صف خرید برای پسته 200 هزار تومانی!

مردم در حالی پشت در مغازه ای قدیمی در قسمت خشکبار فروشی های بازار تهران صف کشیده اند که قیمت پسته این مغازه 200 هزار تومان است. آنان کیفیت بالا و قیمت مناسب را علت انتظار خود عنوان می نمایند.

صف خرید برای پسته 200 هزار تومانی!

به گزارش ، یکی از آقایانی که در صف خرید پسته ایستاده است درباره علت ایستادنش در این صف می گوید: قرار است برای تازه عروسم شب چله ای ببریم و اگر این هفته آجیل نخرم، حتما تا هفته دیگر گران تر می گردد.

او ادامه می دهد: بالاخره باید آداب و رسوم را به جا آوریم. جوان های امروزی متوقع هستند. اینجا آمدم که با قیمت مناسب تر خرید کنم.

بر چسب قیمت پسته را می خوانم قیمت ها مختلف است، هر کیلو پسته از 160 تا 270 هزار تومان عرضه می گردد.

آقای دیگری که در انتهای صف قرار گرفته است چند بار به خبرنگار ایرنا تذکر می دهد که نوبت را رعایت کند. نگران است که مبادا نظم صف به هم بخورد.

شخص دیگری می گوید: سالهاست که از این مغازه خرید می کنم. اجناسش با کیفیت است. در این اوضاع و احوال که پسته در مغازه های بیرون تا 300 هزار تومان هم فروخته می گردد، اینجا قیمت مناسبی دارد.

خانم دیگری می گوید: خانه از پای بست ویران است باید از مبدا جلوی گرانی گرفته گردد، نباید جلوی شادی و دلخوشی مردم را گرفت اگر همین شب یلدا را هم برگزار نکنیم که نمی گردد.

یکی از باربران بازار جلوی مغازه آجیل فروشی توقف می نماید مردم را می نگرد. نگاهی به اجناس می اندازد و زیر لب می گوید: حیف که پول ندارم.

در مغازه دیگر، قیمت پسته کله قوچی اعلاء 270 هزار تومان است. قیمت آجیل مخلوط شب یلدا هم از 90 تا 110 هزار تومان عرضه می گردد.

برای آنالیز بیشتر به سبزه میدان در چهارراه گلوبندک می رویم. خشکبار فروشی ها، شلوغ و مردم در حال خرید هستند. قیمت پسته، برای همه جذابیت دارد و درباره آن صحبت می نمایند. پسته در این واحد های صنفی، 160 تا 250 هزار تومان برچسب قیمت دارد.پس از آن خبرنگار ایرنا به یکی از خشکبار فروشی های برند معروف در مرکز شهر می رود. در آنجا قیمت گرانترین پسته 262 هزار تومان و ارزان ترین آن 183 هزار تومان است.

از نرخ های بالا که بگذریم، مهم رفتار اجتماعی شهروندان است که با وجود قیمت های بالا همچنان مشغول خرید هستند. شاید درباره اقلام اساسی این ضرورت وجود داشته باشد، اما پسته کالایی ضروری نیست. اینکه چرا مردم اکنون این ضرورت را احساس می نمایند و مجبور به خرید چند برابر قیمت واقعی می شوند، جای تأمل دارد.

پیش از این اسدالله عسگر اولادی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، قیمت واقعی پسته در داخل کشور را بین 120 تا 130 هزار تومان مطرح کرد و گفته بود: قیمت پسته در بازار های صادراتی بین 130 تا 140 هزار تومان است، در حالی که این محصول در بازار داخلی با مبالغی بیش از 200 هزار تومان عرضه می گردد که گرانفروشی و اجحاف به مصرف نمایندگان به شمار می رود.

محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات استان تهران پسته 300 هزار تومانی را بازار گرمی و التهاب شب یلدا عنوان می نماید و در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا تعزیرات مانند سال های قبل طرح نظارت ویژه برای شب یلدا دارد یا خیر می گوید: بله سال جاری هم گشت ویژه برای یلدا خواهیم داشت.

اسفنانی می گوید: اگر به بازار تهران مراجعه داشتید، گزارش وضعیت قیمت ها را به تعزیرات ارائه دهید.

وی خاطرنشان می نماید: مرجع نرخ گذاری آجیل و خشکبار سازمان حمایت تولیدنمایندگان و مصرف نمایندگان و اتحادیه خشکبار است و تعزیرات مرجع رسیدگی به شکایات و تخلفات است.

سید یاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز می گوید: تعزیرات نمی تواند به موضوع گرانی پسته و خشکبار ورود کند، زیرا گزارش تخلف از اتحادیه و صنف دریافت نکرده است و اگر شهروندی از گرانی خشکبار به تعزیرات شکایت کند، پرونده تخلف تشکیل می دهد و برای رسیدگی باید به اتحادیه و صنف مراجعه کند.

رایگانی می گوید: این روند در قانون نظام صنفی مصوب سال 1392 معین شده است و در این خصوص دست تعزیرات بسته است.

منبع: ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1398 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 107

به "صف خرید برای پسته 200 هزار تومانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صف خرید برای پسته 200 هزار تومانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید