مهمترین محوطه باستانی غرب کشور هم زمین بازی شد، محوطه ساسانی قصرشیرین زمین فوتبال و محل تمرین حرکات ورزشی شد، میلاد وندایی، باستان شناس دوره ساسانی: مقصر وزارت میراث فرهنگی است

به گزارش لوکو، خبرنگاران: پس از ماجرای ورود پارکورکار نوجوان به تخت جمشید و انجام حرکات نمایشی بر آثار این محوطه ثبت جهانی شده که به عذرخواهی نوجوان پارکورکار منتج شد، حالا تصاویری در اختیار خبرنگاران قرار گرفته است که یکی از مهمترین محوطه باستانی و ساسانی غرب کشور در شهرستان قصر شیرین کرمانشاه تبدیل به زمین فوتبال و تمرین حرکات ورزشی بر پایه ستون های ساسانی شده است.

مهمترین محوطه باستانی غرب کشور هم زمین بازی شد، محوطه ساسانی قصرشیرین زمین فوتبال و محل تمرین حرکات ورزشی شد، میلاد وندایی، باستان شناس دوره ساسانی: مقصر وزارت میراث فرهنگی است

مجموعه قصرشیرین به گفته باستان شناس ها از قدیمی ترین آثار ساسانی در غرب کشور و جزو 50 اثر نخست ثبت شده کشور در فهرست آثار ملی است. فعالان میراث فرهنگی کشور با ارسال تصاویر تبدیل شدن یکی از مجموعه های کهن باستانی ایران به زمین ورزش در قصر شیرین هشدار می دهند که در صورت تداوم این فرایند آثار تاریخی ایران به تدریج از بین خواهد رفت.

میلاد وندایی باستان شناس دوره ساسانی که کتاب سنگ نگاره های دوره ساسانی با عنوان شاهان بر سنگ را نگاشته است در گفت وگو با خبرنگاران ضمن هشدار نسبت به بی توجهی در صیانت از محوطه های باستانی می گوید: مجموعه ساسانی قصر شیرین از اوایل دوره ساسانی رونق داشته و آثار معماری این مجموعه شامل قصر، کاخ، چهارطاقی و آتشکده و مجموعه بناهای گسترده ای است که در این شهر ساسانی ساسانی قرار داشت.

او می گوید: این مجموعه شرایط حفاظتی و مرمتی مناسبی ندارد و طی سال های گذشته اتفاق های بدی برایش افتاد و حتی در دوران جنگ نیز آسیب های زیادی دید تا جایی که هنوز آثار و نشانه های برخورد گلوله و خمپاره در آثار معماری آن وجود دارد.

به گفته این باستان شناس، محوطه ای که بچه های محلی قصر شیرین در حال بازی فوتبال و انجام تمرینات ورزشی بر سازه های باستانی آن مشاهده می شوند، یکی از شاخص ترین آتشکده های دوره ساسانی به نام مجموعه چهار قاپو است که حالا تبدیل به زمین ورزش و بازی شده است.

وندایی با اشاره به ماجرای پارکورکار تخت جمشید می گوید: چندی پیش فیلم پارکور در تخت جمشید منتشر شد و حالا هم تصاویر تبدیل شدن محوطه باستانی قصر شیرین منتشر شده است که این اتفاق ها آسیب زیادی به مجموعه های باستانی می زند.

به گفته میلاد وندایی، مقصر این شرایط بچه های محلی نیستند. بلکه مجموعه وزارت میراث فرهنگی است چون وقتی رییس اداره میراث فرهنگی کرمانشاه یک مدیر غیرمتخصص باشد و مدیر میراث فرهنگی قصر شیرین هم یک فوق دیپلم کامپیوتر، تعجبی نیست که چنین شرایطی در محوطه های باستانی ایجاد گردد و هیچکس هم جوابگو نباشد.

این باستان شناس دوره ساسانی درخصوص ارزش های تاریخی قصر شیرین گفت: قصر شیرین آثار ساسانی زیادی دارد و از شهرهایی است که از دوره ساسانی و قبل از آن آثار تاریخی زیادی دارد. این شهر در دوره بعد از ساسانی هم مورد استفاده بود و دارای مناطق غنی از آثار تاریخی است. اما وقتی یک مدیر غیر متخصص را برای اداره میراث فرهنگی چنین منطقه ای انتخاب نمایند، محوطه های باستانی هم به زمین فوتبال و تمرینات ورزشی تبدیل می گردد.

او با اشاره به کوشش ها برای نجات طاق کسری در جنوب بغداد که تنها اثر شکوهمند معماری دوره ساسانی در خارج از مرزهای ایران است اضافه نمود: به دنبال نجات طاق کسری هستیم. ولی می بینیم که در داخل کشور آثار و محوطه های تاریخی در حال نابودی هستند.

وندایی گفت: باید از وقوع اتفاق هایی که در داخل کشور موجب نابودی و تخریب آثار تاریخی می گردد جلوگیری کرد و با فعالیت های فرهنگی اقدام به فرهنگسازی گردد.

این باستان شناس دوره ساسانی خاطرنشان کرد: وزارت میراث فرهنگی باید مدیران غیرمتخصص و غیرمسئول را برکنار کند و از مدیران دلسوز و متخصص برای مدیریت بر محوطه ها و آثار تاریخی ایران استفاده کند تا شاهد تکرار اتفاق های تلخ در محوطه های باستانی نباشیم.

منبع: صدای میراث
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1467

به "مهمترین محوطه باستانی غرب کشور هم زمین بازی شد، محوطه ساسانی قصرشیرین زمین فوتبال و محل تمرین حرکات ورزشی شد، میلاد وندایی، باستان شناس دوره ساسانی: مقصر وزارت میراث فرهنگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین محوطه باستانی غرب کشور هم زمین بازی شد، محوطه ساسانی قصرشیرین زمین فوتبال و محل تمرین حرکات ورزشی شد، میلاد وندایی، باستان شناس دوره ساسانی: مقصر وزارت میراث فرهنگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید