کمتر از 50 آجر نیازمند جایگزینی در میراث جهانی برج قابوس هستند

به گزارش لوکو، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کمتر از 50 آجر نیازمند جایگزینی در میراث جهانی برج قابوس هستند.

کمتر از 50 آجر نیازمند جایگزینی در میراث جهانی برج قابوس هستند

عبدالمجید نورتقانی (مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس) با اشاره به مقدار بازدید نوروز گفت: در نوروز براساس برنامه ای که وزارتخانه اعلام نموده بود، عمل کردیم و از بازارچه گرفته تا نوروزگاه ها و شاهنامه خوانی داشتیم. در نهایت حدود 30 هزار نفر از این مجموعه میراث جهانی بازدید کردند که در این میان تعدادی از گردشگران خارجی از کشورهایی مانند سوئد از نوروز از این مجموعه بازدید کردند. البته با توجه به حضور یگان حفاظت و راهنمایان گردشگری سعی شد تا از ماندگاری طولانی بازدیدکنندگان در داخل برج جلوگیری گردد تا دم و بازدم بازدیدکنندگان آسیبی به این مجموعه وارد نکند.

او با اشاره به پلان مدیریتی که برای بازسازی برج قابوس در نظر گرفته شده، گفت: طرح بازسازیی ارائه شده و در انتظار مصوبات شورای تخصصی وزارتخانه میراث و گردشگری هستیم تا بتوانیم بخشی از اقدامات و مداخلات بازسازیی را در بخش گنبد رک داشته باشیم. تقریبا میتوان گفت آزمایش های لازم برای شناسایی آجرها و مواد مورد نظر برای بازسازی انجام گرفته و طی دو هفته آینده با تشکیل شورای راهبردی و شورای تخصصی را در وزارتخانه خواهیم داشت و براساس تصمیماتی که مصوب می گردد، کار بازسازی شروع خواهد شد.

به گفته نورتقانی، حتی با شروع بازسازی برج قابوس، بازدید برای عموم آزاد خواهد بود، چرا که بخشی که بازسازی خواهد شد، محصور شده است. البته داربست ها همچنان در اطراف این مجموعه میراث جهانی باقی خواهد ماند تا بازسازی ها خاتمه یابد. براساس تخمین کارشناسان این احتمال وجود دارد که حدود دو سال کار میدانی و آنالیز نمونه های فراوری شده و جایگزینی آنها در بخشهایی از گنبد و سپس پایش آن به طول بیانجامد. در مرحله نخست باید چند ترک برای نمونه بازسازی گردد و پس از پایش نتیجه و آنالیز شرایط نمونه های بارگذاری شده، فراوری آجرها و فرایند بازسازی ادامه پیدا کند و مداخلات را تا سایر ترک های گنبد ادامه دهیم. نمیتوان به یکباره همه گنبد را باز کرد و بعد دید که نمونه های فراوری شده مناسب نیست. در کار بازسازی باید براساس اصول جلو رفت.

او تاکید نمود: بحث ما در بازسازی گنبد رک، تعویض آجرهای آسیب دیده است. اگر گنبد را 10 ترک در نظر بگیریم با توجه به آنکه بیشترین آسیب در ترک های 4 و 5 دیده می گردد و در مرحله نخست نیز جبهه غربی و این ترک ها بازسازی خواهند شد. البته کمتر از 10 آجر در این ترک ها بازسازی خواهند شد و تمام ترک برداشته نمی گردد. در واقع، تعدادی محدود از آجرها که آسیب دیده اند، جایگزین می شوند. بعلاوه تمام آجرهای برج که احتیاج است جایگزین گردد، کمتر از 50 آجر است. امیدواریم بازسازی و تعویض آجرهای گنبد رک بتواند مانع ادامه رشد درختچه ها بر روی گنبد گردد.

مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس درخصوص شرایط رطوبت این برج گفت: هرچند سال جاری به نوعی در بی آبی بسر می بریم اما کاهش رطوبت در برج را شاهد نبودیم. از آنجا که این رطوبت ها از زیر زمین می آید، با این وجود افزایش و کاهش رطوبت در مجموعه برج محسوس نیست.

منبع: همگردی
انتشار: 31 خرداد 1401 بروزرسانی: 31 خرداد 1401 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 2028

به "کمتر از 50 آجر نیازمند جایگزینی در میراث جهانی برج قابوس هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمتر از 50 آجر نیازمند جایگزینی در میراث جهانی برج قابوس هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید