ونیز را به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه کنید

به گزارش لوکو، شهردار ونیز از یونسکو درخواست کرد این شهر را به سبب در امان ماندن از آسیب ها، در فهرست میراث جهانی در خطر قرار دهد.

ونیز را به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه کنید

به گزارش لوکو به نقل از تلگراف، پس از آن که وزیر حمل و نقل ایتالیا نتوانست طرحی برای جلوگیری از ورود کشتی های بزرگ تفریحی به کانال مرکزی شهر ونیز ارائه دهد، لوئیجی برونیارو شهردار ونیز از یونسکو درخواست کرد این شهر تاریخی را در فهرست میراث جهانی در معرض خطر خود قرار وارد کند.

چندی پیش و در اوایل ماه ژوئن یک کشتی بزرگ در ونیز با یک قایق توریستی برخورد کرد و این امر موجب شد تا بحث های پیرامون حضور این کشتی های بزرگ و آسیب های آن به زیرساخت های تاریخی شهر و محیط شنماینده تالاب ونیز دوباره مطرح گردد و حالا شهردار ونیز می گوید ما خطر را به خوبی احساس می کنیم و شهر در خطر است.

پس از حادثه برخورد کشتی و قایق توریستی در ونیز، دانیلو تونینلی وزیر حمل نقل ایتالیا قول داده راهی برای جلوگیری از عبور و مرور کشتی های بزرگ در این شهر پیدا کند اما تاکنون هیچ طرحی را مسئولان شهری ونیز ارائه نداده است.

در حال حاضر کشتی های بزرگ این اجازه دارند در فاصله چند صد متری از میدان معروف سنت مارک و مرکز تاریخی شهر ونیز عبور نمایند و به سمت ترمینال بین المللی مسافری شهر حرکت نمایند، اما اضافه شدن ونیز به فهرست میراث جهانی در معرض خطر، ورود به شهر را به شکل قابل ملاحظه ای محدود می نماید.

ساخت یک جهت جایگزین برای حرکت کشتی ها که احتیاجمند لایروبی کردن کانال ها و ساخت یک بندرگاه جدید است، تا چهار سال زمان احتیاج دارد.

یونسکو پیش از این به دولت ایتالیا تا سال 2017 فرصت داده بود تا راهی برای محافظت از شهر تاریخی ونیز بیاید و در غیر این صورت شهر در فهرست میراث جهانی در خطر قرار خواهد گرفت. این مهلت قانونی در ابتدا یک سال و سپس تا سال 2021 تمدید شد.

شهر ونیز و تالاب آن در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 234

به "ونیز را به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ونیز را به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید