ورزش به علت افزایش تعداد عمق تنفس، ذرات آلاینده بیشتری را وارد ریه می نماید

یک متخصص پزشکی ورزشی می گوید: هر چند که ورزش منظم برای بهبود آمادگی جسمانی و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها توصیه می گردد، ولی انجام تمرینات ورزشی هنگام آلودگی هوا به ویژه زمانی که شاخص کیفیت هوا بالاتر از 100 است، توصیه نمی گردد.

ورزش به علت افزایش تعداد عمق تنفس، ذرات آلاینده بیشتری را وارد ریه می نماید

دکتر احمد باقری مقدم در گفت وگو با خبرنگاران، اضافه نمود: در شرایط آلودگی بالای هوا، فضاهای ورزشی باز نظیر ورزشگاه های ورزشی رو باز و ایستگاه های ورزشی کنار خیابان های اصلی شهرها نمی تواند مکان مناسبی برای ورزش کردن باشد.

وی گفت: در زمان هایی که آلودگی در بیشترین حد است باید از ورزش کردن و حتی فعالیتهای روزانه خارج از منزل خودداری کرد.

نزدیک جاده ها و خیابان هایی که کامیون های سنگین و اتوبوس ها در آن در حرکت هستند، ندوید. همچنین در شرایط آلودگی زیاد هوا با ورزش در فضاهای بسته نظیر سالن می توان اثرات آلودگی هوا را کاهش داد.

متخصص پزشکی ورزشی اظهار کرد: در صورت امکان درون خانه ورزش کنید و یا ابتدای صبح یا بعد از غروب ورزش کنید. اگر دچار اشکال تنفسی شدید، فورا ورزش را متوقف کنید و به نزد پزشک بروید.

وی توصیه کرد: سعی کنید در شرایط آلودگی هوا در جایی ورزش کنید که جریان باد وجود دارد، زیرا جریان باد ذرات بسیار ریز آلاینده ها را با خود می برد و دیگر درهنگام تحرک آن را استنشاق نخواهید کرد.

رییس هیات پزشکی ورزشی استان اصفهان گفت: از ورزش کردن در ساعات شلوغ و پرترافیک جداً پرهیز کنید. زیرا هر چقدر تعداد خودروها و وسایل نقلیه در خیابان ها بیشتر باشد به معنی آلودگی بیشتر هواست. همچنین پارک های بزرگ را برای ورزش کردن انتخاب کنید. چون هر چقدر بین شما و خیابان تعداد درختان بیشتری وجود داشته باشد، آلودگی هوا کمتراست.

باقری مقدم توضیح داد: در حین ورزش به علت افزایش تعداد تنفس، افزایش عمق تنفس و تنفس دهانی احتمال آلودگی و آسیب های ذرات آلاینده به ریه ها بیش از افراد در شرایط عادی است. بنابراین تصمیم گیری درباره ورزش براساس شاخص کیفیت هوا باید با حساسیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه نمود: ورزش در شرایط ناسالم موجب ممنوعیت ورزش در افراد حساس در فضای باز خواهد شد و کاهش شدت تمرینات در افراد سالم در شرایط خیلی ناسالم ورزش در هوای آلوده ممنوع و توصیه می گردد در فضاهای باز بسته، سالن های ورزشی و منازل انجام گیرد. شاخص کیفیت مجاز برای مسابقات حداکثر تا ضریب 150 است و در شاخص کیفیت بالاتر از آن به تعطیلی مسابقات توصیه می گردد.

این متخصص پزشکی ورزشی در سرانجام تاکید نمود: هر چند که ورزش منظم برای بهبود آمادگی جسمانی و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها توصیه می گردد ولی ممکن است انجام تمرینات شدید ورزشی در شرایط آلودگی هوا از فواید آن بکاهد. البته برخی از صاحبنظران اثرات سودمند ورزش را حتی در چنین شرایطی بر مضرات احتمالی غالب می دانند ولی در شرایطی که عدد شاخص کیفیت هوا بالاتر از 100 باشد ترجیح داده می گردد که از فعالیت سنگین در هوای باز آلوده به ویژه در مناطقی که ترافیک سنگین و کم تحرک وجود دارد، پرهیز گردد. البته آلودگی نباید بهانه ای برای کم تحرکی گردد و در روزهای آلوده انجام تمرینات در فضاهای بسته ای که تهویه و کیفیت هوای مناسبی دارند، از راهکارهای جایگزین است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ورزش به علت افزایش تعداد عمق تنفس، ذرات آلاینده بیشتری را وارد ریه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش به علت افزایش تعداد عمق تنفس، ذرات آلاینده بیشتری را وارد ریه می نماید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید