نظم انتشار منظم ترین روزنامه سیستان و بلوچستان بی نظم شد

به گزارش لوکو، شرایط اقتصادی مطبوعات و افزایش قیمت کاغذ نخستین قربانی را در مطبوعات سیستان و بلوچستان گرفت و نظم انتشار منظم ترین روزنامه این استان را بی نظم کرد.

نظم انتشار منظم ترین روزنامه سیستان و بلوچستان بی نظم شد

به گزارش لوکو- دیروز نخستین روزی بود که جای خالی روزنامه سیستان و بلوچستان روی دکه های روزنامه فروشی استان خالی بود. روزنامه ای که همین دو سال پیش جایزه برتر پاکیزه نویسی را از فرهنگستان زبان و ادبیات کشور کسب کرد و به عنوان رسانه برتر استانی کشور در پاکیزه نویسی زبان فارسی معرفی شد.

این روزنامه در آخرین رتبه بندی وزارت ارشاد، دومین روزنامه حرفه ای استان شده و بالاتر از برخی روزنامه های سراسری قرار گرفته است. بر اساس اطلاعات معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان منظم ترین روزنامه استان در نظم انتشار است و تقریبا در سه سال اخیر تنها در روزهای تعطیل نشر نداشته است.

مسئولان این روزنامه محلی روز پنج شنبه گذشته به یکباره شماره 1349 این نشریه را به روی دکه ها فرستادند که یک تیتر اصلی داشت، تیتری با عنوان آخرین شماره که خبر از تعطیلی این روزنامه می داد.

در این یادداشت آمده است؛

سخت است خداحافظی حتی اگر موقت باشد آن هم پس از 10 سال همنشینی و هم صحبتی با مردمی که به مرام و معرفت، بزرگی و بزرگواری و صفا و صداقت، شهره اند. مردمانی که اگر قدمی برایشان برداری از عمق وجود قدردان هستند و فراموش نمی کنند، ساکنان سرزمین اساطیری که بزرگی و بزرگ منشی شان چون رستم دستان است و خدمت به آنان به هر اندازه، باز هم کم است.

روزنامه امروز و این سال های سیستان و بلوچستان که با گذر از 10 سال حضور در استان و ورود به سال یازدهم به افقی بیش از این می اندیشید تا هر صبح و طلوع خورشید از مشرق زمین، خود را مهمان دل های مهربان مردم این دیار ببیند، مدت زمانی است با وضعیت و فشارهای مالی حاکم بر جامعه و به تبع آن رسانه ها و به ویژه مطبوعات با سختی ادامه حیات می دهد و اگرچه سهل و راحت ترین کار را بسان بسکمک دیگر از روزنامه ها تعطیلی و توقف انتشار می دید اما هر بار به امید بهبود شرایط، ادامه کار داد تا مانع از دستیابی مردم منطقه به رسانه مورد اعتماد خود نشود.

گذر از سربالایی مسائل به ویژه تهیه کاغذ برای انتشار سیستان و بلوچستان آن قدر سخت و سخت شد که در دی ماه گذشته، سوخت و انرژی را گرفت و آهنگ توقف را نواخت اما آن چه مجدد آن را به حرکت واداشت؛ تماس ها و درخواست های برخی از مدیران مرتبط استان و مسئولان بود که روزنه هایی از امید به کمک و مساعدت را چراغ حرکت قرار داد.

اما امروز و در این روز و با سخت تر شدن شرایط حتی به نسبت ماه قبل و البته محقق نشدن مساعدت ها و وعده هایی که نیروی محرکه تداوم کار بود به ناچار و بسان بسکمک دیگر از روزنامه ها و برخلاف میل باطنی از محضر خوانندگان و مخاطبان محترم عذرخواهی و خداحافظی می کنیم و البته این قول را هم می دهیم در صورت مساعد شدن شرایط مالی موسسه یا کمک دستگاه های استان، مجدد در خدمت مردم فهیم استان باشیم با این توضیح که موسسه فرهنگی هنری خراسان به عنوان صاحب امتیاز روزنامه سیستان و بلوچستان از بهمن 87 در این استان با راه اندازی دفتر سرپرستی روزنامه خراسان، انتشار ویژه نامه های خراسان و نیز دریافت مجوز و انتشار روزنامه سیستان و بلوچستان هزار و 349 شماره از این روزنامه را منتشر کرد.

موسسه فرهنگی هنری خراسان، فعالیت در استان را بدون تعریف کسب هر نوع منفعتی آغاز کرد و توانست علاوه بر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ده ها نفر از نیروهای بومی منطقه، زمینه اطلاع رسانی صرف و بدون دسته بندی حزبی و گروهی را فراهم سازد تا سهمی در ارتقای وضعیت فرهنگی، خبری و اطلاع رسانی داشته باشد. در این مدت نیز توجه به قابلیت های منطقه، کمک به توسعه استان و معرفی سیستان و بلوچستان به عنوان منطقه ای بکر با جاذبه های مختلف گردشگری، کشاورزی، مالی و ... را به عنوان اولویت خود تعریف کرد و در این واپسین شماره، خرسند است که به اعتقاد بسکمک، در این رسالت خود تا حد زیادی پیروز بوده است و مهم تر از همه این که معرفی سیستان و بلوچستان امن و تغییر نگاه ها را در اذهان هموطنان دنبال و تثبیت کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 160

به "نظم انتشار منظم ترین روزنامه سیستان و بلوچستان بی نظم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظم انتشار منظم ترین روزنامه سیستان و بلوچستان بی نظم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید