ساماندهی دستفروشان پایتخت به مدیریت قوی نیازمند است

به گزارش لوکو، تهران (پانا)-رئیس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی بیان کرد: شهرهای ایران در سال های اخیر به نحو روزافزونی با پدیده دست فروشی روبرو بوده اند، برای درک پدیده بهتر دست فروشی باید پیوند آن با دست کم سه قلمرو اجتماعی، که مدیریت شهری، فرصتهای شغلی و بازارهای اجتماعی را شامل می گردد.

ساماندهی دستفروشان پایتخت به مدیریت قوی نیازمند است

بنیامین شکوه فر در خصوص پدیده دست فروشی گفت: اهمال و تعلل مدیران شهری در ساماندهی این همشهریان کم برخوردار، می تواند شهر و شهروندان را با چالش هایی جدی روبرو کند.

وی با بیان این که نمی توان به سادگی از کنار معضل دستفروشی به عنوان یکی از مسائل شهری ، گذر کرد، اضافه کرد: دست فروشی غده ای که سالهاست در سایه بی تدبیری مدیران شهری آنچنان رشد نموده که هم اینک در صدر لیست مهمترین چالش های شهری بدل شده است.

رئیس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی مطرح کرد: شهرهای ایران در سال های اخیر به نحو روزافزونی با پدیده دست فروشی روبرو بوده اند، برای درک پدیده بهتر دست فروشی باید پیوند آن با دست کم سه قلمرو اجتماعی، که مدیریت شهری، فرصتهای شغلی و بازارهای اجتماعی را شامل می گردد.

وی با اشاره به این که برای آنالیز پدیده دست فروشی و چالش شهر، پژوهش های فراوانی از سوی شهرداری اجرا شده است اضافه کرد: بر اساس یکی از همین پژوهش هایی که توسط مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منتشر شده، سه رویکرد را برای روبروه با دستفروشی مد نظر قرار گرفته است. راه حلهایی شامل: چشم پوشی از دست فروشی، مقابله با دست فروشی و ساماندهی دست فروشان.

شکوه فر با اشاره به این که رویکرد شهرداری در سالهای اخیر همان رویکرد چشم پوشی و واگذاشتن دست فروشان به حال خود بوده است اعلام کرد: در واقع با توجه به مشغله های ریز و درشت شهرداری ها و بی اثر بودن بیشتر روش های قهرآمیز با دستفروش ها ، رویکرد چشم پوشی در عمل بیش از دیگر روینمودها در دستور کار شهرداری ها قرار گرفته و می گیرد.

وی با اشاره به سیاستی که شهرداری در برخورد با دست فروشان در پیش گرفته اضافه کرد: این سیاست به هیچ عنوان نتوانسته دردی از شهر ودستفروش ها حل نماید زیرا به محض کاهش فشارها و نظارت ها و برخوردها دوباره دستفروش ها بساط اشان سلطان خیابان ها می شوند.

شکوه فر اظهار داشت:با جمع آوری دست فروشان و پراکنده ساختن آنها از خیابان ها عملا و ناخواسته زمینه را برای سوق دادنشان به سمت دزدی و انواع دیگری از فعالیت های مجرمانه سوق می دهیم که خودشان مصادیقی از فعالیت های مجرمانه و پرخطر تلقی می شوند.

رئیس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی با تاکید بر این که بهترین راه حل اثربخش برای ساماندهی دست فروشی در شهر تهران منوط به اثربخشی سیاستگذاریها و برنامه های کلان مالی در خلق مشاغل کافی در بخش رسمی باشد اضافه کرد: ضمن آنکه نباید از این نکته نیز غافل ماند که این معضل ، چالشی فرابخشی است که احتیاج به همکاری نهادهای دولتی و حاکمیتی، سازمان های مردم نهاد و مشارکت خود دست فروشان امکان پذیر است.

شکوه فر با بیان این که ساماندهی دستفروش ها را می توان در سه بازه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انجام داد، گفت: در بخش کوتاه مدت می توان به بهبود شغلی دست فروشان، تنش زدایی از ارتباط مغازه داران و دست فروشان و بهبود شرایط معابر اشاره نمود. در اهداف میان مدت ایجاد فضاهای شهری با جاذبه گردشگری و تدوین و اجرای طرح هایی برای جلوگیری از شب مردگی در شهرها و در بخش اهداف بلند مدت نیز افزایش عدالت محوری در شهر، اشغال زایی و بهبود فراوری ملی را می توان دنبال کرد.

وی در خاتمه اظهار داشت: متاسفانه با وجود تمام شعارها و تدابیری که در ظاهر برای ساماندهی دستفروش ها شده است، عملا هنوز هیچ گشایش خاصی در این زمینه رخ نداده است. چالشی که به نظر می رسد باید یکی از اولویت های سیاست گذاری شورای شهر و شهرداری آینده پایتخت باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1604

به "ساماندهی دستفروشان پایتخت به مدیریت قوی نیازمند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی دستفروشان پایتخت به مدیریت قوی نیازمند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید