آزمایش پادتن؛ جدیدترین راه چاره دانشگاه استنفورد برای پاسخ به 2 سوال مهم درباره کووید-19

به گزارش لوکو، محققان دانشگاه استنفورد در مطالعه اخیرشان پیروز به توسعه آزمایشی برای شناسایی آنتی بادی های ضد ویروس کروناویروس شده اند.

آزمایش پادتن؛ جدیدترین راه چاره دانشگاه استنفورد برای پاسخ به 2 سوال مهم درباره کووید-19

به گزارش خبرنگاران، آزمایش غربالگری جدید برای شناسایی آنتی بادی های ضد ویروس کرونا در پلاسما بسیار ارزشمند است و می تواند اطلاعاتی در خصوص نحوه پاسخ سیستم ایمنی هر شخص به عفونت ارائه دهد.

محققان دانشگاه استنفورد به مدت دو هفته به طور شبانه روزی کوشش نموده اند و این تیم پزشکی پیروز به توسعه یک آزمایش برای شناسایی آنتی بادی های مقاوم در برابر کروناویروس جدید - سندرم حاد تنفسی کروناویروس 2(SARS-CoV-2) - در نمونه های خون شدند.

برخلاف آزمایشات تشخیصی فعلی برای تشخیص بیماری کووید-19 که مواد ژنتیکی ویروس در ترشحات تنفسی فرد را تشخیص می دهند، این آزمایش به دنبال شناسایی آنتی بادی های مقاوم در برابر ویروس موجود در پلاسما، مایع موجود در خون است تا اطلاعاتی درباره نحوه پاسخ ایمنی هر فرد به عفونت ارائه دهد.

انجام آزمایش مذکور 6 آوریل در مرکز مراقبت های بهداشتی استنفورد شروع شد. اعلام نتیجه آزمایشی که محققان استنفورد توسعه داده اند دو تا سه روز طول می کشد. مرکز مراقبت های بهداشتی استنفورد قادر است روزانه 500 آزمایش انجام دهد و این سازمان امیدوار است تا به سرعت این تعداد را افزایش دهد.

این مطالعه توسط دکتر اسکات بوید(Scott Boyd) دانشیار پاتولوژی و متخصص برجسته تحقیقات آنتی بادی اجرا شده است.

لوید مینور(Lloyd Minor) یکی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد گفت: داشتن ابزارهای مناسب برای درک زیست شناسی ویروس کرونای جدید لازم است. این آزمایش، ما را یک گام به پاسخ به بسیاری از سوالات بهداشت عمومی در خصوص بیماری کووید-19 نزدیکتر می نماید.

دکتر توماس مونتین(Thomas Montine) استاد و رئیس پاتولوژی دانشکده پزشکی گفت: آزمایش سرولوژیک(Serological) یک دید جامع تر به ما ارائه می دهد زیرا توسط آن درک می کنیم که چه اتفاقی در بدن فردی که به این بیماری مبتلا شده، رخ می دهد.

آزمایش های سرولوژیک تجاری اکنون در سراسر دنیا انجام می شوند اما کیفیت آنها معین نیست. ما فکر می کردیم توسعه یک آزمایش مناسب امری ضروری و یک احتیاج فوری کادر پزشکی است بنابراین این کار را انجام دادیم.

نحوه عملکرد این آزمایش

آزمایش توسعه یافته توسط محققان استنفورد دو نوع آنتی بادی متفاوت را شناسایی می نماید. یک نوع از آنها آنتی بادی های IgM هستند که در اوایل پاسخ ایمنی بدن ساخته می شوند و سطح آنها معمولاً به سرعت کاهش می یابد و آنتی بادی های دیگر IgG نام دارند که سطح آنها بعد از عفونت، خیلی آرام افزایش می یابد اما معمولاً مدت طولانی تری در بدن می مانند.

مونتین در ادامه اضافه کرد: اطلاعات محدودی از چین و اروپا وجود دارد که نشان می دهد این الگوهای پاسخ در برابر ویروس چگونه عمل می نمایند اما محققان تا به امروز نتوانسته اند به طور دقیق بگویند که چه مدت پس از عفونت، آنتی بادی در بدن می ماند و به کار خود ادامه می دهد.

نتایج آزمایش در دو بخش مثبت یا منفی آنتی بادی IgM و IgG گزارش خواهد شد.

محققان دقیق بودن این آزمایش را با استفاده از نمونه هایی از بیمارانی که آزمایش کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 آنها مثبت شده بود و طی آن آزمایش ها مواد ژنتیکی ویروس تشخیص داده شده بودند، تایید کردند.

اکنون کارشناسان استنفورد در حال معین این موضوع هستند که آزمایش سرولوژی بر روی چه کسانی انجام خواهد شد اما به گفته محققان کارکنان مراقبت های بهداشتی و بیماران بیمارستان در اولویت قرار دارند.

سرم شناسی یا سرولوژی(Serology) شاخه ای از علوم زیستی است که به آنالیز سِرُم خون و سایر مایعات بدن می پردازد.

محققان استنفورد اکنون در حال ارسال درخواست برای دریافت مجوز اضطراری سازمان غذا و دارو آمریکا برای این آزمایش هستند.

آزمایش سرولوژیکی چه تفاوتی با سایر آزمایشها دارد؟ پاسخ به 2 سوال شایع

آزمایش سرولوژیکی می تواند به بسیاری از سؤالاتی که اکنون با آزمایش تشخیصی کووید-19 فعلی که از روشهای واکنش زنجیره ای پلیمراز برای تشخیص مواد ژنتیکی ویروسی استفاده می گردد قابل پاسخ دادن نیست، پاسخ میدهد.

به عنوان مثال تصور می گردد که کروناویروس جدید در بسیاری از افراد باعث عفونت خفیف یا بدون علامت می گردد. اندازه گیری سطح آنتی بادی در کسانی که به نوع خفیف این بیماری مبتلا شده اند می تواند به معین میزان عفونت خفیف شایع در جمعیت عمومی یاری کند.

این آزمایش همچنین می تواند برای نشان دادن اینکه چگونه و چه مدت هر شخص توسط آنتی بادی بدنش در برابر ابتلای مجدد به عفونت ایمن است، استفاده گردد.

نمونه اولیه این مطالعه علمی اخیراً در مجله JAMA منتشر شده است و نشان می دهد که پلاسمای نقاهت که از خون افرادی که از این بیماری بهبود می یابند و حاوی آنتی بادی های ضد کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 است - جمع آوری شده است، می تواند به درمان مبتلایان به بیماری کووید-19 حاد یاری کند.

اگر این نتایج در مطالعات بیشتری مورد آنالیز قرار گیرد آزمایش سرولوژی یک روش کلیدی برای شناسایی افراد دارای آنتی بادی که می توانند برای درمان بیماران فعلی خون اهدا نمایند، خواهد بود.

مونتین در پایان گفت: توسعه این آزمایش می تواند در این دوره بسیار مهم باشد چرا که اکنون ما واکسن یا روش های درمانی قطعی برای معالجه افراد مبتلا به این بیماری نداریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 911

به "آزمایش پادتن؛ جدیدترین راه چاره دانشگاه استنفورد برای پاسخ به 2 سوال مهم درباره کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش پادتن؛ جدیدترین راه چاره دانشگاه استنفورد برای پاسخ به 2 سوال مهم درباره کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید