واکنش هایی به مرگ تونی موریسون

به گزارش لوکو، پس از درگذشت تونی موریسون، نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات، نویسندگان مختلفی از سراسر دنیا همچون الیف شافاک و آلیس واکر در کنار نشریه های مختلف به این نویسنده ادای احترام کردند.

واکنش هایی به مرگ تونی موریسون

به گزارش ایسنا ، آلیس واکر نویسنده برنده جایزه ادبیات داستانی پولیتزر در وصف تونی موریسون اعلام نمود: ما نویسنده بزرگی را از دست داده ایم که رمان های بی نظیرش تاثیری عمیق بر مخاطبانش می گذارد. افکار موریسون بسیار قدرتمند بودند و ما از این که هم دوره این نویسنده بزرگ بودیم، باید شکرگزار باشیم.

الیف شافاک نیز گفت: به هرجا که سفر می کنم یکی از آثار موریسون را همراه دارم. برخی از آن ها به زبان انگلیسی و برخی دیگر به زبان ترکی هستند. از رمان دلبند گرفته تا آبی ترین چشم ها، تمامی آثارش به من تسکین می دهد و دیدگاه او همیشه برای من الهام بخش بوده است. باید بگویم موریسون تاثیر عمیقی در من ایجاد کرده است. همیشه آرزو داشتم بتوانم این موضوع را روزی رودررو به او بگویم.

نشریه نیویورک تایمز نیز در گزارشی در وصف تونی موریسون نوشت: تونی موریسون نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات بود که آثار محبوب و پرفروشش دیدگاهی جدید از هویت سیاه پوستان آمریکایی و تجربیات یک زن سیاه پوست ارائه داد.

تونی موریسون که بیشتر به عنوان اولین آمریکایی آفریقایی برنده جایزه نوبل ادبیات شناخته می شود، در مجموع 11 رمان به همراه چندین کتاب کودک و چندین مقاله در کارنامه خود به ثبت رساند که از مهم ترین آن ها می توان به نغمه سولومون که جایزه انجمن ملی منتقدان کتاب سال 1977 را برای او به ارمغان آورد و دلبند که جایزه پولیتزر سال 1988 را از آن او کرد، اشاره کرد.

جعبه بزرگ و کتاب آدم های بد از جمله مهم ترین کتاب کودک این نویسنده است.

تونی موریسون از معدود نویسندگان آمریکایی بود که آثارش همزمان مورد استقبال منتقدان و مخاطبان قرار می گرفت. آثار او اغلب اوقات در فهرست پرفروش های نیویورک تایمز قرار می گرفت. موریسون که از استادان دانشگاه پرینستون بود به طور منظم در برنامه های تلویزیون سخنرانی می کرد.

آکادمی سوئدی جایزه نوبل هنگام اهدای جایزه به این نویسنده از آثار او به عنوان رمان هایی با ویژگی تصویرپردازی قوی و مملو از هنر یاد کرد.

موریسون رمان معروف آبی ترین چشم ها را در سال 1970 و زمانی خلق کرد که به عنوان ویراستار کتاب کار می کرد و همزمان به عنوان یک مادر تنها از دو فرزند کوچکش مراقبت می کرد. این کتاب داستان دختر سیاه پوستی به نام کلدویا مک تیر و خواهرش فریدا را از دیدگاه کلودیا روایت می کند.

از جایزه نوبل و پولیتزر که بگذریم، نزدیک به 30 جایزه ادبی معتبر دیگر نیز در کارنامه این نویسنده به چشم می خورد. آثار او به خاطر فضای حماسی، دیالوگ های زنده و به تصویر کشیدن شخصیت های سیاه پوست آمریکایی مشهور است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 254

به "واکنش هایی به مرگ تونی موریسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش هایی به مرگ تونی موریسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید