هشدار نسبت به واردات دستگاه های ارزان و بی کیفیت، به اندازه اتحادیه اروپا دستگاه لیزر داریم

به گزارش لوکو، دانشیار مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران نسبت به واردات دستگاه های بی کیفیت و ارزان قیمت لیزر با مصارف زیبایی هشدار داد و با تأکید بر ضرورت سر و سامان دادن به این حوزه، گفت: آماری وجود دارد که در ایران به اندازه کل اتحادیه اروپا دستگاه لیزر داریم و استفاده از لیزر در راستای زیبایی در کشور ما محل سوء استفاده سودجویان است.

هشدار نسبت به واردات دستگاه های ارزان و بی کیفیت، به اندازه اتحادیه اروپا دستگاه لیزر داریم

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

سید مهدی طبایی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه عمده تحقیقات برای یاری به درمان بیماران دچار زخم یا اسکار به جا مانده از زخم در مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران در حال اجرا است، گفت: لیزر در حوزه پزشکی به عنوان یک ابزار شناخته می گردد که این ابزار باید توسط فرد متبحر، که از تخصص لازم برخوردار است، مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: تصور کنید که تیغ یا چاقو هم ابزار هستند اما اینکه همه بخواهند با استفاده از تیغ یا چاقو دست به جراحی بزنند طبیعتاً درست نیست؛ متأسفانه در حوزه استفاده از لیزر در پزشکی که عمده استفاده آن در حوزه پوست و مو است، بی نظمی عجیبی در کشور ما حکم فرماست و واردات دستگاه های غیرضروری، بی کیفیت و ارزان قیمت در کشور به راحتی انجام می گردد.

رییس جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران توضیح داد: آماری که سال گذشته منتشر شده بود این است که تعداد دستگاه های لیزر موجود در کشور ما، معادل دستگاه های لیزر موجود در اتحادیه اروپا است. این موضوع نشان دهنده بی نظمی مزمن در این حوزه است که بایستی سر و سامانی به آن داده گردد.

طبایی با تأکید بر آن که مهم است که لیزر کجا، کی، از سوی چه شخصی و در راستای چه هدفی استفاده می گردد، اظهار کرد: بر این اساس استفاده از لیزر می تواند بسیار مناسب یا مخرب باشد و عوارض خاص خودش را به جا بگذارد.

وی در پاسخ به اینکه استفاده از لیزر برای مقاصد درمانی یا زیبایی با چه نسبتی انجام می گردد، شرح داد: آمار دقیقی در این حوزه وجود ندارد اما با توجه به آمار بی رویه ورود دستگاه های لیزر به کشور، به نظر می رسد عمده استفاده از لیزر در کشور ما در حوزه زیبایی باشد که به نظر می رسد انواع سوء استفاده و طمع سودجویان برای کسب درآمد هم در همین حوزه متمرکز شده است.

رییس پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران در خاتمه به چشم انداز کلی علم لیزر پرداخت و گفت: علم لیزر در جهان در حال پیشرفت است و روزانه ابزارها و مدالیته های جدید در این حوزه فراوری می گردد. علم لیزر علاوه بر بحث درمان، در حوزه تشخیص هم راهگشای کارهای جدیدی است به طوری که تشخیص سرطان های پوست از طریق ابزارهای نوری در حال تسهیل شدن است.

طبایی گفت: امکان استفاده از لیزر برای تشخیص بیماری های پوستی و حتی سرطان ها، چشم انداز مثبت و خوبی در علم لیزر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 524

به "هشدار نسبت به واردات دستگاه های ارزان و بی کیفیت، به اندازه اتحادیه اروپا دستگاه لیزر داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نسبت به واردات دستگاه های ارزان و بی کیفیت، به اندازه اتحادیه اروپا دستگاه لیزر داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید