجام گفت: بعد از برجام با بدعهدی هایی روبرو شدیم که اوج آن خروج آمریکا از این توافق بود. نظام تصمیم گرفت توازنی را در تعهدات ایجاد کند یا طرف مقابل به تعهدات خود برگردد.

وی افزود: یکی از تعهدات ایران در برجام مربوط به بازطراحی رآکتور اراک است، دیگری مربوط به فراوریات آب سنگین است. موضوع سوم بازفرآوری سوخت مصرف شده هست. موضوع دیگر غنی سازی به لحاظ سطح هست. موضوع بعد تحقیق توسعه هست. سه موضوع دیگر فردو، میزان ذخایر و نظارت ها و دسترسی های آژانس است.

کمالوندی ادامه داد: از این 7 موضوع عملاً ما 4.5 موضوع را انجام داده ایم (کاهش تعهدات) و موضوعات باقیمانده به لحاظ مختصر باقی مانده است.

وی گفت: تغییرات در تحقیق و توسعه رفتن به سمت یک میلیون سو را تسهیل می نماید. ما می توانیم بر اساس تغییراتی که شکل می گیرد یک میلیون سو را هم محقق کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: درباره بندهای 23 تا 43 ما 8 موضوع داریم که چهار موضوع الآن رخ داده است. به خلاف بعضی گزارش ها، محدودیتی برای راستا غنی سازی ما وجود نداشته است.

کمالوندی ابراز کرد: چهار موضوع امروز انجام شد. ماشین های تحقیق و توسعه ما به انباشت ذخایر یاری خواهند کرد، این از دیروز انجام شد و امروز به آژانس اعلام شد. ماشین آی آر6 هست (IR6s) هست که گازدهی آن شروع شده. زنجیر 20تایی آی آر4 هم شروع شده. آی آر6 هم به صورت زنجیره 20تایی از دیروز شروع شده و گازدهی شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: فعلاً بنا نداریم تغییری در نظارتهای آژانس داشته باشیم. در تحقیق و توسعه بندهای 32 تا 43 عملاً وجود دارد.

کمالوندی گفت: چهار موضوع رخ داده و آژانس امروز مراجعه می نماید و می بیند چهار اقدام اجرا شده است. در راستا غنی سازی ما محدودیتی وجود نداشته چون برنامه ها برای بلندمدت دیده شده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: ماشین IR6 قرار بود در سال 11 گازگیری گردد، که گازدهی آن شروع شد. ماشین IR4 بیست تایی ایران شروع به کار کرد. ماشین IR6 به صورت زنجیره 20 ماشین قرار بود آبان ماه انجام گردد که این زنجیره گاز دهی شد؛ زنجیره 30تایی را در برنامه بعدی انجام می دهیم.

وی ادامه داد: اگر کاهش تعهداتی باشد باید متمرکز شویم بر ضمیمه یک.

کمالوندی همچنین درباره چهار موضوع فوق، افزود: راکتور اراک، فراوریات آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی سازی که در گام اول از 300 تن عبور کردیم و در گام دوم از خلوص 3.67 درصد عبور کردیم.

این مقام سازمان انرژی اتمی گفت: اوج فعالیت های ما غنی سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی 15 سال در دستور کار نهاده شد.

کمالوندی ادامه داد: سه موضوع باقیمانده یکی فردو است و یکی نظارتهای آژانس است که فعلاً بنا نداریم تغییری در نظارتهای آژانس داشته باشیم و تعهدات شفاف سازی کما فی السابق انجام می گردد.

وی گفت: ما از برجام خارج نشده ایم و بندهای 26 و 36 برجام به ما اجازه می دهد که از تعهدات خود بکاهیم. طرف مقابل به کدام یک از تعهدات یازده گانه خود پایبند بوده است؟ چارچوب برجام حفظ شده و باقیست. ما در حوزه همکاری های بین المللی هم به طرف مقابل اعتراض داریم و آن طور که باید و شاید همکاری ننموده اند. در گامهای بعدی در حوزه های فنی به انتهای کار خواهیم رسید.

کمالوندی ادامه داد: احتیاج حال حاضر ما 20 درصد نیست و اگر بخواهیم زمانی 20 درصد فراوری کنیم؛ ترجیح ما این است که یک پله پیش رویم و ذخایر 4.5 درصد به اندازه کافی داشته باشیم و بعد شروع به فراوری 20 درصد کنیم.

وی گفت: نقش آژانس گزارش دهنده و منعکس کننده است و نقش قاضی و قضاوت کننده ندارد و در توافق برجام این بود که آنچه را اتفاق می افتد گزارش کند. گام های اول و دوم اقدامات ایران را آژانس گزارش نموده است و به طور طبیعی درباره تغییرات حوزه توسعه هم گزارش داده خواهد شد و لذا نکته خاصی ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: ظریف این موضوع را به خانم موگرینی به عنوان هماهنگ کننده اعضای برجام در نامه ای دوصفحه ای با جزییات، اشاره به سوابق و این که جمهوری اسلامی ایران در راستای حقوق خود و کاهش تعهدات گام سومی را برمی دارد؛ اعلام نموده و گفته است که جزییات آن هم به وسیله آژانس اعلام خواهد شد.

کمالوندی اظهار کرد: آژانس اتفاقاتی را که اکنون در سایت های ما می افتد، می بیند و گزارش می نماید، این در راستای دستور ریاست جمهوری و نامه وزیر امور خارجه است و گزارش آن هم علی القاعده خواهد رفت و طرف های دیگر هم در شورا خواهند دید.

وی ادامه داد: وقتی این گزارش در شورای حکام آنالیز می گردد باید ببینند که چرا جمهوری اسلامی ایران پس از 16 گزارش که مؤید اجرای تعهدات و پایبندی به آن بوده است؛ این اتفاقات می افتد.

کمالوندی تأکید کرد: علت این موضوع پس از صبر استراتژیک یک ساله جمهوری اسلامی تعیین است و فکر نمی کنم هیچ کشوری در جهان باشد که علت این اقدامات جمهوری اسلامی را نداند. این اقدامات منصفانه و در حدی است که برای احقاق حقوق کشور صددرصد ضروری است.

وی درباره سفر مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران گفت: از مدیرکل موقت آژانس دعوت نموده بودیم تا به تهران بیاید، فردا به ایران می آید و با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر خارجه دیدار می نماید.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 347

به "کمالوندی: گازدهی به سانتریفیوژهای جدید در گام سوم کاهش تعهدات برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: گازدهی به سانتریفیوژهای جدید در گام سوم کاهش تعهدات برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید