سیستم بریکس سنج آنلاین با کوشش شرکتی دانش بنیان طراحی و ساخته شد

به گزارش لوکو، سیستم بریکس سنج آنلاین که از سیستم های فناورانه و اساسی مورد احتیاج صنایع غذایی، دارویی وشیمیایی است، طراحی و ساخته شد.

سیستم بریکس سنج آنلاین با کوشش شرکتی دانش بنیان طراحی و ساخته شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، موسسه تحقیق و توسعه دانشمند پیروز به طراحی، ساخت و راه اندازی سیستم بریکس سنج آنلاین با تکیه بر دانش فنی شرکت های دانش بنیان داخلی شده است. این سیستم که با توجه به اعلام احتیاج یکی از شرکت های عظیم فعال در صنعت غذایی کشور ساخته شده، دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی است که با توجه به گستردگی احتیاج های صنعتی کشور به سامانه ها و سیستم های سنجش غلظت، میتواند نقش مهمی در تامین احتیاج های سایر صنایع داخلی داشته باشد و با بی احتیاج کردن کشور از واردات دستگاه ها و سیستم های مشابه مانع خروج ارز گردد.

درجه بریکس (Brix) شاخصی است که نشان دهنده درصد وزن مواد جامد موجود در محلول به وزن کل محلول است، به عبارت دیگر هرچه درجه بریکس محلولی بیشتر باشد، غلظت مواد جامد در آن محلول نیز بیشتر است؛ عوامل مختلفی مانند کنترل های دستی یا انسانی (عدم وجود اتوماسیون)، استهلاک و قدمت بالای دستگاه ها در نوسانات بریکس موثرند.

نوسانات بریکس خارج از رنج استاندارد باعث فراوری محصول نامنطبق شده و ضایعات را افزایش می دهد که این امر می تواند باعث توقف خط فراوری گردد؛ بنابراین با کنترل لحظه ای و آنلاین بریکس در خط فراوری ضمن جلوگیری از فراوری محصولات نامنطبق میتوانیم ضایعات را کاهش و از توقفات خط فراوری به علت تغییرات غلظتی نیز جلوگیری کنیم.

بریکس، بصورت چشمی قابل تشخیص و بصورت آزمایشگاهی (دستگاهی) قابل اندازه گیری است؛ در روش چشمی و تشخیص از روی رنگ محصول، خطای انسانی بسیار بالا بوده و باعث ایجاد ضایعات و توقف خط فراوری خواهد شد. روش آزمایشگاهی نیز دقیق تر، اما مستلزم صرف زمان و نمونه برداری می باشد. با توجه به دقت پایین روش های سنجش چشمی و زمان طولانی روش های اندازه گیری آزمایشگاهی، استفاده از بریکس سنج آنلاین و نصب آن در خط فراوری بهترین راهکار خواهد بود.

محققان شرکت های دانش بنیان مورد حمایت موسسه دانشمند با تکیه بر دانش فنی و درک گستردگی احتیاج غلظت سنجی در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی؛ این سیستم آنلاین را با ویژگی هایی مانند فراوری محصول یکنواخت و باثبات به لحاظ بریکس در کل فرآیند، ایمن بودن در مقابل نویز ها و ارتعاشات مکانیکی و مقاومت در برابر شستشو با انواع محلول ها طراحی و راه اندازی کردند و این سیستم هم اکنون با پیروزیت در کارخانه های هدف، استفاده میگردد.

پیروزیت متخصصان داخلی در فراوری این سیستم بریکس سنج با فناوری بالا میتواند نوید خودکفایی کشور در صنعت فراوری انواع بریکس سنج ها را دهد، صنعتی که عمده بازار آن هم اکنون در دست شرکت های خارجی است.

لازم به ذکر است، شبکه تحقیق و توسعه موسسه دانشمند با استفاده از توانمندی های شرکت های فناور و دانش بنیان در راستای یاری به صنایع کلیدی کشور و بومی سازی قطعات و حل مسائل فناورانه فعالیت میکند. موسسه دانشمند در راستای سیاست های کلان خود مبنی بر برطرف احتیاج های فناورانه صنایع بنیاد با تکیه بر توانمندی شرکت های دانش بنیان، آماده همکاری و حمایت از نخبگان و شرکت های دانش بنیانی است که با طرح های علمی و فناورانه توانایی گره گشایی از مسائل کشور را دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1073

به "سیستم بریکس سنج آنلاین با کوشش شرکتی دانش بنیان طراحی و ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم بریکس سنج آنلاین با کوشش شرکتی دانش بنیان طراحی و ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید