محققان روش جدید برای شکل دهی به نانوذرات پیدا کردند

به گزارش لوکو، محققان روشی ارائه کردند که با استفاده از آن می توان شکل نانوذرات را کنترل و در نهایت، مواد توخالی فراوری کرد که در بخش فراوری کاتالیست قابل استفاده هستند.

محققان روش جدید برای شکل دهی به نانوذرات پیدا کردند

به گزارش گروه فناوری لوکو، دانشمندان برای اولین بار از نور برای کنترل شکل نانوذرات استفاده کردند و با این کار پیروز به ساخت بلور های توخالی با ابعاد میکرونی شدند. این بلور ها از جنس اکسید مس بوده که دارای پوسته ای توخالی هستند.

برایس ساتلر از محققان دانشگاه واشنگتون و از پژوهشگران این پروژه می گوید: چنین ذراتی می توانند کاربرد های زیادی در آینده داشته باشند، از آن ها می توان برای فراوری کاتالیزور با قیمت پایین استفاده کرد، کاتالیزور هایی که برای زدایش دی اکسیدکربن از اتمسفر به کار گرفته می شوند. همچنین این ذرات می توانند در بهبود تصویربرداری استفاده شوند.

در این پروژه از نور مرئی، محلول قلیایی و یک منبع تامین ولتاژ استفاده می گردد. تابش نور به میکروبلور های اکسید مس موجب می گردد تا الکترون های آن برانگیخته شده و این الکترون ها با یون های مس ترکیب می شوند و در نهایت اتم های مس منظم تشکیل می شوند. این اتم ها دیگر به اکسیژن محدود نمی شوند و می توانند به سطح ذرات دیگر بپرند و در نهایت پوششی از جنس مس روی سطح ذرات ایجاد می نمایند، پوششی که می تواند از سطح زیرین حفاظت کند.

ساختار بلور معین می نماید که کدام وجه آن محافظت گردد و کدام وجه حل گردد. آرایش اتمی وجوه موجب می گردد که بعضی الکترون ها به سادگی برانگیخته شوند و اتم ها به سطح منتقل شوند، اما سطح محافظت نشده به سادگی حل و موجب می گردد شکل هندسی ذرات تغییر کند.

محققان این پروژه معتقدند که یافته های این تحقیق می تواند برای طراحی کاتالیست هایی با راندمان بالا استفاده گردد. مساحت سطحی بالای ذرات و شکل هندسی ویژه آن ها موجب می گردد تا این ساختار بتواند واکنش گیراندازی کربن را تسهیل کند.

در تصویربرداری میکروسکوپی از نمونه های زیستی نظیر خون و ادرار این ساختار های توخالی می تواند مولکول های زیستی را محاط نموده و امکان شناسایی ترکیباتی که در حالت عادی تشخیص آن ها چالش برانگیز است را تسهیل کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 805

به "محققان روش جدید برای شکل دهی به نانوذرات پیدا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان روش جدید برای شکل دهی به نانوذرات پیدا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید