47 سال پس از آخرین میزبانی، جام ملت های آسیا روی آب و هوا

به گزارش لوکو، خبرنگاران - گروه ورزشی: تصاویری که از آماده سازی زمین چمن مصنوعی ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر برای برگزاری دیدار تیم های نساجی و پرسپولیس منتشر شد، رویای هواداران فوتبال ایران برای میزبانی یک رویداد بین المللی را بر باد داد.

47 سال پس از آخرین میزبانی، جام ملت های آسیا روی آب و هوا

هر چند فدراسیون فوتبال تلاش هایش برای میزبانی جام ملت ها را با ساختن کلیپ و نماهنگ پیگیری می کند اما آنچه پیش از دیدار پرسپولیس و نساجی رخ داد نشان داد فوتبال ایران در جهت برعکس کسب میزبانی جام ملت ها گام بر می دارد و هر چقدر کشورهای دیگر در تلاش برای بهتر و به روز کردن زیرساخت های خود هستند، مسئولان فوتبال ایران هم برای بهتر شدن کیفیت تی و سطل و جارو و پارو … برای جمع آوری آب تلاش می کنند.

از آخرین میزبانی ایران در جام ملت های آسیا حدود 47 سال می گذرد. برای آن میزبانی که سال 1976 صورت گرفت ورزشگاه آزادی ساخته شد و ورزشگاه باغ شمال تبریز هم شرایط استاندارد روز فوتبال دنیا را داشت و با همین دو ورزشگاه ایران توانست مسابقات را میزبانی کند و برای سومین دوره پیاپی عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. عنوانی که از آن سال تا به امروز تکرار نشده و فوتبال ایران همچنان در حسرت قهرمانی می سوزد.

از آن سال ها تا به امروز کشورهای آسیایی بارها میزبانی مسابقات و رویدادهای مهم قاره را برعهده دریافتد و تلاش کردند با ساختن ورزشگاه های به روز و استاندارد بر تعداد این میزبانی ها اضافه کنند اما ایران هر بار بحث انتخاب میزبان جام ملت ها مطرح شد فقط خودش را نامزد کرد!

نمونه شاخص این توسعه و پیشرفت قطر است که توانسته خود را حتی بالاتر از بسیاری کشورهای اروپایی نشان دهد و با ساخت ورزشگاه های مجهز و با کیفیت میزبانی رویدادهای مهم فوتبال دنیا را بگیرد.

زمانی که تیم ملی ایران قهرمان آسیا شد و میزبانی جام ملت ها را گرفت قطر روی خاک بود و خبری از ورزشگاه و فوتبال و… نبود. اما حالا آنها به کجا رسیده اند و ما پس از 47 سال هنوز دغدغه این را داریم که آب روی زمین چمن مصنوعی را چطور جمع کنیم تا زمین آماده بازی شود!

فدراسیون فوتبال از مدتها پیش تلاشش برای دریافت میزبانی جام ملت ها را شروع کرده اما به جز ساختن نماهنگ و کلیپ برنامه دیگری در دستور کار این فدراسیون نیست. فوتبال ایران برای دریافت میزبانی جام ملت های آسیا رقیبانی چون عربستان، هند و قطر دارد و با توجه به زیرساخت هایی که دو کشور عربی دارند بعید به نظر می رسد کنفدراسیون آسیا میزبانی را به ایران بدهد.

ورزشگاه های ایران از استانداردهای روز دنیا فاصله زیادی دارند و طبیعی است که هیچ مسئولی در کنفدراسیون فوتبال آسیا نمی پذیرد از میان قطر و عربستان میزبانی را به ایران بدهد که هنوز توانایی حفظ یک زمین چمن مصنوعی برای برگزاری یک دیدار لیگ داخلی را ندارد.

تصاویری که از جمع آوری آب زمین ورزشگاه قائمشهر منتشر شد خیلی زود سر از توئیتر رسانه های قطر و عربستان در آورد تا لطمه بزرگی به اعتبار فوتبال ایران وارد شود و اگر کنفدراسیون آسیا نیم نگاهی هم به ایران داشت با این تصاویر همه را دور ریخت.

فوتبال ایران اگر می خواهد میزبانی چند دوره آینده جام ملت های آسیا را بگیرد باید از همین امروز کلنگ ساخت ورزشگاه های مجهز و استاندارد را بزند و بعد از تکمیل آنها درخواستش را برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کند. هر چند در سالهای اخیر ورزشگاه امام رضا (ع) و ورزشگاه اختصاصی فولاد در اهواز ساخته شده است اما این دو هم با مشکلاتی روبرو هستند.

ضمن اینکه عوامل دیگری هم در کسب میزبانی جام ملت های آسیا تاثیرگذار است که فوتبال ایران هیچکدام از این معیارها را ندارد و با کمترین شانس روی حرفش اصرار دارد و ظاهراً فقط همان 50 درصد خواستگاری معروف را دارد!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1367

به "47 سال پس از آخرین میزبانی، جام ملت های آسیا روی آب و هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "47 سال پس از آخرین میزبانی، جام ملت های آسیا روی آب و هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید