تراشه های ابداعی یک محقق ایرانی به درمان سرطان کمک می کند

به گزارش لوکو، گروهی از محققان با مدیریت پژوهشگر ایرانی تراشه ای جهت بررسی داروهای ایمونوتراپی سرطان ابداع و سلول های سرطانی را روی آن کشت دادند.

تراشه های ابداعی یک محقق ایرانی به درمان سرطان کمک می کند

مکانیسم های متعددی وجود دارد که بدن از طریق آنها نسبت به تهاجم های خارجی واکنش نشان می دهد. این مکانیسم ها سلول های تی سیستم ایمنی بدن هستند که روی سطح آنها چند پروتئین مختلف نام پروتئین های نقطه کنترل وجود دارد. آنها به پروتئین های روی سلول های دیگر می چسبند و در نتیجه آن فعالیت سلول های تی تحریک یا سرکوب می شود.

به طور نرمال پروتئین های سطحی سلول های مهاجم یا سلول های خارجی در مواجهه با این سلول ها، فعالیت سلول های تی را تحریک می کند. از سوی دیگر سرکوب سلول های تی یک مکانیسم داخلی است که اجازه نمی دهد سیستم ایمنی به سلول های نرمال بدن حمله کند.

اما گاهی اوقات سلول های تومور با نشان دادن پروتئین های سطحی که با پروتئین های نقاط کنترل سلول تی پیوند برقرار می کنند، سیستم ایمنی را فریب می دهند تا فعالیت سلول های تی را سرکوب کنند. در برخی موارد واکنش میان پروتئین های سطح تومور با سلول های تی سبب می شود این سلول ها از هم بگسلند.

در سال های اخیر محققان سعی کرده اند داروهای بازدارنده پروتئین های نقاط کنترل بسازند تا با واکنش سرکوب کننده آنها مقابله کند. به این ترتیب واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به سلول های تومور دوباره فعال می شود.

یکی از این داروها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان متاستاز ملانوما تأیید شده است. داروهای دیگر نیز در حال توسعه برای درمان بیماری های دیگر هستند.

با وجود پیشرفت های موجود در این زمینه، به سختی می توان تعیین کرد کدامیک از بیماران سرطانی کاندیدای مناسبی برای این نوع از درمان هستند و کدام دارو بیشترین پتانسیل برای این درمان را دارد. به همین دلیل ایجاد روشی که این چالش ها را بررسی کند برای تعیین ایمن ترین و تاثیرگذارترین دارو برای بیماران سرطانی لازم است.

به همین دلیل گروهی از محققان انستیتو تراساکی آمریکا با مدیریت علی خادم حسینی، محقق ایرانی به طور موفقیت آمیز چنین سیستمی را طراحی و آزمایش کرده اند. آنها توده های کروی شکل سلول های سرطان سینه را روی تراشه های شفاف مخصوص با ریز چاهک هایی مخروطی کشت دادند. تراشه مذکور نیز با پرینتر سه بعدی ساخته شده بود. این چاهک های مخروطی برای رشد بهینه و ایجاد ثبات توده کره ای شکل سلولی طراحی شده بودند. تست های اجرا شده نیز قابلیت زنده ماندن سلول ها و تولید پروتئین های غیر فعال کننده سلول های تی را نشان داد.

ووجین سان یکی از محققان این انستیتو می گوید: ویژگی تراشه ابداعی ما به توسعه موفقیت آمیز مدل بافت ایمنی کمک می کند. شفافیت این تراشه نیز سبب می شود بتوان به طور مستقیم آن را با میکروسکوپ رصد کرد. همچنین طراحی آن به گونه ای است که امکان حجم بالای تست را فراهم می کند.

خادم حسینی نیز در این باره می گوید: ایجاد روش هایی برای بهبود تصمیم گیری کلینیکی و داروهای شخصی سازی شده برای بیماران یکی از اهداف اصلی مؤسسه ما است. این تحقیق گامی مهم در دستیابی به این هدف در حوزه ایمونوتراپی سرطان به شمار می آید.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1492

به "تراشه های ابداعی یک محقق ایرانی به درمان سرطان کمک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراشه های ابداعی یک محقق ایرانی به درمان سرطان کمک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید