چه شوخی بگویی چه جدی همیشه عده ای ناراحت اند

به گزارش لوکو، عباس محبی که این روزها برنامه طنز و موزیکال نیشتر را با رویکرد انتقادی برای رادیو گویندگی و نویسندگی میکند، می گوید: همیشه افرادی هستند که چه جدی بگویی و چه شوخی، ناراحت می شوند و البته کسی که انتقادها را به خودش می گیرد، حتما در آن موضوع ایراداتی دارد!

چه شوخی بگویی چه جدی همیشه عده ای ناراحت اند

عباس محبی - گوینده و بازیگر برنامه های طنز رادیو - که مدتی است با برنامه طنز نیشتر در رادیو سلامت سراغ موضوعات پزشکی و سلامت رفته است، در گفت وگویی با خبرنگاران درباره این برنامه توضیح داد: سعی می کنیم محتوا عامیانه و قابل فهم باشد تا همه بتوانند از این برنامه استفاده کنند. نیشتر بهانه ای است برای اینکه هم به جامعه پزشکی و هم بیماران هشدار دهیم. خط قرمزها را هشدار دهیم و به بیمارستان ها و مراکز درمانی از اتاق عمل گرفته تا مدیرت بیمارستان و مدیریت بهداشتی جامعه نیشتر بزنیم؛ سعی می کنیم زخم هایی که بر گرده این سیستم هست را بشکافیم، عیب یابی کنیم و عیب هایش را در قالب طنز بگوییم.

محبی درباره وجه تسمیه برنامه رادیویی نیشتر توضیح داد: نام برنامه نیشتر است؛ در قدیم با استفاده از نیشتر دمل های چرکی را می شکافتند و بعد از شکافتن و مشخص شدن اندازه بیماری، برای بیمار دارو تجویز می کردند. این برنامه به خاطر چنین موقعیتی که برای خودش درست کرده، نیشتر نامگذاری شده است.

این هنرمند قدیمی که نویسندگی برنامه نیشتر را هم عهده دار است، درباره اینکه ممکن است با نگاه طنز به معضل کرونا، پیامی که باید، به مخاطب القاء نشود؟ نام کرد: به نام نویسنده برنامه، با کارگردان (خانم خواجه نصیر) و دیگر نویسندگان صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در یک برنامه طنز، جدی صحبت کنیم دیگر اصلا طنز نیست؛ کار طنز همین است؛ به قول یکی از دوستان کار طنز مانند کپسولی است که درونش داروی تلخی دارد اما روکش شیرینی روی آن کشیده اند تا بیمار تناولش کند و از گزند تلخی دارو در امان مانده و حالش خوب شود. در عالم طنز تا جایی که بتوانیم سعی می کنیم هشدارگونه عمل شود. در ترانه هایی که اکثرا خود بنده می نویسم سعی می کنم دیدگاه های پزشکی و مسائلی که پزشکان خیلی روی آن تاکید دارند را لحاظ کنیم تا اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود. سعی می کنم هشدارهای پزشکی و آموزش های پزشکی لحاظ شود و در عین حال جنبه طنز کار هم از بین نرود و خنده بر لب بیاورد، البته تا جایی که قبح مساله نریزد.

این گوینده با بیان اینکه در حوزه های مختلف در شبکه های مختلف فعال است و کم تحملی از طنزهای انتقادی در زمینه های مختلف را شاهد بوده است، ادامه داد: بعضی ها هر کاری کنی چه جدی بگویی و چه شوخی بگویی ناراحت می شوند و کلا اهل نقد نیستند. متاسفانه همه ما ایرانی ها توان نقد پذیری مان کم است. از بازتاب برنامه ها و تماس هایی که گرفته می شود متوجه می شویم که بعضی ها دوست ندارند و می گویند چرا مدام می خواهید ما را نصیحت کنید. درباره محیط زیست و عبور از چراغ قرمز و ترافیک هم همین عکس العمل را داریم. بعضی ها دوست دارند جبهه بگیرند و مقابل آدم بایستند؛ حالت تدافعی به خود می گیرند و فکر می کنند ما مسخره شان می کنیم.

محبی افزود: فردی که کنایه های طنز را به خودش می گیرد حتما خودش رعایت نمی کند حالا چه کرونا باشد چه ترافیک و چه موارد دیگر. اگر ما نقدپذیر باشیم و به حرف هم گوش دهیم و خود را اصلاح کنیم این مسائل به وجود نمی آید یا کمتر به وجود می آید. سعی می کنیم تا جایی که می توانیم لبخندی بر لب آورده و حرفمان را هم بزنیم.

گوینده و نویسنده برنامه رادیویینیشتر در عین حال با اشاره به ایرادهای برنامه، گفت: در برنامه نیشتر از نظر محتوایی مشکل داریم. ما در شبکه سلامت کار می کنیم که همه در رشته های مختلف پزشکی متخصص هستند. من خودم در کسوت نویسنده به مدیریت شبکه این گله را کردم که سر ضبط ما باید یک پزشک متخصص باشد تا وقتی اصطلاحات پزشکی را به کار می بریم و درباره موضوعات تخصصی صحبت می کنیم، به ما مشاوره بدهد. ما این مسائل را داریم و می پذیریم. نمی گوییم برنامه مان بی عیب و ایراد است؛ ما همانطور که انتظار داریم مردم انتقادپذیر باشند خودمان هم گوش به فرمان هستیم که برنامه نیشتر و سایر برنامه ها مورد نقد و بررسی قرار بگیرد تا با همکاری مردم بتوانیم برنامه های بهتری را تقدیمشان کنیم.

محبی در سرانجام درباره فعالیت های رادیویی اش گفت: علاوه بر برنامه نیشتر رادیو سلامت و برنامه صبح جمعه، در رادیو فرهنگ هم مشغول به کار هستم و هر هفته به مدت دو ساعت و نیم برنامه ای مثل نیشتر داریم که در آن به مسایل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می پردازیم. این برنامه پخش زنده و به صورت موزیکال است. با مخاطب ها هم از راه های مختلفی ارتباط داریم و برنامه مورد توجه قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1666

به "چه شوخی بگویی چه جدی همیشه عده ای ناراحت اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه شوخی بگویی چه جدی همیشه عده ای ناراحت اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید