دلایل ناکارآمدی موتورهای جست وجوی بومی در زمان قطع اینترنت

به گزارش لوکو، طبق نظر کارشناسان فناوری اطلاعات، به نظر می رسد آنچه تاکنون در قالب ساخت موتور جست وجوی بومی در ایران رخ داده، فقط پوسته ای برای گوگل بوده است و به همین دلیل هنگام قطع ارتباط اینترنت، این موتورها قادر به جست وجو نبودند.

دلایل ناکارآمدی موتورهای جست وجوی بومی در زمان قطع اینترنت

به گزارش خبرنگاران، یکی از خدماتی که در زیرمجموعه شبکه ملی اطلاعات ارائه می گردد، موتور جست وجوی بومی است و در ایران هم فعالیت هایی برای این کار اجرا شده است؛ اما اگرچه تا پیش از این مطرح شده بود که موتورهای جست وجوی بومی فاصله معناداری با گوگل دارند، اما با قطع شدن اینترنت در روزهای گذشته و عدم دسترسی به گوگل، معین شد که همین موتورهای جست وجو هم تنها در قالب پوسته ای برای گوگل فعالیت می کردند و در غیاب اینترنت، کاری از دستشان برنمی آید.

در این راستا، آرش محمدی - کارشناس فناوری اطلاعات - در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به فعالیت موتورهای جست وجوی بومی در زمان قطعی اینترنت اعلام کرد: اتفاقات این روزها نشان می دهد ما موتور جست وجوی ملی نداشتیم و این موتورها از API گوگل استفاده می کردند، زیرا با قطع شدن اینترنت و از دسترس خارج شدن گوگل، نتایج عجیبی نشان می دادند، یا شاهد نتایجی مانند صفحه های ویکی پدیا بودیم که در دسترس نبود و یا نتایجی که کاملا بی ربط بودند.

وی در پاسخ به این که آیا امکان کمتر کردن آسیب های وارده در شرایط قطعی اینترنت وجود دارد، گفت: در جهانی فنی، نشد نداریم، اما باید هزینه و فایده فعالیت ها معین گردد و دیگر این که موضوع مانند اختراع دوباره چرخ است. چند کشور در جهان بودند که احتیاج داشتند گوگل را دوباره بسازند؟ و این که آیا ما ظرفیت فنی، علمی و اقتصادی لازم برای این که بخواهیم چیزی در قامت گوگل بسازیم را داریم یا نداریم؟

این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به وجود موتورهای جست وجو در کشورهای دیگر اعلام کرد: برای مثال یاندکس در روسیه، یک اکوسیستم کامل را ایجاد نموده با یک مدیریت پروژه قوی و واقعی و نیامده که همان گوگل را در یک پوسته ارائه دهد. یاندکس یک اکوسیستم کامل با یک راهبری واحد است که شامل نقشه، جهت یابی، ترابری، تاکسی اینترنتی و موتور جست وجو می گردد. البته این کار هم چندین سال طول کشیده است.

محمدی گفت: با وجود این، حتی همان یاندکس هم ادعا نمی نماید که به یک موتور جست وجوی کامل در مقایسه با گوگل رسیده است. این در حالی است که آنچه تاکنون در ایران رخ داده، فقط پوسته ای برای گوگل بوده است که هنگام قطع ارتباط با گوگل، قادر به جست وجو نبودند؛ مانند نمونه های داخلی تلگرام از هاتگرام و طلاگرام که پوسته های تلگرام بودند؛ به این ابزارها نمی توان عبارت ملی اطلاق کرد.

وی با بیان این که ساخت ابزارهایی مانند موتور جست وجو یک شبه این اتفاقات نمی افتد، اضافه کرد: همان یاندکس هم سال های سال کار نموده و بعد در فازهای مختلف به این مرحله رسیده است، از همه مهم تر این که به عنوان یک اکوسیستم به آن نگاه می گردد. اپ یاندکس را که نصب کنید برای تاکسی به نقشه، جهت یابی و جست وجو هم لینک می گردد، اما ما در ایران هر کدام را یک جزیره مستقل می بینیم و اکوسیستمی دور آن نیست که این ها را با هم لینک و یک چرخه ایجاد کند.

محمدی با بیان این که اگر قرار است موتور جست وجو ایجاد کنیم، بازار این موتور جست وجو نباید فقط ایران باشد، اضافه کرد: در گام اول باید حداقل کشورهای فارسی زبان هم باشند و از آنجایی که زبان فارسی از نظر حروف به عربی نزدیک است، بازار دوم آن می تواند حتی عرب زبان ها باشد. ما باید علاوه بر مارکت خومان، حداقل برای کشورهای فارسی زبان و عربی زبان منطقه هم راه چاره ببینیم و آن ها را به خود وابسته کنیم اما ایجاد چنین اختلالاتی، اعتماد آن ها و ایمنی کسب وکار را به خطر می اندازد. خیلی از کسب وکارهای ما بازارشان فقط ایران نیست و ارزآور هستند و چنین قطعی هایی باعث می گردد اعتماد این کارفرماها و مشتریان این سرویس ها هم به خطر بیفتد.

این کارشناس فناوری اطلاعات با بیان این که استفاده از سرویس های محدود داخلی در برابر زیانی که به کسب وکارها وارد شده، قابل مقایسه نیست، گفت: زیانی که به استارت آپ ها و شرکت های فعال در حوزه آنلاین وارد شده، قطعا به مراتب بیش تر است. ما وقتی در حوزه فراوری علم و صادرات آن صحبت می کنیم، وقتی درباره کوشش برای این حرف می زنیم که امنیت خودمان را به کشورهای دیگر گره بزنیم که در کسب وکار و تجارت به ما احتیاجمند باشند، چنین اقداماتی که اینترنت را مختل می نماید، در کسب وکارها ریسک عجیب و ماندگاری ایجاد می نماید.

محمدی ادامه داد: موضوعی که باید به آن دقت کنیم این است که امنیت ملی به هر چیزی اولویت دارد و متولی سیاست گذاری و تصمیم گیری برای این موضوع هم شورای امنیت کشور است و این که آن ها تصمیم می گیرند اینترنت را قطع نمایند، موضوع بحث ما نیست. اما این ها همه مسکن های مقطعی هستند و خیلی وقت ها ضربه ای که این اتفاقات به طور ماندگار ایجاد می نماید، غیرقابل محاسبه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 604

به "دلایل ناکارآمدی موتورهای جست وجوی بومی در زمان قطع اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل ناکارآمدی موتورهای جست وجوی بومی در زمان قطع اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید