دوترته بعد از بازگشت از پکن: آماده ام درباره چین جنوبی توافق کنم

به گزارش لوکو، رئیس جمهور فیلیپین پس از بازگشت از پکن امروز (سه شنبه) بیان کرد، آماده است درخصوص منابع طبیعی دریای چین جنوبی با مدعیانی چون چین و ویتنام توافق کند.

دوترته بعد از بازگشت از پکن: آماده ام درباره چین جنوبی توافق کنم

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

رئیس جمهوربه گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین تاکید نمود که قصد ندارد چین را به خاطر حکم سال گذشته یک دادگاه بین المللی حکمیت تحت فشار بگذارد؛ حکمی که در آن ادعاهای چین بر بخش اعظم دریای چین جنوبی غیرقانونی اعلام شده بود.

دوترته درخصوص پیشنهاد آنالیز و توافق مشترک با چین و ویتنام درخصوص دریای چین جنوبی گفت: اگر بتوانیم چیزی را بدون زحمت به دست می آوریم چراکه نه. اما این توافق باید عادلانه، منصفانه و متعادل باشد. این در حالی است که دوترته هیچ اشاره ای به مالزی و برونئی دیگر مدعیان این دریا نکرد.

ادعاهای مالکیت بر دریای چین جنوبی که در راس آن منابع گسترده نفت و گاز واقع شده است چندین دهه است که به یکی از منابع اختلاف و منشا احتمال درگیری نظامی در آسیا تبدیل شده است. کوشش های چین برای تحکیم ادعاهایش بر دریای چین جنوبی از جمله ساخت جزایر مصنوعی و افزایش حضور نظامی اش باعث تشدید تنش ها شده است.

دوترته که سال گذشته ریاست جمهوری فیلیپین را برعهده گرفت سیاست رئیس جمهور سابق این کشور برای به چالش کشیدن پکن به شیوه دیپلماتیک رها نموده و در عوض به دنبال بهبود روابط دوجانبه است.

دوترته گفت: تصمیم من یاری و سرمایه گذاری چین به ارزش میلیاردها دلار را برای فیلیپینی ها به همراه دارد.

این اظهارات دوترته پس از بازگشتش از پکن و دیدارهای جداگانه اش با شی جینپینگ و لی کچیانگ، رئیس جمهور و نخست وزیر چین مطرح شد.

دوترته رهبران چین را افرادی بخشنده، لیبرال و ساده توصیف کرد.

دوترته این سفر خود به پکن را به عنوان یک ثروت باد آورده برای فیلیپینی ها توصیف کرد و گفت: در جریان دیدارها چینی ها پیشنهاد سرمایه گذاری و یاری بیشتر به فیلیپین را مطرح کردند.

وی اضافه کرد: در این نشست ها ما به این نتیجه رسیدیم که وقت برای مطرح کردن حکم دادگاه بین المللی حکمیت زیاد است و الان وقت آن نیست.

فیلیپین و چین قرار است در چند روز آینده مذاکرات مستقیمی را درخصوص دریای چین جنوبی برگزار نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 501

به "دوترته بعد از بازگشت از پکن: آماده ام درباره چین جنوبی توافق کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوترته بعد از بازگشت از پکن: آماده ام درباره چین جنوبی توافق کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید