سنگاپور می خواهد به قطب تجارت الکترونیک آسیا تبدیل گردد

به گزارش لوکو، کشور کوچک اما پیشرفته سنگاپور مدتی است که رویای تبدیل شدن به یک قطب تجارت الکترونیک در سطح آسیا و دنیا را در سر می پروراند، اما احتمالاً در این راستا با چالش های جدی روبرو خواهد شد.

سنگاپور می خواهد به قطب تجارت الکترونیک آسیا تبدیل گردد

همراه ما باشید تا با تور سنگاپور ارزان از توسعه‌یافته ترین کشور آسیا دیدن کنید.

با توجه به همه گیری ویروس کرونا و دگرگون شدن رفتار مصرف نمایندگان در اقصی نقاط دنیا، هرروز تعداد بیشتری از شهفرایندان کشورهای جنوب شرق آسیا به خرید آنلاین روی می آورند و اقتصاد دیجیتال در این منطقه طی ماه های اخیر شاهد رشد چشمگیری بوده است.

بن کینگ، مدیر منطقه ای شرکت گوگل در سنگاپور، درباره رشد روزافزون تجارت الکترونیک در جنوب شرق آسیا و فرصتی که در این میان نصیب سنگاپور شده است، می گوید: تجارت الکترونیک در جنوب شرق آسیا در حال جهش است. اما چیزی که می تواند سنگاپور را متمایز کند، سیاست های و ابتکاراتی است که به فراهم سازی یک محیط مناسب برای شکوفایی صنعت دیجیتال و اقتصاد دیجیتال یاری می نمایند.

اما این فعال صنعت دیجیتال در عین حال خاطرنشان می نماید که دولت-شهر سنگاپور با کمبود شدید نیروی کار ماهر در صنعت دیجیتال -که برای تبدیل شدن به یک بازیگر دنیای در عرصه تجارت الکترونیک کاملاً حیاتی است- دست وپنجه نرم می نماید. دولت سنگاپور برای فائق آمدن بر این چالش مهم، تفاهم نامه هایی را برای همکاری با شرکت گوگل به منظور آموزش مهارت های شغلی لازم به شهفرایندان سنگاپوری که در پی ورود به مشاغل دیجیتال هستند، به امضا رسانده است.

بن کینگ در این خصوص تأکید می نماید: چالش مهمی که ما در جهت تبدیل شدن سنگاپور به یک قطب واقعی و تأثیرگذار منطقه ای در حوزه تجارت الکترونیک شاهدش هستیم، مسئله توسعه ظرفیت های نیروی کار است. در اینجا مسئله اصلی لزوماً کمبود شغل های دیجیتال نیست، بلکه کمبود مهارت های دیجیتال است. در حال حاضر یاری کردن به نیروی کار برای ایجاد و تقویت مهارت های دیجیتال برای در اختیار گرفتن شغل های موجود، یک احتیاج فوری به تعداد می آید.

شرکت گوگل بر اساس تفاهم نامه هایی که با دولت سنگاپور منعقد نموده است، تمرکز خود را بر یاری کردن به آموزش مهارت های نو به افرادی که از همه گیری ویروس کرونا ضربه خورده اند، قرار داده است. بن کینگ که به اسم مدیر منطقه ای گوگل در سنگاپور مسئولیت مهمی در اجرای طرح ارتقای مهارت های دیجیتال نیروی کار سنگاپور دارد، در این خصوص می گوید: ما این برنامه را طراحی نموده ایم تا بتوانیم به دگرگونی های مرتبط با همه گیری ویروس کرونا واکنش فوری نشان دهیم. این برنامه واقعاً افرادی را در بر می گیرد که [در جریان بحران کرونا] شغل خود را از دست داده اند. در این برنامه فرصتی برای آنها فراهم می گردد تا بتوانند ظرف یک دوره 6 الی 9 ماهه مهارت های لازم را بیاموزند. چیزی که ما کوشش می کنیم انجامش دهیم، این است که مهارت هایی را توسعه دهیم که فکر می کنیم برای توسعه و تکامل تجارت الکترونیک در سطح منطقه، اساسی هستند.

در بحبوحه همه گیری کرونا، فرایند صعودی آمار کاربران اینترنت در کشورهای جنوب شرق آسیا با سرعت زیادی ادامه یافته است. بر اساس گزارش مشترک گوگل، هلدینگ تماسِک سنگاپور و شرکت مشاوره مدیریت بین اند کامپنی از فرایند توسعه تجارت الکترونیک در جنوب شرق آسیا، تنها در سال گذشته میلادی حدود 40 میلیون نفر به آمار کاربران اینترنت در این منطقه افزوده شده است. گردآورندگان این گزارش تأکید نموده اند که همه گیری ویروس کرونا، اقبال گسترده شهفرایندان کشورهای جنوب شرق آسیا به اینترنت و فعالیت های آنلاین را در پی داشته است.

گزارش مشترک گوگل، تماسِک و بین اند کامپنی نشان می دهد که در سال 2020 حدود 36 درصد از مصرف نمایندگان خدمات آنلاین در جنوب شرق آسیا، مصرف نمایندگان نو بوده اند که 90 درصد از آنها اعلام نموده اند که تمایل دارند پس از سرانجام همه گیری ویروس کرونا همچنان از خدمات آنلاین و دیجیتال استفاده نمایند.

به گفته سلنا لینگ اقتصاددان ارشد شرکت خدمات مالی و بانکداری OCBC سنگاپور، برای اینکه سنگاپور بتواند از فرایند رو به رشد آمار مصرف نمایندگان خدمات دیجیتال در جنوب شرق آسیا بهره مالی ببرد، چندین عامل باید در کنار هم قرار گیرند. وی در این خصوص شرح می دهد: ما برای این منظور به یک جمعیت نسبتاً مسلط به اینترنت، ضریب نفوذ بالای تلفن همراه و دسترسی خوب به اینترنت با قیمت مناسب احتیاج داریم. علاوه بر این، ارائه خدمات و کالاهای خوب هم لازم است.

دولت سنگاپور میخواهد در راستای راهبرد تبدیل شدن این کشور کوچک به یک قطب منطقه ای تجارت الکترونیک، تا سال 2025 دو شبکه اینترنت نسل پنجم (5G) را در کشور برقرار کند. اینترنت نسل پنجم امکان دسترسی پایدار به اینترنت با سرعتی بسیار بالاتر از سرعت کنونی را فراهم می نماید. وزرت تجارت و صنعت سنگاپور می گوید این دو شبکه اینترنت نسل پنجم در واقع نقش ستون فقرات اقتصاد دیجیتال را در سنگاپور ایفا نموده و به تقویت ظرفیت ها و زیرساخت های این کشور برای مدیریت حجم عظیمی از سفارشات بین المللی یاری خواهند کرد.

سلنا لینگ با اشاره به اینکه دولت سنگاپور با در پیش گرفتن راهبرد کشور هوشمند، رهبری کوشش ها برای تبدیل شدن سنگاپور به قطب تجارت الکترونیک در آسیا را برعهده گرفته است، می گوید: اقتصاد دیجیتال، دولت دیجیتال و جامعه دیجیتال سه رکن یک کشور هوشمند هستند. بنابراین راهبرد کشور هوشمند همه الزامات برای موفقیت در راهبرد تجارت الکترونیک [تبدیل شدن سنگاپور به قطب تجارت الکترونیک آسیا] را در خود جای داده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1713

به "سنگاپور می خواهد به قطب تجارت الکترونیک آسیا تبدیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگاپور می خواهد به قطب تجارت الکترونیک آسیا تبدیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید