تور یونان: دیدنی های هراکلیون، چهارمین شهر بزرگ یونان

به گزارش لوکو، هراکلیون بزرگ ترین شهر و بندر اصلی جزیره کرت در یونان و یکی از مقاصد محبوب گردشگران، به خصوص در فصل تابستان است.

تور یونان: دیدنی های هراکلیون، چهارمین شهر بزرگ یونان

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

هراکلیون (ایراکلیون)، در ساحل شمالی کرت نهاده شده است و مرکز، بندر اصلی و بعلاوه مرکز صنعتی این جزیره است. این شهر با جمعیت 174٬000 نفر همچنان در حال توسعه است و چهارمین شهر بزرگ یونان به شمار می رود. در زمان های قدیم، هراکلیون بندر کنوسوس بود و احتمالا مینوسی ها در این منطقه به تجارت طلا، سرامیک و زعفران می پرداختند. مینوس قدیمی ترین تمدن شناخته شده در اروپا است که بین سال های 2700 تا 1450 پیش از میلاد در کرت زندگی می کردند؛ آن ها هنر، طبیعت و ورزش را دوست داشتند و به نظر می رسد مردم صلح طلبی بودند که ایزدبانوهای یونان را پرستش می کردند. امروزه، بیشتر بازدیدنمایندگان برای دیدنی کاخ کنوسوس که متعلق به تمدن مینوسی ها بوده است از هراکلیون بازدید می نمایند. گردشگران بسیاری از یونان و سراسر دنیا با تور یونان به هراکلیون سفر می نمایند تا از دیدنی جاذبه های گردشگری، از جمله منطقه ها باستان شناسی و طبیعت زیبای آن لذت ببرند. در ادامه شما را با برترین دیدنی های هراکلیون آشنا می کنیم.

شهر قدیمی

هراکلیون در اطراف دریا پیشرفته و شهر قدیمی (Old Town) هنوز در اطراف بندر متمرکز است. فضاهای طاق دار و منحنی شکلی که ونیزی ها کشتی هایشان را در آن تعمیر می کردند و تفرجگاه ساحلی شلوغی که پر از رستوران های غذای دریایی است در این قسمت از شهر وجود دارد. شهر قدیمی از طریق دیوارهای دفاعی عظیمی محافظت می شود که البته قسمت هایی از آن تخریب شده است. درون این شهر، خیابان های عابر پیاده ای وجود دارد که با ساختمان های مجلل، کلیساها و بوتیک های بسیار احاطه شده اند و به میدانی منتهی می شوند که در وسط آن فواره ای زیبا نهاده شده است و پر از کافه های شلوغ است.

منطقه باستانی کنوسوس

منطقه باستانی کنوسوس، بزرگ ترین و برترین منطقه حفاظت شده مینوسی ها در کرت است که در پنج کیلومتری جنوب شرقی هراکلیون نهاده شده است و دسترسی به آن با اتوبوس امکان پذیر است. این کاخ بزرگ، چهار جناح دارد و در اطراف حیاطی مرکزی ساخته شده است. اعتقاد بر این است که کنوسوس، هزارتوی افسانه ای پادشاهی مینوس بوده است. فضاهای تشریفاتی، انبارها، تزئینات و سیستم تخیلیه پیچیده این کاخ بسیار ماهرانه ساخته شده است. کاوش ها نشان می دهد که کاخی متعلق به 2000 سال پیش از میلاد در این محل وجود داشته است و آنچه امروز می بینید از 1450 سال پیش از میلاد بر جا مانده است. از اوایل قرن بیستم نیز بازسازی های غیر قابل تصوری در کاخ کنوسوس اجرا شده است و بسیاری از نقاشی های آن جایگزین شده اند، در حالی که اصل آن ها در موزه باستان شناسی هراکلیون نگهداری می شود.

موزه باستان شناسی هراکلیون

موزه باستان شناسی هراکلیون یکی از بزرگ ترین موزه های یونان و یکی از مهم ترین موزه های اروپا است. نمایشگاه های این موزه بازتاب مناسبی از تاریخ و ماقبل تاریخ کرت، از عصر نوسنگی تا امپراتوری روم است. بعلاوه نقاشی های آبرنگی 3500 ساله از منطقه باستانی کنوسوس، از جمله نقاشی شاهزاده لیلی و دیوارنگاره گاوبازی، الهه مار متعلق به 1600 سال قبل از میلاد و صفحه گلی فستوس متعلق به 100 سال قبل از میلاد در این موزه به نمایش گذاشته شده است. موزه باستان شناسی هراکلیون در ضلع شرقی شهر قدیمی نهاده شده است و جاذبه اصلی هراکلیون محسوب می شود.

موزه تاریخ کرت

تاریخچه کرت به خاطر اشغالگران خارجی بسیار بغرنج، اما مجذوب کننده است. موزه تاریخی کرت (Historical Museum of Crete)، تاریخ 1700 ساله جزیره، از دوران مسیحیت اولیه تا دوران مدرن را به تصویر می کشد. در این موزه مجموعه ای از نمادهای مذهبی، حکاکی های سنگی، مجسمه، سکه، نقاشی، سرامیک، پارچه و لباس های سنتی از دوره های بیزانسی، ونیزی و ترکی و بعلاوه فضایی غم انگیز برای یادبود شهدای جنبش مقاومت کرت و جنگ دنیای دوم را می توانید دیدن کنید. در موزه تاریخ کرت همه چیز به خوبی به نمایش گذاشته شده است و هر اثر برچسب واضحی دارد. یک کافه باغ ساکت و آرام هم در این موزه وجود دارد. این موزه در فاصله 10 دقیقه ای از بندر قدیمی واقع شده است.

قلعه کولس

این قلعه افسانه ای ونیزی که به آن کولس (به معنای قلعه در زبان ترکی) یا Castello a Mare (در زبان ایتالیایی به معنای قلعه ای در دریا) نیز گفته می شود در اطراف بندر هراکلیون بنا شده است. ونیزی ها در اوایل قرن 13 میلادی، زمانی که شهر را فتح کردند این قلعه بزرگ را ساختند. امروزه قلعه کولس (Koules Fortress) میزبان نمایشگاه های هنری، نمایش ها و کنسرت های موسیقی است. بازدید از این قلعه، هر روز به جز دوشنبه ها از ساعت 8:30 صبح تا 3 بعد از ظهر در زمستان و تا 7 بعد از ظهر در تابستان، امکان پذیر است.

کلیسای جامع سنت میناس

کلیسای جامع سنت میناس، یکی از بزرگ ترین کلیساهای یونان است. سنت میناس، فرشته نگهبان هراکلیون است و روز 11 نوامبر به مناسبت جشن تکریم او در این شهر تعطیل رسمی است. کلیسای جامع سنت میناس برای ابراز سپاسگزاری اهالی هراکلیون از میناس مقدس به خاطر محافظت او از شهر در 25 مارس 1862 ساخته شد. موزه سنت کاترین (St Catherines Museum) و میدان سنت کاترین (Saint Catherine Square) هم در نزدیکی کلیسای جامع واقع شده است.

کلیسای آگیوس تیتوس

کلیسای آگیوس تیتوس در خیابان بیست و پنجم آگوستو واقع شده است و یکی از مهم ترین آثار تاریخی هراکلیون به شمار می رود. تاریخچه این کلیسا به سال 961 برمی شود، در آن موقع نیکه فوروس فوکاس، امپراتور بیزانس، اعراب را از کرت بیرون راند و دوباره جزیره را تحت سلطه امپراتوری بیزانس درآورد. کلیسای آگیوس تیتوس در همین زمان به منظور احیای آداب و رسوم ارتدوکس در جزیره ساخته شد. این کلیسا در طول قرن های بعد هم نماد هراکلیون محسوب می شد و همواره تحت تاثیر مالکیت های مختلفی نهاده شد که بر این جزیره تحمیل می شد؛ به عنوان مثال، کلیسای آگیوس تیتوس در زمان اشغال ترک ها به مسجد تبدیل شد. میدان آگیوس تیتوس (Agios Titos Square) و کافه های فراوانی در نزدیکی این کلیسا وجود دارد.

موزه تاریخ طبیعی کرت

موزه تاریخ طبیعی کرت (Natural History Museum of Crete) در سال 1981 تاسیس شد و در خیابان سوفوکلی ونیزلوی (Sofokli Venizelou Avenue) در هراکلیون واقع شده است. این موزه در ساختمانی نهاده شده است که پیش از این نیروگاه برق بوده است. موزه تاریخ طبیعی کرت در حوزه مطالعه، محافظت و پرورش گیاهان و جانوران منطقه مدیترانه شرقی فعالیت می نماید. این موزه، مکانی دوست داشتنی و جالب برای دوستداران طبیعت است و علاقه مندان با بازدید از آن می توانند با گنجینه های طبیعی منطقه وسیعی از دنیا آشنا شوند.

آکواریوم کرت

کرت آکواریوم (Cretaquarium Thalassocosmos) در 13 کیلومتری شرق هراکلیون در پایگاه نظامی سابق آمریکایی در گورنس (Gournes) واقع شده است. این آکواریوم بزرگ و مدرن دارای 32 مخزن شیشه ای است که آبزیان متنوعی از جمله کوسه های شکارچی، اسب دریایی، عروس دریایی، لاک پشت، شاه میگو و اختاپوس با پس زمینه ای از صخرها، شن و ماسه و جلبک دریایی در آبی فیروزه ای آن زندگی می نمایند.

ساحل کارتروس

کرت نه تنها دارای موزه ها و آثار و جاذبه های تاریخی فراوانی است، بلکه سواحل زیبا و خیرنماینده ای هم دارد. بیشتر سواحل محبوب این جزیره از مرکز هراکلیون بسیار دور است، اما یکی از برترین سواحل آن ساحل کارتروس (Karteros Beach) است که در نزدیکی هراکلیون نهاده شده است. این ساحل شنی پهناور در 8 کیلومتری شهر هراکلیون واقع شده است و امکانات تفریحی بسیاری برای بازدیدنمایندگان جوان ارائه می دهد.

منبع: کجارو / theculturetrip.com / planetware.com / tripadvisor.com
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1920

به "تور یونان: دیدنی های هراکلیون، چهارمین شهر بزرگ یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان: دیدنی های هراکلیون، چهارمین شهر بزرگ یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید