از کشمیر تا کاراکاس در محاصره غزه

به گزارش لوکو، سفرنامه از کشمیر تا کاراکاس نوشته سرباز روح الله رضوی علی رغم تمام ساختارهای سفرنامه ای از یک ویژگی منحصر به فرد برخوردار است.

از کشمیر تا کاراکاس در محاصره غزه

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، سفرنامه ها از گذشته های دور تا کنون، تاریخ دست نویس جوامع گوناگون بوده اند که توسط مسافران نگاشته شده اند. نوشته های سفرنامه نویسان عظیم، هم گزارشی تاریخی است و هم انتقال احساسات و افکارشان به آیندگان.

خاطرات سفر، حاوی اطلاعات کاملی از اوضاع فرهنگی و اجتماعی، شرایط آب و هوایی و طبیعی، هزینه ها و قیمت اقامت گاه ها و رستوران ها، جهت ها و دسترسی به اماکن مهم و ویژگی های منحصر به فرد هر مکان یا موقعیت هستند.

سفرنامه نویسی هم موجب عمق بخشیدن به سفر می گردد و هم سطح آگاهی را افزایش می دهد. به ویژه اگر ثبت خاطرات سفر، همراه با عکاسی باشد، می توان لحظات سفر را به بهترین شکل ثبت کرد و آن تجربیات را با دیگران به اشتراک گذاشت.

سفرنامه ها همواره متون جذابی را در خوی جای داده اند که هواداران خاص خودش را دارد. بسیاری از علاقه مندان برای خواندن خاطرات افراد به خواندن سفرنامه ها می پردازند و بسیاری هم برای اطلاع از مکان های گردشگری و تفریحی که سایر افراد از آن ها بازدید نموده اند و به سایرین هم پیشنهاد می نمایند، به خواندن سفرنامه ها روی می آورند. سفرنامه معمولا محتوی خاطرات و جذابیت های سفر می باشد که برای مسافر اهمیت داشته و غالبا هم از آن ها لذت برده و تصمیم گرفته تا این خاطرات را به ثبت برساند و با هر بار خواندن آن یاد سفر به یادماندنی و لذت بخشی که داشته بیفتد.

اما سفرنامه از کشمیر تا کاراکاس نوشته سرباز روح الله رضوی علی رغم تمام ساختارهای سفرنامه ای از یک ویژگی منحصر به فرد برخوردار است این سفرنامه از آن دست کتاب ها است که از سویی شیفتگان سفرنامه ها را جذب خود میکند و هم آنکه در دل خود حرف های بسیار جدی و عمیقی را برای مخاطبان روایت میکند.

این سفرنامه که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شده است، روایت سفرهای یک کنشگر مردمی به کشورهای مختلف دنیا است و تعامل با آدم هایی است که اختلافات فرهنگی و حتی اعتقادی با یکدیگر دارند اما حول محور ایستادگی در برابر ظلم و ظالم با یکدیگر همراه و همکار و هم صحبت می شوند. آدم هایی که برای آنها مرزهای اعتباری جغرافیایی پررنگ نیست و برای همین فصل مشترک های بسیاری با همراهان خود دارند.

نویسنده اگرچه متولد جایی خارج از ایران است اما در ایران رشد و نمو یافته و کوشش نموده این نگرش دنیا وطنانه خود را در قالب خاطرات سفرهایش به نوار محاصره شده غزه، کمپ آوارگان روهینگا و .... بازنمایی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1111

به "از کشمیر تا کاراکاس در محاصره غزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کشمیر تا کاراکاس در محاصره غزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید